Styl klasyczny – wielu z nas kojarzy się z wyrafinowanym wnętrzem pełnym ornamentów i niezwykle drogich dodatków. Czy faktycznie styl klasyczny to aranżacje rodem z bogatych, królewskich dworów? Sprawdź, czym charakteryzuje się ta stylistyka urządzania wnętrz i komu w szczególności przypadnie do gustu.
Korzenie stylu klasycznego, czyli jak to się zaczęło?
Z założenia styl klasyczny nawiązuje do minionych epok i ich charakterystyk. Obecnie uznaje się, że styl klasyczny we wnętrzu wywodzi się z niemieckiego czy austriackiego biedermeieru, angielskiego stylu regencji, francuskiego stylu cesarstwa czy amerykańskiego stylu federalnego. O biedermeierze i jego odpowiednikach mówi się, że to „sztuka mieszczan dla mieszczan”, w której główny nacisk położony jest na funkcję użytkową wyposażenia wnętrz. Styl klasyczny, dedykowany przede wszystkim wyższym warstwom społecznym, stał się w XIX wieku – za sprawą produkcji przemysłowej – dostępny szerokiemu gronu odbiorców. W Polsce inspiracją dla stylu klasycznego był styl szlacheckich dworków. Bez względu jednak na kraj, w którym pojawiał się styl klasyczny, wszędzie realizował on te same, starożytne założenia – powagę, umiar i prostotę – a także starożytną, klasyczną zasadę zachowania proporcji, symetrii i równowagi.
Wnętrze w stylu klasycznym – jak je urządzić?
Barwy
Styl klasyczny korzysta ze stonowanych barw – przede wszystkim różnych odcieni brązu, beżu i kremu, a także bieli i szarości. Jeśli chodzi o dodatki, popularne jest zastosowanie zieleni i turkusów, a także – sporadycznie – złota i srebra.
Materiały
Materiały obecne we wnętrzach klasycznych cechuje szlachetność. Należy wybierać materiały naturalne i najwyższej jakości – jeśli drewno – to orzech, jeśli kamień – marmur. Współcześnie, szlachetny parkiet z powodzeniem zastąpić można drewnianymi panelami, a niezwykle drogie tkaniny zdobiące ściany – tapetami. Dobrej jakości dywany czy chodniki mogą stanowić alternatywę dla niegdyś stosowanych w stylu klasycznym, niezwykle drogich perskich dywanów.
Meble
Meble klasycznego stylu powinno cechować eleganckie wzornictwo. Mimo iż uznaje się, że jest ono również projektowaniem prostym, meblom tego typu nie brak subtelnych, wyrafinowanych detali, np. rzeźbionych nóżek od stołu czy okuć. Jednak w doborze mebli należy przede wszystkim kierować się ich jakością.
Zasada symetrii
Styl klasyczny respektuje starożytne założenia symetrii i równowagi. Oznacza to, że meble powinny być sytuowane głównie pod ścianami, a wnęki czy kolumny po jednej stronie pomieszczenia powinny mieć swoje lustrzane odbicia po drugiej stronie pokoju.
Sufit
Charakterystyczny w stylu klasycznym jest zdobiony sufit. Może on być udekorowany wykonanymi z gipsu lub żywicy sztukateriami: ornamentami, gzymsami, rozetami itp.
Dla kogo styl klasyczny?
Styl klasyczny będzie dobrym pomysłem w przypadku osób, które cenią elegancję i tradycje, a jednocześnie pragną przytulnego wnętrza przyjaznego mieszkańcom. To styl dla tradycjonalistów, którzy nie podążają za zmieniającymi się dyktatami mody.
Polecamy: okleina meblowa, która odmieni twoje wnętrze. Sprawdź, jak wykorzystać okleinę meblową.
Sprawdź więcej realizacji stylu klasycznego we wnętrzach:
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego