Zmywarka jeszcze bardziej oszczędna – jak ją wybrać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Przekonanie, że używanie zmywarki oszczędza czas i pieniądze, potwierdzono już niejednymi wyliczeniami. Ale czym dokładnie kierować się przy wybieraniu zmywarki, by rzeczywiście była oszczędna? Podpowiadamy!

Jakie cechy wyróżniają modele zmywarek?

Obecnie dostępne na rynku zmywarki nie różnią się między sobą zbytnio, ale mimo wszystko dobranie odpowiedniego modelu pozwoli na największe oszczędności. Wśród cech, na które musisz zwrócić uwagę wybierając najlepszą zmywarkę do domu można wyróżnić:

 • rozmiary,
 • klasę energetyczną,
 • stopień zużycia wody,
 • klasę suszenia,
 • głośność pracy urządzenia.

Wszystkie te informacje możesz znaleźć na etykiecie energetycznej zmywarki, która wygląda w ten sposób:
 
Etykieta energetyczna zmywarki - jak wybrać oszczędną zmywarkę?
 
W innym naszym wpisie możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak czytać etykiety sprzętu domowego.

Po pierwsze: jaka wielkość zmywarki jest najlepsza?

Wielkość zmywarki określają jej wymiary oraz pojemność. Pojemność jest wyrażana w kompletach naczyń, które maksymalnie może umyć zmywarka – przy czym za komplet uznaje się zestaw: talerz duży, talerz głęboki, talerzyk deserowy, sztućce (łyżka, widelec, nóż, łyżeczka) oraz kubek lub filiżankę. Wartości wymiaru i pojemności są ze sobą powiązane, dlatego wybierając najlepszą zmywarkę do domu, należy wziąć pod uwagę zarówno dostępne miejsce w kuchni, jak i ilość domowników. Powszechnie powtarzanym mitem jest twierdzenie, że zmywarka dla jednej osoby lub pary się nie opłaca. Było tak lata temu, gdy nie było zbyt dużego wyboru urządzeń, ale obecnie mamy do wyboru trzy rozmiary zmywarek, które sprawdzą się w każdym domu.

Ze względu na wielkość i pojemność wyróżniamy zmywarki:

 • Zmywarki duże, klasyczne – wolnostojące lub do zabudowy; mają wymiary ok. 60×85×60 cm; mieszczą w sobie 12-15 kompletów naczyń
 • Wąskie zmywarki – wolnostojące lub do zabudowy; wymiary ok. 45×85×60 cm; mieszczą 8-10 kompletów naczyń
 • Zmywarki kompaktowe, nablatowe – wolnostojące; o wymiarach ok. 55×45×50 cm; mieszczą 4-6 kompletów naczyń

 

 

Po drugie: ile prądu i wody zużywa zmywarka?

Zużycie prądu zależy od klasy energetycznej. Ta wyrażana jest w literach alfabetu od A do G, ale obecnie właściwie nie spotyka się zmywarek o klasie niższej niż A, za to na rynku dostępne są A+, A++ i A+++.

Najtańsze i najpopularniejsze zmywarki klasy A i A+ zużywają średnią ilość prądu i ok. 10-20 l wody na jedno mycie, co i tak daje wynik znacznie lepszy niż mycie ręczne. Bardziej zaawansowane urządzenia klasy A++ mają niższe zużycie prądu, a pobór wody na poziomie 7-10 l na mycie. Najbardziej ekonomiczne zmywarki, za które też trzeba zapłacić sporo więcej, są już prawdziwie energooszczędne i potrafią umyć pełen wsad naczyń za pomocą mniej niż 7 l wody.

Ilość zużywanego prądu i wody różni się pomiędzy producentami i modelami, a także zależy od wybranego programu mycia. Niektóre zmywarki mają programy EKO, które pozwalają na jeszcze lepsze wyniki. Dokładną informację o poborze wody, wyrażoną w uśrednionej ilości litrów na rok, znajdziesz na etykiecie energetycznej zmywarki.
 

 

Inne ważne cechy zmywarki: jak głośno pracuje zmywarka i czy dobrze suszy?

Równie ważne co zużycie energii i wody jest to, czy zmywarka dobrze suszy naczynia po umyciu oraz jak głośno pracuje. Wysoka klasa suszenia sprawi, że nie będzie potrzeby dodatkowego wycierania naczyń. Zwykle suszenie w zmywarce odbywa się poprzez podgrzewanie powietrza wewnątrz urządzenia, ale niektóre zmywarki mają też dodatkową funkcję suszenia podmuchem – w takim wypadku naczynia suszą się znacznie szybciej.

Ilość decybeli, jaką wytwarza zmywarka podczas pracy, podana jest na etykiecie energetycznej urządzenia. Większość urządzeń wytwarza hałas na poziomie 42-45 dB, a za cichszą pracę trzeba dodatkowo dopłacić. Watro jednak rozważyć taką opcję, szczególnie jeśli masz niewielkie mieszkanie lub małe dzieci w domu. Im cichsza praca zmywarki, tym większy komfort i swoboda jej użytkowania. Najcichsze urządzenia potrafią pracować nawet poniżej 40 dB! W takim wypadku możesz swobodnie włączyć zmywarkę na noc, nawet śpiąc za ścianą.
 

Dodatkowe funkcje i programy zmywarek domowych

Standardowo w zmywarce znajdziesz kilka programów o różnym czasie trwania i temperaturze używanej wody, jednak w bardziej zaawansowanych modelach możesz liczyć też na dodatkowe opcje. Są to między innymi:

 • Opóźnienie startu – pozwala na nastawienie mycia, które uruchomi się dopiero za kilka godzin. Świetne rozwiązanie np. gdy chcemy po powrocie z pracy wyjąć czyste naczynia.
 • Automatyczny dobór programu – zmywarka ocenia ilość naczyń i stopień ich zabrudzenia, a następnie decyduje jaki program będzie najlepszy do ich optymalnego umycia.
 • Mycie strefowe / opcja pół wsadu – w niektórych dużych zmywarkach można wybrać, który kosz ma zostać umyty (tylko górny lub tylko dolny) albo oznaczyć, że zmywarka nie jest wypełniona w całości.
 • Regulacja twardości wody – pozwala zachować urządzenie w dobrym stanie, zapobiegając osadzaniu się kamienia.
 • Systemy zabezpieczające przed zalaniem – np. odcinające dopływ wody w razie awarii lub blokujące drzwi zmywarki na czas mycia.
 • Programy EKO i BIO – do mycia w niższej temperaturze i mniejszą ilością wody.
 • Szybkie mycie – trwające ok. 30 minut, służy myciu bardzo lekko zabrudzonych naczyń.
 • Program delikatny do szkła – służy myciu np. delikatnych kieliszków, które wymagają niższej temperatury.
 • Wskaźniki braku soli i nabłyszczacza – przydatne przy zmywarkach bez wyświetlacza i gdy nie używasz tabletek typu 3w1.

 

 

Ile kosztuje zmywarka? – przedziały cenowe

Koszt zakupu zmywarki nie należy do najtańszych, ale oszczędność w zużyciu wody dość szybko go rekompensuje. Ceny w dużej mierze zależą od funkcjonalności i w każdym przedziale możesz znaleźć zarówno duże, wąskie, jak i kompaktowe zmywarki.

 • Do 1000 zł – najbardziej podstawowe modele, bez programów dodatkowych. Zwykle w tej cenie znajdziesz zmywarki klasy A i A+.
 • Do 1500 zł – zmywarki o wyższej klasie energetycznej (A+ oraz A++) i z większym wyborem programów. Zwykle za tę cenę można już liczyć na lepsze wykonanie i trwałość.
 • 1500-2000 złzaawansowane urządzenia o wysokich klasach energetycznych (A++ i A+++) i bardzo dużą ilością programów. Zwykle renomowanych producentów i dobrej jakości.
 • Powyżej 2000 zł – modele zmywarek o rzadziej spotykanych funkcjach specjalnych, ale też wyjątkowym designie. W tym przedziale otrzymujemy domowe urządzenia luksusowe.

Ciekawostki, czyli prototypy mikrozmywarek


 
Jakie zmywarki sprawdzają się w waszych domach? Dajcie znać w komentarzach!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: