Sztućce – jak wybrać najlepszy komplet?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Sztućce są niezbędnym elementem w każdym domu. W zależności od preferencji domowników mogą być wykonane z różnych tworzyw i występować w różnych kompozycjach. Jak wybrać swój komplet, który będzie wygodny i jednocześnie piękny?

Zwróć uwagę na trwałość

Sztućce, tak jak inne elementy w twoim mieszkaniu powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Wybierając swój komplet zwróć uwagę na to, czy jest on odporny na środki czyszczące i czy będzie mógł być czyszczony w zmywarce. Jeśli będziesz nieprawidłowo obchodzić się ze sztućcami, możesz spodziewać się, że po dłuższym używaniu pojawiają się na nich nieestetyczne przebarwienia lub nawet plamy. To dbałość o szczegóły decyduje o odbiorze aranżacji, dlatego poznaj sekcję GROHE Radzi. Dowiesz się z niej więcej o aranżacji kuchni i łazienki.
 

 

Jaką wielkość sztućców wybrać?

Jeśli w twoim domu mieszkają dzieci musisz wziąć pod uwagę wielkość i ciężar sztućców. Ciężkie i wielkie komplety będą nieporęczne dla malucha, dlatego dzieci powyżej 8 miesiąca życia powinny posługiwać się plastikowymi sztućcami. Z kolei dzieci mające powyżej dwóch lat mogą przejść na metalowe opcje o uniwersalnej wielkości, która zadowoli zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Lepiej kupować pojedynczo czy w komplecie?

Zadbaj o to, by na twoim stole pojawiły się sztućce utrzymane w jednej stylistyce. Mix różnych modeli może sprawić, że cała zastawa straci swój urok a stół będzie sprawiał wrażenie niechlujnie zaaranżowanego. Zwróć przy tym uwagę na wygląd zastawy. Jeśli posiadasz wzorzyste talerze, sięgnij po podobne sztućce. Wolisz prostotę? Zadbaj o nią również przy minimalistycznej zastawie stołowej. Jeżeli jesteś singlem i nieczęsto przyjmujesz gości, możesz kupić pojedyncze sztućce. Natomiast, gdy mieszkasz z większą liczbą osób lub często organizujesz spotkania w swoim domu, sięgnij po gotowy komplet. Zazwyczaj może liczyć on od 24 do 104 elementów, które dedykowane są 4-12 osobom.
 

 

Najpopularniejsze materiały

Materiał z jakiego wykonany jest twój zestaw ma niebagatelne znaczenie ze względu na wytrzymałość na uszkodzenia i zarysowania. Z jakich materiałów zazwyczaj wykonane są sztućce?

 • Stal nierdzewna – jest najczęstszym materiałem wykorzystywanym do produkcji sztućców. Składa się ona ze stopów żelaza, węgla i chromu. O jakości danego kompletu sztućców decydują proporcje poszczególnych stopów. Co ciekawe, stalowe sztućce mogą rdzewieć, jednak nie dochodzi do tego procesu wewnątrz materiału. Rdzę w łatwy sposób możesz zmyć z powierzchni sztućców. Cena kompletu zazwyczaj mieści się w zakresie 100-2000 zł.
 • Srebro i posrebrzane sztućce – charakteryzują się dużym połyskiem. Jeśli lubisz klasykę, wybierz srebrne sztućce. Zwróć jednak uwagę na próbę danego kompletu – najwyższa i najbardziej wytrzymała próba wynosi 999. Im jest ona niższa, tym słabsze będą sztućce. Srebro wymaga odpowiedniej pielęgnacji – powinno się je myć specjalnymi środkami i wycierać miękkimi szmatkami. Srebro nie nadaje się do mycia w zmywarce. Koszt srebrnych sztućców zaczyna się od 600 zł i może kończyć nawet na kilkunastu tysiącach.
 • Złoto – najczęściej widoczne jest na wzorach danego kompletu, choć zdarzają się sztućce w całości wykonane z tego surowca. Złote sztućce można myć w zmywarce. Cena kompletu pozłacanych sztućców wynosi powyżej 500 zł.
 • Tytan – jest wykorzystywany do stworzenia sztućców turystycznych wysokiej jakości. Są one niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu będą służyć przez długi czas. Ich cena waha się między 100 a 1000 zł.

 

 

 Niezależnie od wybranego materiału sztućców musisz pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu. Zobacz, jak zaaranżować funkcjonalne szuflady w kuchni!

Jakie cechy mogą mieć twoje sztućce?

 • Prosty design – jest dobrym wyborem do nowoczesnych jadalni. Jedyną ozdobą sztućców jest prosta forma – część modeli jest bardziej opływowa, inne z kolei mają ostre cięcia.
 • Stylistyka vintage – tego typu sztućce są niezwykle zdobione, najczęściej są to antyki. Najpiękniej komponują się z zastawą stylizowaną na zabytkową. Jeśli więc masz białą kuchnię w stylu angielskim otwartą na jadalnię, możesz postawić na sztućce vintage.
 • Grawerowania – najczęściej są to srebrne lub złote komplety. Można na nich grawerować m.in. swoje inicjały lub logo.
 • Dziecięce modele – wykończone są elementami nawiązującymi do ulubionych bajek. Dodatkowo dopasowane są do niewielkiej dłoni malucha i mają niewielki ciężar.
 • Turystyczne – są to składane sztućce, których najważniejszym parametrem jest praktyczność. Często można spotkać je w scyzorykach lub specjalnych pokrowcach chroniących przed zniszczeniem.
Zastanawiasz się, jak możesz upiększyć swoją kuchnię? Zobacz, jak wykonać zegar kuchenny filiżanka DIY!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: