Zamrażarka szufladowa – jak wybrać najlepszą?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Na pierwszy rzut oka jej zawartość wygląda podobnie, jak klasyczna lodówka. Ma klasycznie otwierane drzwiczki, za którymi kryją się szuflady do sortowania żywności. Można je wysunąć niemal całkowicie, jednak tylko podczas mycia. Czym cechuje się dobra zamrażalka szufladowa?

Zamrażarka szufladowa – co ją wyróżnia?

Zamrażarki szufladowe mają zazwyczaj 3-5 szuflad, które wykonane są z tworzywa sztucznego. Większość z nich wyposażona jest we wskaźnik zawartości, który ma sygnalizować, jaki rodzaj produktów jest umieszczony w urządzeniu. Wskaźnik ten zazwyczaj przypomina pokrętło ze strzałką, którą można skierować w wybrany obrazek (np. kurczak, warzywa).
 

 

Zobacz również, jak ochłodzić mieszkanie, czym jest młynek do zlewu i jak urządzić kuchnię z jadalnią! Nie zapomnij odwiedzić Grohe Radzi, gdzie poznasz wiele skutecznych sposobów na aranżację kuchni i łazienki!

Jakie funkcje może mieć zamrażarka?

Do tego większość z zamrażarek ma funkcję z komorą niskich temperatur. Za jej sprawą można w krótkim czasie zamrozić niewielką partię produktów. Odbywa się to w temperaturze wynoszącej ok. -24oC. Gdy produkt zostanie zamrożony, można przełożyć go do innej szuflady.

Popularny jest również system Super Frost, który pozwala szybko obniżyć temperaturę wewnątrz urządzenia. Dzięki temu można szybko zamrozić większą partię jedzenia. Po osiągnięciu ustalonej temperatury, funkcję można wyłączyć lub też nastąpi automatyczna zmiana do poprzednich ustawień.

I oczywiście system No Frost, który zapobiega osadzaniu się lodu wewnątrz sprzętu. Dzięki temu nie będzie trzeba co jakiś czas rozmrażać zamrażarki, by usunąć zgromadzony lód.
 

 
Wyróżniamy 2 rodzaje zamrażarek szufladowych – do zabudowy i wolnostojące.

Zamrażarka szufladowa wolnostojąca

Ma zazwyczaj ok. 50-80 cm głębokości i 40-70 cm szerokości. Sprzęty mogą różnić się między sobą przede wszystkim wysokością – na rynku dostępne są zarówno lodówki szufladowe o wysokości 80 cm, jak i 2 m.
 

 

Zamrażarka szufladowa do zabudowy

Te modele są zazwyczaj płytsze (mają ok. 55 cm). Wynika to z faktu, że muszą mieć przestrzeń do wentylacji. Szerokość zamrażarki może wynosić 5-60 cm i 70-180 cm wysokości. Część z nich idealnie mieści się pod blat kuchenny.
 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając zamrażarkę szufladową?

Kluczowym parametrem dla każdego rodzaju zamrażarek jest wydajność urządzenia, która określa, ile kilogramów produktów w ciągu doby jest w stanie zamrozić sprzęt. Najczęściej spotyka się zamrażarki, które mają ten parametr w zakresie 6-32 kg na dobę. Do niecodziennego użytku może wystarczyć urządzenie z mniejszą wydajnością, ale w licznych rodzinach, które często gotują w domu, warto zwrócić uwagę na ten czynnik.

Brak prądu to nie tragedia, czyli jak zamrażarka szufladowa powinna radzić sobie w kryzysowych sytuacjach

Równie istotne z punktu chwilowego zasilania prądu jest czas utrzymania zaprogramowanej temperatury. Najczęściej wynosi on 12-42 h, zakładając, że zamrażarka jest pusta. Zamrożona żywność pełni funkcję akumulacyjną, więc pełny ekwipunek wydłuża ten czas.

Klasa efektywności energetycznej

To kolejny ważny parametr. Mówi ona o tym, ile energii elektrycznej zużyje sprzęt. Oznaczona jest literami alfabetu od A do G, z czego A jest najbardziej energooszczędna, a im dalej, tym więcej energii pobiera. Najlepiej jest inwestować w sprzęty A+++ lub A++, które są obecnie najlepsze pod względem energooszczędności.

Zamrażarka szufladowa dopasowana do potrzeb

Dla osób, które często korzystają z zamrażarki istotny może być rodzaj szuflad. Warto, by były one przezroczyste, dzięki czemu na pierwszy rzut oka widać, gdzie co jest. Skróci to czas poszukiwań produktu, a tym samym zminimalizuje wysiłek zamrażarki przy schładzaniu ciepłego powietrza.

Poziom hałasu a komfort mieszkania

O poziom hałasu powinny zadbać przede wszystkim osoby, które będą trzymać ją w otwartym pomieszczeniu, np. aneksie kuchennym otwartym na salon lub w kawalerce. Uznaje się, ze dobry sprzęt nie przekracza wartości 42-43 dB.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: