[Ikony designu] Marcel Wanders – ekscentryczna gwiazda wzornictwa

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Marcel Wanders nieustannie upiększa wnętrza swoimi projektami. Jego design cechuje prostota, w których kryje się piękno ornamentów. Zobacz, dlaczego Wanders wzbudza tak wiele emocji i poznaj jego największe projekty!

Krótka nota biograficzna

Marcel Wanders urodził się w 1962 roku w Holandii. W kraju skończył studia artystyczne, po których rozpoczął przygodę z designerską grupą Droog Design. To w niej powstało jego pierwsze dzieło – Knotted Chair. Jest to ażurowe rękodzieło stawiające na proste materiały, przez które projektant dzieli się swoimi poglądami. Wg niego przedmioty powinny inspirować i wywoływać emocje. Wanders wyraźnie zaznacza, że myślenie o designie w kategoriach funkcjonalizmu jest błędne. Pleciona struktura fotela przyniosła projektantowi rozgłos i uznanie, stając się przepustką do dalszego rozwoju kariery.
 

 
Dlaczego Wanders uznawany jest za ekscentryka? Głownie dlatego, że nie ogląda telewizji, nie czyta gazet. Nieustannie jego outfit przyozdabiają naszyjniki, które zrobił ze swoją córką. Wanders uważa, że daje ludziom projekty, które coś dla nich znaczą – są trwałe, a przy tym innowacyjne i atrakcyjne. Designer przeciwstawia się bylejakości, co jest widoczne w jego projektach. Nie boi się wytykać błędów współczesnego wzornictwa i podkreśla, jak wielką rolę odgrywają designerzy:
 

 

Nasza w tym głowa, żeby stać się czarodziejami, błaznami, alchemikami, tworzyć nadzieję tam, gdzie jest tylko iluzja, tworzyć rzeczywistość, gdzie są tylko marzenia.

Porcelanowa gąbka

Wazon Sponge był dziełem nowatorski w technice tworzenia porcelanowych przedmiotów. Do wytworzenia wazonu użyto gąbki, która została zanurzona w płynnej porcelanie. Następnie była ona impregnowana i wypalana, przez co gąbka wewnątrz porcelany została usunięta.
 

 

Ozdobna pajęczyna, czyli jak po mistrzowsku bawić się formą

W 2006 roku odświeżył on projekt słynnej lampy Cocoon. Tak zrodziła się lampa wisząca Zeppelin, która przypomina tradycyjny żyrandol, widoczny spod kokonu pajęczyny. W rzeczywistości kokon wykonany jest z syntetycznej żywicy w sprayu. W dolnej części żyrandola umieszczono kryształową kulę, która odbija światło i nadaje wnętrzu romantycznej poświaty. Lampa Zeppelin sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji – będzie ona przełamywać surowe rysy wnętrza i nadawać mu nostalgicznej głębi.
 

 

Zacieranie granicy między sztuką a projektowaniem

Marcel Wanders oprócz niepowtarzalnych projektów, tworzy również przedmioty przeznaczone na rynek masowy. Jest to np. tapeta wykonana cyfrowo w ramach serii z projektantami dla firmy Habitat.

Typowa forma nietypowej lampy

Lampa podłogowa Big Shadow ma prosty wygląd, w którym kryje się swego rodzaju innowacja – na całej powierzchni jest ona rozproszonym źródłem światła. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się projektów Marcela Wandersa. Nic w tym dziwnego – dzieło jest typową formą designera, który wielokrotnie podkreślał, że wygląd jest równie ważny co funkcjonalność przedmiotów.
 

 

Marcel Wanders i jego piękna firma

W 2000 roku Marcel Wanders i Casper Vissersa otworzyli firmę, którą nazwali Moooi ( co po holendersku oznacza piękno). Sama nazwa kryje w sobie artystyczny sznyt – umieszczono w niej nadprogramowe o, które podkreśla niepowtarzalność marki. Moooi skupia na sobie działania wielu twórców, którzy mają pełną swobodę w wyrażaniu swojej twórczości. Przez to ich prace nie tylko odpowiadają na potrzeby rynku, ale również przekazują artystyczną wartość. W wielu projektach widoczna jest inspiracja antykami, która połączona jest ze współczesnymi sznytami. Poniżej kilka przykładów ich prac Moooi:
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: