Kuchnia w stylu prowansalskim. Poradnik 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut

Kuchnia w stylu prowansalskim wcale nie jest trudna do urządzenia. Zobaczcie, dzięki jakim zabiegom aranżacyjnym urzekający klimat południowo-wschodniej Francji może zagościć także w Waszym domu. 

Styl prowansalski. Geneza i ogólna charakterystyka 

Styl prowansalski – jak sama nazwa wskazuje – wywodzi się z Prowansji, czyli ogromnie malowniczej krainy w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, na wschód od dolnego biegu Rodanu. Początki tego nurtu sięgają XVII wieku. Wsród przedstawicieli drobnej francuskiej burżuazji zapanowała wówczas moda na posiadanie letnich rezydencji na prowincji, gdzieś na spokojnym, sielskim południu. W urządzanych przez nich domach łączono klasyczną francuską elegancję z elementami lokalnej estetyki wiejskiej. Wnętrzarskie inspiracje przynosił zapierający dech w piersiach krajobraz, z ciągnącymi się kilometrami polami lawendy, oraz zwyczaje zwykłych, prostych ludzi. 

Prowansją
Prowansją
Prowansją
Prowansją

Styl prowansalski zyskał szeroką popularność we Francji w XIX wieku, szczególnie wśród artystycznej bohemy, malarzy i pisarzy. Wielkimi orędownikami Prowansji byli m.in. słynni impresjoniści i postimpresjoniści: Vincent van Gogh, Paul Cézanne czy Paul Gauguin. Na początku XX stulecia o stylu prowansalskim zrobiło się głośno w całej Europie. 

Pod względem estetycznym – we współczesnej optyce i nomenklaturze – styl prowansalski plasuje się gdzieś na styku stylów shabby chic, rustykalnego i vintage. Wyróżnia go lekkość, bezpretensjonalność, prostota, spokój i przytulność. To styl celebrujący naturalne uroki życia – piękno przygotowywania posiłków i radość spożywania ich w gronie bliskich. 

Kuchnia w stylu prowansalskim. Kolory. Podłogi i ściany 

Styl prowansalski opiera się na jasnej i miękkiej palecie kolorystycznej. Bazę zwykle stanowi biel, krem, beż, kość słoniowa, gołębia lub perłowa szarość. Kolory akcentujące to oczywiście lawenda, a także turkus, pudrowy niebieski i szałwiowy. Ciemniejsze akcenty pojawiają się rzadko, a jeśli już to w odcieniu czekoladowo-brązowym lub orzechowym. 

styl prowansalski
.
kuchnia w stylu prowansalskim
kuchnia w stylu prowansalskim
kuchnia w stylu prowansalskim
kuchnia w stylu prowansalskim
jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim
kuchnia w stylu prowansalskim

Podłogę w kuchni w stylu prowansalskim najczęściej pokrywają drewniane deski (śmiało możemy zdecydować się na ich imitację, np. w postaci płytek drewnopodobnych), kamienne płyty lub terakota. Szczególną rolę w stylu prowansalskim odgrywa drewno bielone, np. przez ługowanie. 

Ługowanie polega na chemicznej zmianie struktury drewna za pomocą emulsji będącej wodnym roztworem zasady sodowej. Ług wnika głęboko w strukturę desek, dzięki czemu rezultat wybielenia jest bardzo dobrze widoczny i długotrwały. W ofercie wielu sklepów znajdziemy zarówno płytki, jak i okleiny meblowe z tym charakterystycznym efektem, więc jeśli naturalne materiały i techniki ich postarzania będą dla nas zbyt drogie, na pewno dobierzemy do swojej prowansalskiej kuchni odpowiednie zamienniki. 

Do kuchni w stylu prowansalskim na pewno nie pasują idealnie dopracowane gipsowe gładzie. Ściany w takich kuchniach powinny mieć urok przegród w starych, wiejskich domach: wyczuwalną fakturę cegły lub stiuku. W nowym budownictwie możemy stworzyć odpowiednie wrażenie na wiele różnych sposobów. Pomocne może być zwykłe „szmatkowanie” ściany, zastosowanie tynku strukturalnego lub specjalnych postarzających farb kredowych. 

Farby możemy nakładać na ścianę w tzw. sposób krzyżowy i z wykorzystaniem szerokiej szczotki zamiast wałka lub pędzla, tak aby powierzchnia pozostała nierówna. 

Wdzięczny powiew Prowansji mogą przynieść także jasne, kwieciste tapety w stylu retro. 

kuchnia prowansalska
kuchnia w stylu francuskim

Kuchnia w stylu prowansalskim. Meble. Wyposażenie. Dekoracje 

Jeżeli podoba Wam się kuchenna zabudowa na wymiar, wykorzystująca każdy skrawek przestrzeni, z gładkimi, lśniącymi frontami typu modelko, tworzącymi jedną płaszczyznę – kuchnia w stylu prowansalskim zwyczajne nie jest dla Was. Prowansalską kuchnię mebluje się przy pomocy kredensów, gablot, półek, regałów. A im bardziej te rzeczy nadgryzione są zębem czasu, tym lepiej. Generalnie chodzi o to, aby przynajmniej w jakiejś części kuchenne meble miały charakter otwarty. W kuchni w stylu prowansalskim wyposażenie kuchenne znajduje się bowiem na widoku i stanowi immanentną cześć wystroju wnętrza. Ważne jednak, aby były to sprzęty o odpowiednio dobrej jakości i prezencji: emaliowane i żeliwne garnki, ceramiczne dzbanki, szklane gąsiorki, metalowe wiadereczka… 

kuchnia w stylu prowansalskim
kuchnia w stylu prowansalskim
kuchnia w stylu prowansalskim
prowansalska kuchnia

Meble w kuchni w stylu prowansalskim zazwyczaj wykonuje się z drewna dębowego, orzechowego lub bukowego. 

Styl prowansalski jest stylem, bardzo, bardzo tekstylnym. W naszej prowansalskiej kuchni nie może więc zabraknąć okiennych zasłon, obrusów, bieżników, serwetek czy poduszek na krzesłach. Materiałowe zasłonki bardzo często zastępują także fronty kuchennych szafek, a nawet drzwi wejściowe. Wybierajmy tkaniny z lnu, bawełny lub perkalu. Mile widziane są falbanki, koronki i kokardy. W kwestii wzorów na pewno odpowiednie będą wszelkiej maści polne kwiaty. A prawdziwego ducha dawnej Francji bez wątpienia przywołają tradycyjne tkaniny w stylu zwanym „toile de jouy”, przestawiające pasterzy, pikniki, polowania, kuligi i inne scenki rodzajowe. 

jak urządzić kuchnie w stylu prowansalskim

Jednym z must have kuchni w stylu prowansalskim są wiklinowe kosze wyściełane tkaniną, w których przechowujemy różne kuchenne drobiazgi. 

W kuchni w stylu prowansalskim liczy się także detal. Zainwestujmy w porcelanowe gałki zamiast „zwykłych” uchwytów i akcesoria z kutego żelaza. Kilka francuskich pejzaży na ścianach i bukiecik suszonych kwiatów pod sufitem na pewno też tutaj nie zaszkodzą. 

styl prowansalski
styl prowansalski
styl prowansalski

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: