Remont łazienki w bloku dla opornych. Ile może cię kosztować?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut 1 października 2019

Artykuł pod patronatem

Kiedy umywalka zaczyna pękać, kafelki się kruszą, a na szafkę na ręczniki nie możesz już nawet patrzeć, to znak, że najwyższy czas na zmiany. Generalny remont łazienki w bloku wiąże się jednak z wydatkami. Dowiedz się, na jakie orientacyjne koszty powinieneś się przygotować.

Od czego zależy koszt remontu?

Remont łazienki w bloku często jest tańszą inwestycją niż remont tego pomieszczenia w domu, ze względu na mniejszy metraż. Poza powierzchnią znaczenie ma również zakres prac, rodzaj stosowanych rozwiązań, jakość materiałów, design i robocizna. Koszt tej ostatniej zależy m.in. od tego, jak skomplikowane prace trzeba wykonać, od doświadczenia usługodawcy, stosowanych przez niego narzędzi, a nawet regionu, w jakim oferowane są usługi (w różnych okolicach będą inne ceny).

Oczywiście samodzielne przeprowadzenie prac jest najtańszą opcją, ale warto z niej korzystać tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że potrafisz sam wykonać daną czynność.

Remont łazienki w bloku – przygotowanie do zmian

By można było położyć nowe płytki i zamontować wygodne urządzenia sanitarne, najpierw musisz się pozbyć dotychczas stosowanych rozwiązań. W zależności od tego, co chcesz wymienić w swojej łazience, miej na uwadze orientacyjne koszty z tym związane. Przykładowy kosztorys może wyglądać tak:

 • skucie kafelków: akcesoria ochronne – rękawice (ok. 10-20 zł), maska higieniczna (ok. 4 zł), okulary (ok. 20 zł).

OPCJA A – młotowiertarka (ok. 300 zł),

OPCJA B – młotek (ok. 40 zł), przebijak (ok. 10-20 zł) i śrubokręt z płaskim zakończeniem (ok. 20 zł).

Jeśli chcesz, możesz samodzielnie skuć płytki i usunąć fugi – nie jest to trudne, a pozwoli ci zaoszczędzić.

 • demontaż wanny, brodzika, toalety, umywalki lub innych urządzeń sanitarnych – w tym przypadku zalecamy skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Robocizna w zależności m.in. od zakresu prac i stopnia skomplikowania może czasem kosztować ok. 20 zł, a innym razem ok. 150 zł dla jednego urządzania.

Wykończenie ścian i podłogi

Przeprowadzając remont łazienki w bloku czy w domu, możesz np. wyłożyć podłogę płytkami, które sprawdzą się też na ścianach. W tym drugim przypadku alternatywą jest farba. W związku z tym potrzebujesz:

 • płytek ceramicznych (od ok. 30 zł za m2) wraz z klejem (ok. 15-20 zł) i fugą (ok. 30 zł za 5 l),
 • płynnej folii (np. ok. 80 zł za 4 l),
 • farby do łazienek (ok. 50 zł za 2,5 l),
 • preparatu gruntującego (od ok. 20 zł za 5 l) i zaprawy wyrównującej (ok. 15-20 zł za 25 kg).

Powyższe rozwiązania są standardowo stosowane w łazienkach, ale nie musisz z nich korzystać. Nie zawsze konieczne jest gruntowanie czy wyrównywanie powierzchni. Z kolei zamiast płytek możesz np. sięgnąć po żywicę albo wyłożyć łazienkę zaimpregnowanym drewnem. Pamiętaj też, że dodatkowo musisz zaopatrzyć się też w narzędzia i inne niezbędne akcesoria, czyli m.in.:

 • wiadro,
 • mieszadło wolnoobrotowe,
 • mały pędzel i duży wałek do folii, gruntu oraz farby,
 • poziomicę, krzyżyki dystansowe,
 • pacę zębatą do kleju,
 • gumową pacę do fugi i gąbkę,
 • kielnię murarską i pacę do zaprawy wyrównującej.

Największy wydatek stanowi mieszadło, które kosztuje ok. 200-300 zł. Zakup pozostałych przyrządów nie powinien być dużym obciążeniem dla budżetu. Ponadto istnieją spore szanse, że część z nich już masz – być może po innych remontach zostały ci pędzle, wałki lub wiadro.

remont w bloku - płytki
Remont w bloku – kładzenie płytek

Urządzenia sanitarne

Zazwyczaj generalny remont łazienki w bloku oznacza montaż następujących urządzeń:

 • brodzika wraz z panelem prysznicowym i baterią oraz kabiną (mały metraż łazienek w blokach zwykle nie pozwala na montaż wanny),
 • umywalki wraz z armaturą i stelażem,
 • muszli WC podwieszanej wraz z przyciskiem spłukującym, stelażem i zbiornikiem na wodę.

Do tego trzeba jeszcze pamiętać o mocowaniach (zwykle są w zestawie z urządzeniem) i koszcie robocizny, który w przypadku pojedynczych urządzeń waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Trudne do oszacowania koszty

Ceny urządzeń mogą się znacząco różnić u poszczególnych producentów. Warto jednak polować na promocje. Przykładowo w przypadku serii urządzeń GROHE Euro Ceramic można znaleźć zestaw z umywalką, baterią i stelażem w cenie ok. 900 zł. Do tego możesz dobrać komplet z serii GROHE Bau Ceramic złożony z miski WC z deską i stelażem z przyciskiem, który kupisz nawet za ok. 1130 zł.

Poza tym przyda ci się brodzik (może kosztować np. ok. 200 zł) z kabiną (najtańsze modele mają zwykle cenę ok. 500 zł) oraz zestaw składający się z baterii i przełącznika, deszczownicy, słuchawki, węża i drążku (np. w wersji inteligentnej Grohe Euphoria System SmartControl 310 np. za ok. 2700 zł).

Pamiętaj – podane wyżej koszty mają jedynie charakter orientacyjny. Ponadto nie zawsze trzeba wymieniać wszystkie urządzenia sanitarne. W niektórych przypadkach konieczne są za to zmiany w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Toi też należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu kosztorysu.

Meble i dodatkowe elementy wyposażenia

Poza urządzeniami sanitarnymi w każdej łazience powinny też znaleźć się meble, takie jak szafa na ręczniki i bieliznę z szufladą na kosmetyki oraz szafka na środki do czyszczenia. Zakup nowych mebli może jednak stanowić duży wydatek, sięgający kilkuset złotych. Jeśli więc twoje szafki nadal są funkcjonalne, tylko ich wygląd pozostawia wiele do życzenia, spróbuj go odmienić np. poprzez postarzanie. Szczegółowo pisaliśmy już o tym w jednym z wcześniejszych artykułów.

Alternatywę stanowią też portale ogłoszeniowe, gdzie można znaleźć tanie używane meble – nierzadko są w doskonałym stanie! W ten sposób masz też większe szanse na znalezienie elementów wyposażenia o oryginalnym designie.

W łazience potrzebne będą także różne dodatki np. lustro, wieszaki na ręczniki, podajniki i inne. Zastanów się też, czy w związku ze zmianą wystroju nie potrzebujesz też nowej lampy.

Koszty remontu łazienki w bloku mogą być zupełnie inne u każdej osoby. Składa się na to wiele czynników. Mamy jednak nadzieję, że z naszą pomocą uda ci się je oszacować i określić swoje potrzeby. Dodatkowych informacji dotyczących montażu i instalacji z pewnością udzieli ci fachowiec.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)