Strefa pod zlewozmywakiem a segregacja odpadów. Odkryj kompleksowe rozwiązania do kuchni.

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

W większości polskich domów kosz na śmieci zawsze znajdował się w szafce pod zlewozmywakiem. Do czasu, gdy był to tylko jeden pojemnik, nie nastręczało to większych problemów. Kłopoty zaczęły się wraz z pojawieniem się obowiązku segregacji – w większości szafek nie ma miejsca na 3, 4 czy 5 pojemników.

O ile sortowanie odpadów jest nam bezdyskusyjnie potrzebne, o tyle potrafi być problematyczne. Jeśli wciąż nie do końca wiesz, co zrobić, aby sprawnie sortować odpady w swoim domu, przeczytaj nasz poradnik!

Po co w ogóle segregować śmieci?

Pomijając oczywisty powód, jakim jest obowiązek segregowania odpadów, można wymienić jeszcze kilka powodów, dla których warto to robić.

Po pierwsze, odpady podzielone na frakcje, pozwalają odzyskiwać różnorodne surowce. Oznacza to produkcję papieru, plastiku czy szkła bez konieczności wycinki drzew czy wydobycia ropy.

Po drugie, recykling segregowanych odpadów pozwala zmniejszyć produkcję nowych tworzyw. Korzystamy z tego, co już mamy, nie zaśmiecając dodatkowo naszej planety.

Po trzecie, istnieje też aspekt finansowy. Wywóz odpadów podzielonych na frakcje jest zwyczajnie tańszy niż wywóz wyłącznie odpadów zmieszanych.

Ile pojemników na odpady potrzebujesz?

Ogólne zasady segregacji odpadów wymagają dzielenia ich na 6 podstawowych rodzajów:

  • Bio
  • Metal
  • Szkło
  • Papier
  • Tworzywa sztuczne
  • Zmieszane, czyli pozostałości po segregacji

W zależności od lokalnych przepisów, niektóre frakcje można wyrzucać do jednego kontenera – najczęściej można „mieszać” metal i tworzywa sztuczne.

Wiele przedsiębiorstw zajmujących się odbiorem lub recyklingiem odpadów rekomenduje też, aby wszystkie odpady poza tworzywami sztucznymi wyrzucać bez worków na śmieci. Czyli luzem – prosto z domowego pojemnika do kontenera.

Jak sortować odpady w domu?
Jak segregować odpady (przykład)

Sprawne sortowanie odpadków w kuchni

Wyżej wymieniliśmy aż 6 rodzajów odpadów, które trzeba od siebie oddzielić. Czy w szafce pod zlewozmywakiem na pewno jest miejsce na wszystkie potrzebne pojemniki? 

Zamiast na siłę upychać przypadkowe kosze na śmieci, lepiej zainstalować pod blatem system wysuwany. Takie rozwiązanie nie wymaga wielokrotnego schylania się, aby sięgnąć do odpowiedniego kosza ani „grzebania” głęboko w szafce, by wydobyć to, co trzeba już wynieść do kontenera.

Warto wybrać system, który umożliwia wyciąganie poszczególnych pojemników, a one same mają wygodne ucho. Dzięki temu będzie można je wygodnie umyć i wynosić śmieci bez worków.

Co istotne, w większości przypadków nie trzeba umieszczać pod blatem pojemników na wszystkie frakcje. Ważne, aby znalazły się tam te, które wyrzucamy najczęściej i są „najbrudniejsze” – bio, zmieszane i plastik.

Pozostałe, czystsze frakcje można przechowywać na ganku, w pomieszczeniu gospodarczym lub odstawiać je do papierowej torby umieszczonej obok kosza. Metal, szkło czy papier gromadzą się znacznie wolniej, więc nie trzeba przeznaczać im osobnych pojemników.

System do sortowania odpadów skrojony na miarę

System systemowi nierówny. Tylko dobrze zaprojektowane rozwiązania zapewniają prawdziwą wygodę użytkowania bez awarii i frustracji. Takim rozwiązaniem jest kolekcja systemów do sortowania odpadów GROHE, która daje elastyczność połączoną z przemyślanym designem.

System GROHE pozwala dopasować liczbę i rozmiary pojemników do potrzeb gospodarstwa domowego. Możesz wybrać 1, 2 lub 3 kosze na śmieci umieszczone na szynach, które zapewniają płynną pracę i łatwy dostęp do każdego z nich.

Co więcej, systemy do sortowania GROHE są kompatybilne z systemami kuchennymi od tego samego producenta. Optymalnie wykorzystują przestrzeń w szafce i posiadają dedykowane miejsce na bojler, który wchodzi w skład systemu GROHE Red lub chłodziarkę, będącą częścią systemu GROHE Blue Home. 

GROHE System sortowania odpadów
Wysuwany system sortowania odpadów marki GROHE w praktyce

To efektywne, ekologiczne połączenie sprawnej segregacji odpadów i ograniczenia ich produkcji, bo systemy GROHE Blue dają dostęp do pysznej wody pitnej bez konieczności kupowania jej w butelkach. Z kolei systemy GROHE Red oferują możliwość nalania prosto z kranu precyzyjnie odmierzonej porcji wrzątku, pozwalając ograniczyć w kuchni zużycie energii, potrzebnej na jej podgrzewanie w czajniku.

Sortowanie odpadów nie musi być trudne, brudne i kłopotliwe. Odpowiedni system do ich segregowania pozwoli sprostać szczegółowym przepisom, które wymagają oddzielania kilku frakcji i zalecają zrezygnowanie z worków na śmieci. Wystarczy przyjrzeć się swoim potrzebom, a w ofercie GROHE z pewnością znajdzie się rozwiązanie, które im sprosta.

Wysuwany system sortowania odpadów
Wysuwany system sortowania odpadów duży
Wysuwany system sortowania odpadów GROHE
Wysuwany system sortowania odpadów mały

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-06-07 11:50:42
Tekstylia domowe. Trendy 2021/2022 - Domolubni.pl
[…] Stelaż podtynkowy bez tajemnic. Co warto wiedzieć? Kuchnia Strefa pod zlewozmywakiem a segregacja odpadów. Odkryj kompleksowe rozwiązania do kuchni. […]