[TOP 5] Kuchnia z jadalnią urządzona na 5 sposobów!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Połączenie kuchni z jadalnią jest dość popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza w nowym budownictwie. Dzięki temu sposobowi można zyskać wrażenie przestronności i optycznie powiększonego wnętrza. Jak urządzać kuchnię z jadalnią? Poznaj nasze sposoby!

Kuchnia z jadalnią w domu – co ją wyróżnia?

Obecne trendy dotyczące domów jednorodzinnych ukazują parter jako otwartą przestrzeń i dzielą go na kilka stref – kuchenną, jadalnianą i dzienną. Optycznie powiększa to dostępną przestrzeń i pozwala czuć się bliżej rodziny.
 

 
Jeśli nie chcesz, by goście widzieli piętrzące się w kuchni garnki, między strefą dzienną a kuchnią z jadalnią możesz postawić dekoracyjną ściankę działową. Nie musi ona tworzyć osobnego pomieszczenia, pojedyncza ścianka wystarczy, by osłonić kuchnię. Innym sposobem na wydzielenie stref może być kuchnia z wyspą. Równie popularnym połączeniem jest jadalnia z salonem. To rozwiązanie polecane jest zwłaszcza osobom, którym przeszkadzają roznoszące się zapachy z kuchni.

Zapraszamy również na Strefę Producenta! Poznasz w niej wiele nowości i porad z zakresu armatury kuchennej i łazienkowej. A jeśli dokuczają ci upały, sprawdź jak ochłodzić mieszkanie.

Jak wymierzyć jadalnię?

Nikogo nie zaskoczy, że przestrzeń jadalnianą należy dostosować do wymiarów stołu i krzeseł tak, by domownicy mogli swobodnie się przemieszczać. Co ciekawe, powierzchnia na prostokątny stów może wynosić ok. 2,4×2,4 m.

Jeśli nie masz zbyt wiele przestrzeni na pokaźną jadalnię, wybierz stół z funkcją rozkładania. Na co dzień będzie miał on trochę mniejsze wymiary, natomiast podczas domowych imprez okaże się nieocenionym elementem. W jadalniach pojawiają się również okrągłe stoły, wymagają one jednak ulokowania w centrum wnętrze – przy ścianie nie prezentują się one zbyt okazale.
 

 
A teraz czas na zbiór inspiracji w 5 różnych stylach – który najbardziej pasuje do ciebie?

Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim

Jest to sprawdzone połączenie, które pozwala stworzyć spójną aranżację zwłaszcza na niewielkiej przestrzeni. Połączenie bieli, jasnego drewna i naturalnych materiałów to klucz do stworzenia jadalni z kuchnią w stylu skandynawskim.
 

 

Kuchnia z jadalnią w stylu prowansalskim

Taka kuchnia urządzona jest prosto i efektownie. Meble kuchenne mogą być fornirowane, a stół specjalnie postarzany. Całość powinna być utrzymana w: bielach, szarościach, oliwkowych zieleniach, żółciach lub fioletach. Ściany powinny również fakturą nawiązywać do świata Prowansji, dlatego dobrze, by miały nierówną fakturę. Efekt ten można uzyskać poprzez zastosowanie tynku dekoracyjnego czy farby strukturalnej. W stylu prowansalskim nie może zabraknąć dodatków, takich jak wiklinowe kosze, doniczki z ziołami i lawendą.
 

 

Kuchnia z jadalnią w stylu nowoczesnym

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj przestrzeń open space. Kuchnia otwarta na salon daje ciekawe możliwości aranżacyjne. Najczęściej wyróżnia się styl minimalistyczny, w którym pieczołowicie selekcjonuje się materiały i formy.
 

 
Druga wersja stylu nowocześniejszego odwołuje się do estetyki pop-artu, co z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym kolorowe akcenty. Przybierają one formę barwnych grafik, plakatów i obrazów lub też postać pojedynczego mebla w intensywnym kolorze, jak np. neonowo żółte krzesła.
 

 

Kuchnia z jadalnią w stylu industrialnym

Stylistyka inspirowana przemysłem otwiera się na duże przestrzenie. W takiej aranżacji nie może zabraknąć długich, metalowych lamp przypominających reflektory znad taśmy produkcyjnej oraz cegły i widocznych rur. Stół jadalniany, by wpisać się w ten nurt, powinien stać na metalowych nóżkach zakończonych drewnianym blatem. Kuchnia z jadalnią w stylu industrialnym może być uprzytulniona poprzez niewielką liczbę dodatków, jak kwiaty, zegar ścienny czy plakat.
 

 

Kuchnia z jadalnią w stylu klasycznym

Jadalnia w stylu klasycznym jest zazwyczaj odrębnym pomieszczeniem, jednak nie jest to konieczne do stworzenia zachwycającej aranżacji. Styl klasyczny w kuchni z jadalnią będzie przejawiał się poprzez zdobione lustra i meble, grube zasłony. Najlepiej, by stół w jadalni był antykiem, a podłoga była wykonana z marmuru lub drewnianego parkietu. Obie strefy powinny być urządzone z zachowaniem symetrii.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: