Jak naprawić nieszczelny dach? Zrób to krok po kroku!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Czasem wystarczy jeden silniejszy deszcz, aby na suficie pojawiły się mokre plamy świadczące o nieszczelności dachu. Eksperci radzą, aby szybko reagować na tego typu problemy, usuwając uszkodzenia i eliminując tym samym ryzyko wymiany całego pokrycia. Jak naprawić nieszczelny dach podczas jesiennych słot czy zimowych odwilży? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Macieja Szymańskiego, eksperta firmy Ultrament.
 
Publikacja partnerska

Czemu dach przecieka?

Przyczynami przeciekającego dachu są uszkodzenia papy lub gontów bitumicznych, które najczęściej pojawiają się przy kominach, świetlikach, krawędziach dachu, okapach oraz w miejscach styku dachu ze ścianą. Innymi powodami powstawania zacieków mogą być:

 • nieprawidłowo położone pokrycie,
 • nieodpowiednio uszczelnione okna dachowe i wyłazy,
 • źle zamontowane obróbki blacharskie.

Na szczęście wiele z tych defektów można szybko naprawić, nawet podczas deszczu czy przy temperaturze sięgającej 0°C. Warto o tym wiedzieć, bo dzięki szybkiej reakcji i wykorzystaniu odpowiednich środków, można łatwo uszczelnić miejsca przecieków i tym samym uniknąć konieczności wymiany całego pokrycia – Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Jak naprawić nieszczelny dach?

Pamiętaj, że pierwszymi oznakami tego, że twój dach jest nieszczelny nie są mokre plamy na suficie, ale pojawiające się wilgoć i pleśń w pobliżu komina, kratek wentylacyjnych czy świetlików dachowych.

Po pierwsze: zlokalizuj źródło przecieku

Niestety nie zawsze mieści się ono dokładnie nad mokrą plamą na suficie. Aby znaleźć miejsce problemu, musisz uzbroić się w latarkę i wybrać na poddasze, a następnie przyjrzeć się przede wszystkim połączeniom połaci, załamaniom, a także obróbkom kominów, lukarn czy okien połaciowych. Często zdarza się, że źródłem przecieku dachu jest miejsce mocowania anteny satelitarnej. Przy tego typu usterkach – zlokalizowanych w pobliżu mocowań czy łączeń – naprawa nie powinna okazać się skomplikowana czy bardzo kosztowna.
 

 

Jeśli tylko zauważysz mokrą plamę na suficie, koniecznie udrożnij miejsce wycieku. Otwór udrażniający możesz wykonać choćby śrubokrętem. Dzięki temu woda spłynie otworem np. do wiaderka, zamiast osadzać się między krokwiami, niszcząc płyty kartonowo-gipsowe.

Po drugie: przygotuj podłoże

Podłoże musi być nośne, wolne od mrozu i oczyszczone z wszelkich zabrudzeń, takich jak m.in. sadza, piasek, mech i inne wykwity. Większe ubytki w podłożach mineralnych należy wypełnić zaprawą uszczelniającą, a nasiąkliwe powierzchnie – zagruntować. Podłoża pokryte smołą lub pakiem smołowym powinny być usunięte mechanicznie do warstwy nośnej.
 

Pamiętaj! Nigdy nie wchodź na dach podczas opadów deszczu. Prac naprawczych możesz dokonywać tylko na suchym podłożu. Samodzielnych napraw dokonuj także jedynie na dachach płaskich lub o niewielkim nachyleniu, w przeciwnym razie ryzykujesz wypadkiem.

Po trzecie: zaaplikuj masę naprawczą

Kiedy już zlokalizujesz i oczyścisz miejsce przecieku, możesz nałożyć środek uszczelniający, np. masę bitumiczną do napraw dekarskich. Tego typu masy dekarskie zazwyczaj tworzą po nałożeniu twardą, wodoszczelną powłokę. Najczęściej mogą być stosowane na wielu płaszczyznach:

 • papach,
 • blachach,
 • kamieniu,
 • PVC
 • i wielu innych.

Środek nakładaj bezpośrednio na podłoże za pomocą kielni lub pacy, pamiętając aby grubość warstwy w jednym przejściu roboczym nie przekroczyła 10 mm (lub 15 mm w przypadku wykonywania wyobleń). Jeżeli masę aplikujesz podczas niskich temperatur – przy 0°C lub/i na mokre podłoże (np. w czasie deszczu) – koniecznie wybierz środek o odpowiedniej recepturze, tj. bazującej na lotnych rozpuszczalnikach organicznych. Jeżeli będzie wzmocniony włóknami, dodatkowo zapewni bardzo trwałe i elastyczne uszczelnienie, odporne na oddziaływanie wody, ruchów podłoża czy zmian naprężeń materiału pod wpływem różnic temperatur.
 

 

Pamiętaj! Przegląd dachu warto zrobić tuż po sezonie letnim. Niestety nie wszystkie ubytki widoczne są gołym okiem. Niekiedy dopiero pierwsze, solidne opady pokażą miejsca nieszczelności w połaciach dachowych. Warto szybko reagować w momencie wykrycia usterek i wyeliminować je, aby uchronić się przed kosztowną i czasochłonną koniecznością wymiany całego dachu.

Zobacz filmik z instrukcją, jak uszczelnić przewód wentylacyjny na dachu:

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2022-03-15 11:32:49
Mario
No i teraz wiem już wszystko
2019-04-10 10:44:42
Rafał
Ogólnie rzecz biorąc to dach kryty papą wcale nie jest takim złym rozwiązaniem. Plusem jest niski koszt na pewno. Przy odpowiednim montażu, mając gwoździe papowe z e-Armet, można wykonać wszystko całkiem solidnie. Wiadomo - zależy to od różnych czynników. Ale generalnie jest wiele dachów krytych w ten sposób jakie radzą sobie przez lata.