Jak ochłodzić mieszkanie? Czyli 7 wskazówek, które pomogą ci przetrwać lato

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jak ochłodzić mieszkanie, by w trakcie upałów było azylem, a nie pustynną przestrzenią? Poznaj 5 wskazówek na ochłodzenie wnętrza podczas gorącego lata!

Tkaniny na okna, czyli jak ochłodzić mieszkanie?

Zawieszenie na oknie jasnego, bawełnianego materiału, najlepiej wcześniej namoczonego w letniej wodzie, może okazać się skutecznym sposobem na obniżenie temperatury we wnętrzu. Mogą być to wszelkiego rodzaju prześcieradła, pledy czy plażowe ręczniki.

Poznaj również sekcję Grohe radzigdzie dowiedz się m.in. jak wybrać przycisk spłukujący do WC i jak pielęgnować zlew, by cieszył oko przez lata!

 

 

Rośliny na straży mieszkania

Jednym ze sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie, jest wyposażenie wnętrz w dużą ilość roślin. Rośliny takie, jak np. skrzydłokwiat lub paproć podnoszą wilgotność powietrza, a tym samym obniżają odrobinę odczuwalną temperaturę. Jednocześnie są to rośliny, które oczyszczają powietrze z toksyn.
 

 

Wietrzenie? Ma pewno nie w ciągu dnia

Wietrzenie najlepiej przeprowadzić kompleksowo na wszystkich frontach, to jest otworzyć wszystkie okna w domu lub mieszkaniu. Unikaj jednak wietrzenia w ciągu dnia, gdy żar leje się z nieba i rób to nocą.

Jak ochłodzić mieszkanie? Rolety i zasłony do działań specjalnych

Aby ograniczyć nagrzewanie pomieszczeń, w ciągu dnia zasłaniaj okna roletami, żaluzjami lub zasłonami. Warto, by materiał był jak najgrubszy i jasny, by jak najlepiej odbijał światło. Możesz również zdecydować się na specjalne wewnętrzne rolety termoizolacyjne, które pokryte są gumowaną powłoką, która zabezpiecza wnętrze przed nasłonecznieniem.
 

 

Wentylatory na straży mieszkania!

Wentylatory są obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na ochłodzenie mieszkania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wentylatorów:

  • Wentylatory klasyczne – z okrągłą tarczą, za którą widoczne jest śmigło. Wykonane są z metalu lub plastiku.
  • Wentylatory biurkowe – mniejsza wersja wentylatorów klasycznych. Są one mniej wydajne, ale bardziej podręczne.
  • Wentylatory kolumnowe – są wąskie i wysokie (ok. 50 cm). Wyposażone są w kilka mniejszych śmigieł wewnątrz obudowy.
  • Wentylatory bezłopatkowe – najcichszy i bardziej kosztowny model wiatraka. Cechuje się ładnym, minimalistycznym wzornictwem.

Wybierając swój model zwróć uwagę na: moc urządzenia (zwykle mieści się w 40-70 kW – im więcej, tym wydajniej); regulację prędkości pracy, głośność (najlepiej poniżej 60 dB) i możliwość regulacji sprzętu. Ich cena zaczyna się od 40 zł i może osiągać nawet 1000 zł w zależności od modelu.
 

 

Jak ochłodzić mieszkanie? Folia okienna przeciwsłoneczna

Inną propozycją będzie folia okienna przeciwsłoneczna, która może być montowana od wewnątrz i zewnątrz. Z czego za skuteczniejsze uważa się modele montowane od zewnątrz. Pokryte są one metaliczną warstwą, która odbija promieniowanie podczerwone, a tym samym redukuje ona ilość ciepła słonecznego przenikającego przez okna. Folie dostępne są w różnych stopniach przezroczystości i zazwyczaj na pierwszy rzut oka jest niewidoczna. Najczęściej można je spotkać w biurowcach i centrach handlowych. Koszt folii przeciwsłonecznej zaczyna się od 90 zł za m2.
 

 

Jak ochłodzić mieszkanie grzejnikiem?

Istnieją grzejniki, które wyposażono w elementy grzewcze i wydajny wentylator. Tym samym nadają się one zatem zarazem do ogrzewania, jak i chłodzenia mieszkania. Dzięki temu można osiągnąć komfort cieplny przez cały rok. Grzejniki tego typu wyposażone są w pompy ciepła aktywne lub pasywne. Uważa się, że chłodzenie pasywne ma ograniczoną wydajność, przez co polecane są do budynków, które mają niewielkie zapotrzebowanie na obniżenie temperatury. Grzejniki z funkcją chłodzenia mogą kosztować od 1200 zł.

A jeśli szukasz sposobu na piękny ogród poznaj: kwietnik z opon, pomysły na skalniak i już teraz dowiedz się, jakie jesienne kwiaty będą najlepsze do twojego ogrodu!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-07-18 15:52:19
Garncarz
Poważnie? Wentylator o mocy 40 - 70 kW w domu? Chciałbym to zobaczyć. Ale rachunku za prąd to już niekoniecznie.