Łazienka drewnopodobna – co musisz wiedzieć przed remontem?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Płytki drewnopodobne to świetna alternatywa dla drewna. Nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji, łatwo się je czyści, a do tego zwykle są tańsze i można bez oporów nakładać je na ogrzewanie podłogowe. Zanim jednak ruszysz do sklepu budowlanego i zaczniesz wybierać płytki, poznaj wskazówki, dzięki którym remont i urządzanie łazienki drewnopodobnej będą łatwiejsze.

Łazienka drewnopodobna a nasiąkliwość płytek

Trwałość i funkcjonalność płytek łazienkowych to kwestie, które zależą od kilku czynników. Bardzo ważny jest stopień nasiąkliwości oznaczany literą E, który wskazuje, jak bardzo płytki będą wchłaniały wodę. W łazience najlepiej sprawdzą się egzemplarze o najmniejszej nasiąkliwości, czyli na poziomie maksymalnie 3%.

Antypoślizgowe, czyli dobre do łazienki

W łazienkach istotne są także antypoślizgowe właściwości płytek. Ten parametr oznacza się literą R. Łazienka drewnopodobna powinna mieć podłogę wyłożoną płytkami o antypoślizgowości na poziomie R10. Dzięki temu szanse, że się na nich poślizgniesz po wyjściu z wanny stają się mniejsze. Warto zaznaczyć, że antypoślizgowość odgrywa najważniejszą rolę w przypadku płytek na podłogę. Wybierając modele na ścianę, nie musisz się nią martwić.

Gres czy terakota – oto jest pytanie!

Najczęściej w łazienkach można zobaczyć płytki drewnopodobne z gresu albo terakoty. Nie jesteś pewien, którą opcję wybrać? Chociaż obie są odporne na ścieranie i działanie chemicznych preparatów, gres pod tymi względami przewyższa terakotę. Z tym wiąże się też jego wyższa cena. W przypadku łazienki w domu czy mieszkaniu właściwości terakoty są jednak na tyle dobre, że zwykle nie trzeba sięgać po droższe rozwiązanie.

Zarówno gres, jak i terakotę można łączyć z ogrzewaniem podłogowym. Trzeba tylko pamiętać o zastosowaniu kleju elastycznego, który nie kruszy się pod wpływem zmian temperatury. Do tego koniecznie zaopatrz się w elastyczne fugi.

Jak kłaść płytki imitujące drewno?

Zasady obowiązują takie same, jak przy innych płytkach z gresu czy terakoty. Więcej uwagi należy tylko poświęcić kwestii układu. Znaczenie ma tutaj fakt, że choć płytki drewnopodobne są dostępne w różnych rozmiarach, częściej można spotkać warianty o prostokątnym kształcie. On najlepiej imituje deski. Ponadto dużymi płytkami szybciej wyłożysz powierzchnię i skrócisz czas trwania remontu.

płytki imitujące drewno do łazienki
Przykładowe płytki imitujące drewno do łazienki

Dlaczego jeszcze kształt płytek jest ważny? Gdy płytka jest podłużna, nie jest też idealnie prosta. To zupełnie normalne i nie stanowi wady produktu. Delikatną krzywiznę można zobaczyć na dłuższym boku płytki. Wyjątek stanowią droższe, rektyfikowane egzemplarze, które są dodatkowo przycinane, by uniknąć takiego efektu.

Rzecz w tym, że należy tak ułożyć kafelki, by krzywizna w jak najmniejszym stopniu rzucała się w oczy. Najlepiej sprawdza się układanie ich w taki sposób, by każda płytka była przesunięta w stosunku do sąsiedniego kafelka o 1/3 jego długości. Wtedy osiągniesz korzystny efekt.

Dzięki prostokątnym płytkom możesz optycznie powiększyć przestrzeń, dlatego to rozwiązanie jest polecane w przypadku niewielkich łazienek. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak urządzić małą łazienkę, poznaj garść przydatnych wskazówek.

Płytki drewnopodobne – pomysły na aranżacje

Pozostaje jeszcze kwestia estetyki. Łazienka drewnopodobna może robić zupełnie inne wrażenie w zależności od tego, w jakim stylu jest urządzona. Mamy dla ciebie 3 propozycje, które naszym zdaniem warto rozważyć przy planowaniu remontu.

Nowoczesny klimat w łazience

Jeśli chcesz, by łazienka miała nowoczesny charakter, sięgnij po płytki w jasnych kolorach. W zestawieniu z szarą ścianą, np. pokrytą betonem architektonicznym, stworzą niesamowity efekt. Podłogę wyłóż standardowymi, podłużnymi płytkami, ale na ściany połóż egzemplarze o oryginalnym, heksagonalnym kształcie.

Nie zapomnij też o dobraniu odpowiedniego wyposażenia łazienki. Matowa armatura o grafitowym odcieniu doskonale sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu. Ciekawym rozwiązaniem są też baterie łazienkowe o geometrycznych kształtach, takie jak np. modele GROHE z kolekcji Allure Brilliant. Stanowią dowód na to, że proste linie mogą być bardziej oryginalnym rozwiązaniem niż fantazyjne formy.

Przytulna łazienka z drewnem w roli głównej

Płytki imitujące drewno w ciepłym kolorze to rozwiązanie, który pozwala wykreować przytulną atmosferę w pomieszczeniu. By osiągnąć pożądany rezultat, wykorzystaj też lampy rzucające ciepłe światło i miękkie tkaniny np. w postaci puszystego dywanika albo poduszki na taborecie.

drewniane płytki podłogowe do łazienki
Drewniana podłoga w łazience – przykład aranżacji

Do tego postaw też kilka doniczek z roślinami, które dobrze się czują w wilgotnych pomieszczeniach. Może to być m.in. skrzydłokwiat albo zwykła paprotka.

Wnętrze w prowansalskim stylu

Jasne, lekko postarzane płytki drewnopodobne stanowią niezastąpiony element wyposażenia w łazience urządzonej w prowansalskim stylu. Do tego przyda ci się też wolnostojąca wanna np. taka jak te z kolekcji GROHE Essence i biała, bogato zdobiona komoda na bieliznę czy kosmetyki. Konieczne wybieraj modele, które nie wyglądają jak nowe. Możesz też przerobić je samodzielnie. Pomocna będzie w tym technika decoupage’u.

Nie zapomnij też o lustrze w oprawie przyciągającej wzrok. Poszukaj go razem z meblami w antykwariatach. Nawet jeśli nie od razu znajdziesz coś gustownego, nie poddawaj się – na cierpliwych czekają prawdziwe perełki!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: