[Ikony designu] Rajmund Teofil Hałas i jego 4 największe projekty!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Ze światowego Olimpu designu przenosimy się na rodzime podwórko, jednak nie mniej znaczące dla historii projektowania. Tym razem prezentujemy sylwetkę jednego z najważniejszych i najwybitniejszych polskich artystów i projektantów mebli – Rajmunda Teofila Hałasa. Jesteście ciekawi? Zaczynamy!

Rajmund Hałas – stolarz z krwi i kości, czyli krótka biografia artysty

Rajmund Hałas urodził się w 1925 roku w Wielkopolsce w mieście Krobia. Od dziecka związany był ze stolarstwem, jako że fach ten przechodził w rodzinie Hałasów z ojca na syna. Tak było także w przypadku Rajmunda, którego ojciec – Teofil – założył w Krobii w 1922 roku zakład stolarski. Rajmund już jako 14-latek rozpoczął pracę w fabryce ojca, a kilka lat później, będąc mistrzem w swoim fachu, rozpoczął naukę w Gimnazjum Stolarsko-Rzeźbiarskim w Cieplicach Zdroju. Mniej więcej w tym okresie Rajmund Hałas zdał we Wrocławiu egzamin na mistrza stolarskiego. W latach 50. XX wieku Rajmund Hałas studiował w poznańskiej PWSSP na kierunku architektury wnętrz, a w 1957 roku obronił dyplom pod kierunkiem profesora J. Staniszkisa.
 

 

Kariera Rajmunda Hałasa, czyli od mistrza stolarstwa do profesora uniwersyteckiego

Rajmund Hałas pełnił w swojej karierze wiele funkcji kierowniczych. Kierował m.in.:

  • Pracownią Projektowania Mebli w Zjednoczeniu Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu (w latach 1956-1969),
  • jednostką artystyczną w Spółdzielni Rzeźba i Stolarstwo Artystyczne w Poznaniu (w latach 1957-1967),
  • grupą Koło (wraz z Czesławem Kowalskim, Leonardem Kuczmą i Januszem Różańskim), z inicjatywy której w 1978 r. ogłoszono organizację Triennale Mebla w Poznaniu.

Ponadto, w latach 1964-1965 Rajmund Teofil Hałas pełnił funkcję asystenta w warszawskiej ASP. W tych samych latach, jako stypendysta ONZ, wyjechał do Helsinek, gdzie poznał sławnego Alvara Aalto. Hałas studiował także w Wielkiej Brytanii, gdzie poznał Gordona Russella. Zainspirowany podróżami na Zachód, Rajmund Hałas w 1971 roku zainicjował działalność Katedry Wzornictwa Przemysłowego w PWSSP w Poznaniu. To właśnie w latach 70. Hałas rozpoczął intensywną karierę profesorską, zajmując m.in. stanowiska dziekana Wydziału Projektowania Plastycznego, prorektora do spraw artystyczno-badawczych czy kierownika Katedry Wzornictwa Przemysłowego i Pracowni Designu Inspirującego na zmianę w warszawskiej ASP, jak i w rodzimej, poznańskiej PWSSP.

Garść ciekawostek o profesorze Hałasie

W 2005 roku Rajmund Teofil Hałas został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W budynkach dawnej fabryki jego ojca – Teofila – znajduje się obecnie Muzeum Stolarstwa i Biskupizny.
W 2013 roku odkryto projekty HałasaRegał o Zmiennych Wysokościach i Czerwone-białe-czarne – decydując się jednocześnie na produkcję mebli. Pierwsze modele tych mebli zaprezentowano w tym samym 2013 roku podczas WAWA Design Festiwal.

Rajmund Hałas i jego słynne projekty

Do najważniejszych prac Rajmunda Teofila Hałasa należą:

Regał o Zmiennych Wysokościach

zaprojektowany został w 1959 roku, ale pierwszy jego model ujrzał światło dzienne dopiero w 2013 roku. Regał może przybrać formę przyścienną lub wolnostojącą, a jego istotą są stalowe klamry, pozwalające na dowolną konfigurację półek zarówno w pionie, jak i poziomie. Naszym zdaniem to mebel typu must have!
 

 

Kawa i papierosy

to urocza nazwa stolika o trzech nogach i  łezkowatym kształcie. Dostępne są dwie wersje tego mebla – z okleiny lub z forniru. Idealny jako stolik kawowy.
 

 

Czerwone-białe-czarne

grupa 3 krzeseł zaprojektowanych w jedym stylu, ale różniących się szczegółami, np. oparć lub siedzisk.
 

 

Krzesło typ 200-190

produkowane w latach 60. przez paczkowską fabrykę mebli krzesło typ 200-190 gościło w niejednym polskim domu. Współcześnie model ten doczekał się wielu nowych odsłon.
 

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: