[Cuda architektury] Petronas Towers – malezyjskie drapacze chmur!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

W poprzedniej części cyklu Cuda architektury opowiadaliśmy o Atomium – największym atomie żelaza. Z Brukseli przenosimy się do stolicy Malezji, w której znajduje się Petronas Towers. Miejsce to jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Kuala Lumpur. Dlaczego? Przekonajcie się sami!

Czym jest Petronas Towers?

Są to bliźniacze wieże o wysokości 452 m, które na wysokości 41 i 42 piętra są połączone ze sobą przeszklonym mostem. Przejście ma długoś 58 m i jest ono dostępne dla turystów. W latach 1998-2004 Petronas Towers były uznane za najwyższy budynek świata. Tytuł ten straciły na rzecz chińskiego Taipei 101.
 

 

A jeśli szukasz inspiracji i porad dotyczących kuchni lub łazienki, poznaj Strefę Grohe! Dowiedz się również, jak ozdobić dom wikliną papierową i sprawdź, jak rozplanować gniazdka w kuchni!

Petronas Towers powstawały w latach 1992-1998, położone są one w dzielnicy biznesowej. Za ich wybudowanie odpowiadały 2 niezależne firmy – Samsung Constructions i Hazama Corporations. Jak można łatwo się domyślić, większość pomieszczeń budynków jest dostosowana do działalności biurowej. Jednak budynki nie są tylko biurowcami, znajdują się w nim również sklepy, muzea, hale symfoniczne, a także centrum konferencyjne.

Most łączący budynki – dlaczego jest wyjątkowy?

Imponujący most łączący budynki zyskał swoją nazwę – Skybrige. Odzwierciedla ona wysokość, na jakiej znajduje się przejście, a mianowicie most znajduje się 170 m nad ziemią. Skybrige został skonstruowany i zabezpieczony w taki sposób, by móc wytrzymać niewielkie odchylenia budynków, do których dochodzi przy silnym wietrze. Most pozwala pracownikom przejść do innych części budynków, bez konieczności zjeżdżania windą na sam parter.
 

 

Jakie części Petronas Towers dostępne są dla turystów?

Most jest dostępny codziennie dla zwiedzających, tak samo, jak taras obserwacyjny mieszczący się na wysokości 360 m. Aby dostać się do obu atrakcji, należy mieć wykupiony bilet w kasie na parterze budynku lub online. Warto zarezerwować miejsca wcześniej, gdyż jest to jeden z najpopularniejszych punktów na mapce turystycznej Malezji.
 

 

Jakie jeszcze atrakcje oferuje turystom kompleks?

Na dole wieżowca znajduje się centrum handlowe Suria KLCC. Natomiast po stronie południowo-wschodniej od wyjścia z centrum, można znaleźć się w KLCC Park. Park wyposażony jest w stawy, wodospady kaskadowe, a także place zabaw dla dzieci. W godzinach wieczornych warto zobaczyć fontannę, przy której o pełnych godzinach odbywa się gra świateł. Nieopodal budynków znajduje się oceanarium Aquaria KLCC, które ma 5600 m2. Znajduje się w nim ponad 250 gatunków zwierząt.
 

 

Kto stworzył Petronas Towers?

Projektantem budynków był Cesar Pelli, argentyński architekt, który uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych architektów, co potwierdziło w 1991 roku American Institute of Architects (AIA). Architekt ma w swoim dorobku wiele nagród. Wydał on także w 1999 roku książkę pod tytułem Observations for young architects”. Cesar Pelli stworzył m.in.: Pacific Design Center, Unicredit Tower i Torre de Cristal.
 

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: