Korek na ścianę – nie tylko dekoracja!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Być może wielu z nas korek na ścianę kojarzy się z peerelowskim designem nieco trącącym myszką. Czas pozbyć się tych skojarzeń i odkryć korek w zupełnie nowej odsłonie – nie tylko tej dekoracyjnej!

Korek na ścianę – właściwości, które docenisz

Korek jako materiał wykończeniowy cechuje się wieloma niezwykle cennymi właściwościami. Nadaje wnętrzu ekologicznego designu, nie zbiera się na nim kurz, a dodatkowo doskonale wycisza wnętrze. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych naszym zdaniem właściwości korka:

  • Korek jest materiałem trwałym. Nie straszne mu promieniowanie słoneczne, działanie powietrza, ataki grzybów czy pleśni. Jest również odporny na wilgoć (nie nasiąka wodą), dzięki czemu z powodzeniem można stosować go w kuchni czy łazience. Z trwałością korka wiąże się również elastyczność tego materiału – wszelkie odgniecenia (o ile nie są uszkodzeniami mechanicznymi, które niszczą strukturę materiału) są tylko chwilowe, jako że struktura korka szybko wraca do swojej pierwotnej postaci. Wszystko to sprawia, że korek na ścianę to materiał wykończeniowy, który bardzo wolno się starzeje, a co za tym idzie – może służyć latami.
  • Korek zapewnia izolację akustyczną, dzięki czemu skutecznie wycisza pomieszczenie. Idealnie sprawdzi się więc w sypialni, biurze czy w pokoju muzycznym.
tablica korkowa do biura
Ściana korkowa do biura lub domu
Płyta korkowa o grubości 4 mm wycisza pomieszczenie, redukując natężenie dźwięków o ok. 20dB. Dla porównania natężenie szeptu, w standardowej odległości od niego, wynosi 20dB, szmery w domu – 40dB, a hałas odkurzacza – 60dB.
  • Korek charakteryzuje się właściwościami antystatycznymi, co oznacza, że nie zbiera się na nim kurz. Dzięki temu jest polecany do mieszkań, w których przebywają alergicy czy astmatycy.
  • Korek jest materiałem ciepłym, a jego zdolności ocieplające można porównać z właściwościami styropianu czy wełny mineralnej. Korek na ścianie sprawdzi się więc idealnie np. w sypialniach zmarzluchów.
Do innych zalet korka na ścianę należą: lekkość (powietrze stanowi 90% jego objętości), niewchłanianie zapachów (szczególnie przydatne w kuchni), trudnopalność (korek pali się bardzo wolno), a także przyjazność środowisku (korek pochodzi z drzew, które mają zdolności samoregeneracji).

Jaki korek na ścianę?

To oczywiście zależy od tego, jak planujesz wykorzystać korek na ścianę w swoich czterech kątach. Do wyboru masz m.in.:

Płytki z korka

Jeśli planujesz wyłożyć całą ścianę lub jej pas korkiem, który będzie pełnił funkcję dekoracyjną, idealnym rozwiązaniem będą arkusze z korka naturalnego o standardowych wymiarach 3x300x600 mm. Do wyboru masz różne desenie – od korka naturalnego przez korek na ścianę z kolorowymi uzupełnieniami aż po korki białe czy żółte.

Za m2 płytek z korka zapłacisz od ok. 30 zł do ok. 80 zł.

Korek w rolce

Grubość 3 mm to zdecydowanie za mało, żeby w korek móc wbijać pinezki. Jeśli więc korek na ścianę ma pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także stanowić np. naścienny organizer w kuchni czy biurze, zdecyduj się na korek w rolce. Jego grubość przeważnie waha się od 1mm do 10mm, a montaż przypomina tapetowanie, przy czym najpierw ścianę smaruje się klejem do korka, a dopiero po odczekaniu ok. pół godziny dopasowuje rolkę do powierzchni ściany. Warto do montażu korka na ścianie zaprosić drugą osobę 😉 Znacznie ułatwicie sobie pracę, jeśli zamiast tradycyjnej rolki kupicie wersję samoprzylepną.

Za m2 korka w rolce zapłacisz ok. 50 zł. Za rolkę korka samoprzylepnego – ok. 100 zł.

Zaletą podczas montażu korka jest to, że jeżeli popełnisz błąd, korek możesz odkleić od powierzchni ściany i przykleić go na nowo (oczywiście zakładając, że podczas odklejania klej nie stracił przyczepności).

Płyta korkowa na fragmencie ściany

Zależy ci na poręcznym organizerze nad biurkiem, ale nie chcesz wykładać korkiem całej ściany? Zdecyduj się na korek techniczny w postaci płyt korkowych o grubości minimum 8 mm. Nie musisz montować ich na ścianie w postaci tradycyjnego prostokąta – równie dobrze wytniesz z nich sześciokąty, z których stworzysz oryginalną tablicę korkową w kształcie plastra miodu (dokładny tutorial przygotowany we współpracy z serwisem DaWanda znajdziesz tutaj). Co jeszcze wyczarujesz z płyt korkowych? Na przykład mapę świata, na której przypniesz fotografie dotychczas odwiedzonych miejsc lub zaznaczysz pinezkami swoje wymarzone destynacje.

organizer na ścianę z korka
Organizer na ścianę z korka

Za średnioziarnistą płytę korkową o wymiarach 10x640x950 mm zapłacisz ok. 35 zł.

Zależy ci na ciszy? Wybierz korek ekspandowany

Jeżeli zależy ci na wyciszeniu pomieszczenia, np. pokoju muzycznego, lub bardzo dobrej izolacji cieplnej, zdecyduj się na korek ekspandowany. To rodzaj korka, który w procesie produkcji poddawany jest działaniu wysokiej temperatury, dzięki czemu ziarna korkowe zwiększają swoją objętość. Ten rodzaj korka na ścianę ma nieregularną powierzchnię, dzięki czemu skutecznie rozprasza dźwięki, redukując echo. Idealnie więc sprawdzi się nie tylko w pokoju muzycznym, ale także w salonie, jeśli zależy ci na komforcie akustycznym niezbędnym do udanych seansów filmowych czy słuchania muzyki. Szukasz innych pomysłów na izolację akustyczną pomieszczenia? Sprawdź ten artykuł.

Płyta z korka ekspandowanego o wymiarach 10x500x1000 mm to koszt niecałych 20 zł.

Korek od wina? Tak!

Ciekawym sposobem na dekorację ściany za pomocą korka jest skorzystanie z korków po winie. Z zebranych korków możesz ułożyć konkretne kształty na ścianie, a jeśli zbierzesz ich wystarczająca ilość być może uda ci się wyłożyć nimi całą ścianę!

Ściana z korka od wina
Ściana z korka od wina – po położeniu

Korek na ścianę drobno–, średnio– czy gruboziarnisty?

Korek drobnoziarnisty sprawdza się raczej w przypadku podkładek pod kubki czy podkładek korkowych na stół. Do zastosowań naściennych poleca się stosowanie korka średnio– lub gruboziarnistego, przy czym:

  • korek na ścianę średnioziarnisty idealnie sprawdza się jako tablica korkowa służąca przypinaniu karteczek czy zdjęć,
  • korek gruboziarnisty stosowany jest w celach izolacji akustycznej czy cieplnej.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: