Syfon do umywalki – poradnik wybierającego

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Na co dzień ukryty i — póki nie dojdzie do awarii — najczęściej zapomniany. Z syfonu do umywalki korzystamy codziennie, nawet o nim nie myśląc. Jednak to, że pozostaje w ukryciu, nie oznacza, że jest nieistotny. Wręcz przeciwnie!

Przeczytaj, jak wybrać syfon do umywalki, bo to proste tylko z pozoru.

Po co w umywalce syfon?

Jaką rolę pełni syfon do umywalki? Otóż pełni on dwie, bardzo istotne funkcje.

Po pierwsze, jego zadaniem jest odprowadzanie wody. Z jednej strony połączony jest bowiem z odpływem umywalki, z drugiej z kanalizacją.

Po drugie, dzięki swojej budowie zapobiega przedostawaniu się do łazienki powietrza z kanalizacji. Tym samym nie dopuszcza do tego, by pojawiały się w niej nieprzyjemne zapachy dochodzące z instalacji.

Jak działa syfon do umywalki?

Każdy syfon do umywalki — nablatowej i każdej innej — działa w zasadzie tak samo. Wszystko za sprawą jego charakterystycznej budowy oraz praw fizyki.

Syfon nie jest prostym przewodem, który prowadzi do kanalizacji najkrótszą drogą. Jego fragment zawsze jest obniżony w miejscu poniżej odpływu do kanalizacji. Jeśli poziom wody w syfonie podniesie się na tyle, by dosięgnąć odpływu, woda wydostaje się i trafia do ścieków. Jednak po opróżnieniu umywalki jej niewielka ilość zatrzymuje się we wspomnianym obniżeniu. To właśnie ona stanowi zabezpieczenie przed gazami z kanalizacji.

Jakie są rodzaje syfonów i jak wybrać ten właściwy?

Dwa najpopularniejsze modele syfonów do umywalki to warianty butelkowy i rurowy. Różnią się od siebie budową.

Syfon butelkowy to pionowa konstrukcja — zbiornik na wodę jest umieszczony na samym jej dole. Kilka-kilkanaście centymetrów powyżej zbiornika znajduje się rura, która odprowadza wodę do kanalizacji.

Taki model jest smukły i zajmuje niewiele miejsca, dlatego świetnie sprawdzi się nawet w niewielkiej łazience.

Syfon rurowy to, upraszczając, rura wygięta w kształt przypominający literę “U”. Nie posiada wydzielonego zbiornika na wodę, bo jego rolę pełni ten fragment, który znajduje się najniżej — dolna część litery “U”.

GROHE

180.74 zł

GROHE – butelkowy syfon umywalkowy 1 1/4″
GROHE

97.17 zł

GROHE – rurowy syfon umywalkowy 1 1/4″
GROHE

1136.89 zł

GROHE – butelkowy syfon umywalkowy

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Dzięki jego prostej budowie zatyka się rzadziej niż syfon butelkowy, jednak zajmuje więcej miejsca.

Rozwiązaniate dostępne są również w wariantach niestandardowych. Jednym z popularniejszych jest syfon płaski do umywalki. Jego budowa pozwala na montaż w miejscu, gdzie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni, np. w płytkiej szafce.

Z czego może być wykonany syfon do umywalki?

Syfony do umywalki łazienkowej możemy podzielić również ze względu na materiał wykonania.

Pierwsza opcja to syfon z PVC. W każdym markecie budowlanym można znaleźć szeroki wybór syfonów z tego tworzywa, dlatego raczej nie ma problemów ze znalezieniem takiego, który będzie pasował akurat do naszej umywalki.

Choć plastik zazwyczaj nie kojarzy się z trwałością, tutaj jest inaczej. Syfony wykonane z dobrej jakości PVC będą bezawaryjnie służyć przez długie lata. Są lekkie, dlatego ewentualne odkręcenie w celu udrożnienia lub wymiany uszczelki nie przysporzy problemów. Są również stosunkowo tanie.

Kupując syfon butelkowy, warto wybrać model, w którym zbiornik na wodę da się odkręcić — to znacznie ułatwi ewentualne czyszczenie.

Jedyną wadą syfonu z tworzywa jest jego nieelegancki wygląd. To rozwiązanie do montażu w umywalkach umieszczonych na szafce, w której można go ukryć.

Druga możliwość to syfon z mosiądzu. Jeśli marzy Ci się syfon chromowany do umywalki, złoty, miedziany, najczęściej będzie to właśnie syfon mosiężny, pokryty powłoką w wybranym kolorze.

GROHE

1098.02 zł

GROHE – butelkowy syfon umywalkowy
GROHE

1166.04 zł

GROHE – butelkowy syfon umywalkowy
GROHE

1076.06 zł

GROHE – butelkowy syfon umywalkowy

Wyjątkowo trwała, idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Cool Sunrise

Wyjątkowo trwała, idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Brushed Warma Sunset

Wyjątkowo trwała, idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Hard Graphite

Jak można się spodziewać, syfon ze stopu będzie cięższy niż z tworzywa. Będzie też dużo droższy. Może jednak stać się prawdziwą ozdobą łazienki — zwłaszcza jeśli pasuje kolorem do reszty armatury.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając syfon do umywalki?

Jest jeszcze kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli zastanawiamy się, jak wybrać syfon do umywalki.

Czy syfon będzie zabudowany? Dobrze znać wymiary szafki czy postumentu, w którym syfon ma się schować, aby po zakupie nie okazało się, że zwyczajnie się nie zmieści. Do pomiarów warto dodać 2-3 cm zapasu.

Jaka jest odległość od opływu w umywalce od odpływu w ścianie? Po pierwsze chodzi o odległość w poziomie, nie na skos. W części syfonów można tę odległość regulować, ale tylko w pewnym zakresie, więc trzeba znać przynajmniej przybliżoną odległość.

Po drugie chodzi o odległość od odpływu umywalki do odpływu w ścianie w pionie. Ten parametr też bywa regulowany, ale podobnie jak w przypadku odległości poziomej, lepiej go znać.

W jakim stylu urządzamy łazienkę? To już nie kwestia funkcjonalności, ale estetyki. Jeśli wybieramy syfon, który będzie widoczny, powinien pasować do łazienki jako całości. Najlepiej wybrać model, który kolorem i designem pasuje do pozostałej armatury i innych metalowych elementów w pomieszczeniu.

To już wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyborem syfonu. To niepozorne urządzenie, które kryje się pod umywalką, ma duże znaczenie dla funkcjonowania łazienki i komfortu jej użytkowników. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi będzie łatwiej dokonać właściwego wyboru.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: