Jak zabudować owalną wannę – poradnik w prostych krokach

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Obudowa owalnej wanny nie jest dużo bardziej skomplikowana niż obudowa wanny prostokątnej. Sekret udanego montażu tkwi w dobraniu odpowiedniej płyty budowlanej do zaokrągleń. Jeśli masz już doświadczenie w drobnych pracach budowlanych, to obudowanie wanny owalnej nie będzie dla ciebie takie trudne!

Publikacja partnerska

Zabudowana wanna przy ścianie – idealne rozwiązanie przy małym metrażu

Przy małym metrażu do zagospodarowania często nie ma miejsca na wstawienie wanny wolnostojącej na środku pomieszczenia. W takim przypadku możesz wybrać wersję zabudowaną, blisko ściany. Przyścienna aranżacja pozwoli np. na dobudowanie poręcznej, małej półki przy wannie (na kosmetyki kąpielowe) czy zamontowanie wieszaków na ręczniki na najbliższej ścianie. O najnowszych trendach dotyczących aranżacji i wykończenia łazienki opowiada ekspert z firmy Ultrament:

Obecnie jednym z trendów wykańczania łazienki jest obudowywanie wanien – prostokątnych i owalnych – atrakcyjną mozaiką, dużymi płytkami ceramicznymi lub drewnem. Tego typu zabieg pomoże wyróżnić strefę kąpielową lub stworzyć spójną całość z okładziną ceramiczną użytą na ścianie lub podłodze. W przypadku strefy prysznica coraz popularniejsze stają się brodziki bezprogowe, a alternatywą dla szklanej kabiny – półokrągłe ścianki działowe wyłożone z obu stron płytkami. – Maciej Szymański, ekspert w firmie Ultrament

Jak krok po kroku zabudować owalną wannę w łazience?

Jeśli decydujesz się na samodzielną obudowę wanny, pamiętaj o dobrym zaplanowaniu pracy. Na początku zaopatrz się w potrzebne materiały. Do wykonania obudowy wanny owalnej będą ci potrzebne przede wszystkim:

  • płyty budowlane do zaokrągleń,
  • folia w płynie do wykonania hydroizolacji,
  • taśma uszczelniająca,
  • talerze montażowe, piana montażowa,
  • ściski budowlane, kliny
  • narzędzia: nóż budowlany, poziomica, szpachla.
foto-wanna-mozaika

Fot. Ultrament
Zabudowa wanny półokrągłej

Przygotowanie podłogi pod wannę

Miejsce, w którym stoi wanna jest potencjalnie narażone na kontakt z wodą (w przypadku awarii instalacji i zalania). Zatem, jeśli pod wanną nie ma żadnej okładziny ceramicznej, zadbaj o dobre zaizolowanie podłoża. Najlepiej zabezpieczyć podłogę poprzez hydroizolację, która zatrzyma ewentualne przenikanie wody.

Przed jej nałożeniem sprawdź, czy miejsce jest czyste, suche, bez pęknięć i ubytków. Hydroizolację nakładaj w dwóch warstwach, rozprowadzaj równomiernie, pamiętając o czasie potrzebnym na wyschnięcie pierwszej warstwy. Wykorzystaj taśmy uszczelniające jako dodatkowe zabezpieczenie na stykach ścian z posadzką. Bez problemu wtopisz je w pierwszą warstwę hydroizolacji.

Hydroizolacja to warstwa folii w płynie, która zabezpiecza powierzchnie przed przenikaniem wody i wilgoci. Jej położenie jest szczególnie zalecane w miejscach, które mogą mieć styczność z wodą lub wilgocią.

Gdy podłoże jest już zaizolowane, ustaw stabilnie wannę przy ścianie. Aby mieć pewność, że wanna będzie stała prosto, skorzystaj z poziomicy.

Dopasowanie płyty budowlanej i wykończenie

Kolejnym krokiem jest dopasowanie płyty budowlanej. Zaokrągloną płytę budowlaną łatwo dopasujesz do kształtu wanny, gdyż jej struktura pozwala na zagięcie i załamywanie w jednej linii. Natomiast nadmiar płyty przytniesz za pomocą noża budowlanego. Płyta jest wykonana z trwałego, wodoodpornego materiału (polistyren ekstrudowany) i nie pyli podczas przecinania. Szczeliny po jednej stronie płyt wypełnij pianką montażową, przyłóż do wanny i dobrze dopasuj do żądanego kształtu. Pozostaw płytę z pianką na 24 godziny, aby pianka utrwaliła kształt płyty. Podczas montażu, w celu lepszej stabilizacji, użyj ścisków budowlanych lub klinów.

Płytę możesz dodatkowo przymocować za pomocą talerzy montażowych, które stworzą stabilną i wytrzymałą konstrukcję dla obudowy wanny. Miejsca łączeń wanny i płyty oraz płyty i ściany wypełnij niskoprężną pianą montażową.

Niskoprężna pianka montażowa – pianka, która zaraz po aplikacji powoli i równomiernie rozpręża się, wypełniając przestrzeń montażową. Jej powolne rozprzestrzenianie się nie uszkodzi delikatnych elementów konstrukcji.
foto-zabudowa-wanny-polokraglej

Fot. Ultrament
Zabudowa wanny półokrągłej

Na sam koniec pozostanie tylko pokrycie wanny płytkami ceramicznymi, drewnem lub inną okładziną. Zaokrąglona płyta budowlana nie wymaga stosowania podkładów i gruntowania, zabezpiecza również przed powstawaniem pleśni i grzybów.
 


 
Innym sposobem na obudowanie wanny jest wykorzystanie bloczków z betonu komórkowego.

Beton komórkowy jest rodzajem lekkiego betonu, który w swojej strukturze ma jednorodne pory powstałe w wyniku wprowadzenia powietrza do jeszcze plastycznego materiału budowlanego. Beton komórkowy jest stosunkowo lekki, niemniej, w porównaniu z płytą budowlaną jest materiałem cięższym, zatem płyta budowlana zyskuje zdecydowaną przewagę w przypadku wykończenia wanny.

Minusem zastosowania obudowy z bloczków betonu komórkowego jest przede wszystkim dłuższy czas obróbki i montażu, co potwierdza ekspert z firmy Ultrament:

Bloczki są ciężkie, wymagają wykonania dodatkowych prac, takich jak kształtowanie w przypadku wanien półokrągłych, gruntowanie i tynkowanie, co za tym idzie dłuższego czasu potrzebnego na przygotowanie powierzchni pod montaż okładzin – Maciej Szymański, ekspert w firmie Ultrament

logo-ultrament

Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki Ultrament.pl

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: