Kuchnia z oknem – najciekawsze pomysły na aranżację

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut

Mając do dyspozycji kuchnię z oknem — narożnym, klasycznym czy balkonowym — trudno nie patrzeć na nią przez pryzmat jej zalet. Jest ich tak wiele! Wygodne wietrzenie i szybki dostęp do świeżego powietrza, dobrze doświetlona przestrzeń do pracy, czy widok za oknem sprawiają, że w kuchni chętniej się pracuje i przebywa.

Nawet mała kuchnia z oknem na środku może stać się komfortowym miejscem do przyrządzania potraw i bijącym sercem domu, jeśli jej aranżacja w pełni wykorzystuje dobrodziejstwo naturalnego oświetlenia.

Zobacz więc, jak funkcjonalnie, pomysłowo i stylowo zaaranżować kuchnię z oknem!

Bateria podokienna, czyli swoboda korzystania z okna

Kuchnia z oknem na wprost to układ, w którym często montuje się zlewozmywak pod oknem. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać dzienne światło podczas mycia naczyń i zwyczajnie uprzyjemnić sobie tę nudną czynność, spoglądając na widok za szybą. I nie, bateria kuchenna wcale nie musi blokować okna!

Nie musisz wybierać między pełnym otwieraniem okna w kuchni a umieszczeniem pod nim zlewozmywaka. Rozwiązaniem dylematu jest bateria podokienna, składana, a dokładniej wyciągana z blatu. Dzięki ukrytemu w baterii ruchomemu przewodowi można ją swobodnie odkładać na blat za każdym razem, gdy trzeba otworzyć okno na oścież.

Dobrym przykładem są baterie podokienne GROHE dostępne w 3 kolekcjach — Eurosmart Cosmopolitan, Eurostyle Cosmopolitan oraz Concetto. Poza możliwością wyciągnięcia i położenia ich na blacie, oferują pełną funkcjonalność armatury kuchennej – od niezawodnej ceramicznej głowicy, przez obracaną wylewką, Dzięki chromowej powłoce GROHE StarLight są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na zadrapania czy odpryski.

bateria kuchenna GROHE
Bateria GROHE Eurostyle Cosmopolitan

Kuchnia z oknem przy blacie lub stole — wykorzystaj dzienne światło

Okno w kuchni oczywiście nie musi znajdować się przy zlewozmywaku. Kolejny pomysł na aranżację kuchni z oknem to umieszczenie przy nim powierzchni roboczej lub stołu.

Blat, przy którym na co dzień przygotowujemy potrawy, zyska na funkcjonalności, jeśli będzie oświetlać go naturalne, dzienne światło. Z kolei stół ustawiony przy szybie pozwoli domownikom podziwiać widok podczas posiłku.

kuchnia z oknem
Kuchnia z oknem horyzontalnym
kuchnia z oknem narożnym
Kuchnia z horyzontalnym oknem narożnym

Okno horyzontalne łączy współczesne trendy z funkcjonalnością

Okno horyzontalne to popularny trend we współczesnych kuchniach. Nie bez powodu piszemy o nim w bliskim sąsiedztwie tematu, jakim jest okno przy blacie, bo to właśnie tam sprawdzi się najlepiej!

Między blatem a szafkami znajduje się przestrzeń spędzająca sen z powiek osobom, które na własną rękę projektują swoje kuchnie. Problemem jest aranżacja tego niskiego kawałka ściany. Wykleić ją płytkami? Panelem z fototapetą? Wodoodporną gładzią? Nie. Właśnie w tym miejscu warto zamontować okno!

Niskie, ale długie okno horyzontalne sprawi, że nawet mała kuchnia z oknem będzie miała w ciągu dnia odpowiednio doświetloną powierzchnię roboczą. Okno tego typu jest jednak na tyle niskie, że nie wymaga zasłon ani rolet — słońce nie razi nas w oczy, a wścibscy sąsiedzi niewiele przez nie zobaczą.

Kuchnia z oknem narożnym to doskonałe miejsce na domowy zielnik

Kuchnia z oknem narożnym, czyli dwoma, połączonymi ze sobą parapetami, to dobre miejsce na domową uprawę ziół. To zazwyczaj najcieplejsze i najbardziej wilgotne miejsce w domu, nie licząc łazienki. W połączeniu z naturalnym światłem, które wpada przez szybę, tworzy idealne warunki do wzrostu roślin.

Jeśli podoba Ci się pomysł zaaranżowania w swojej kuchni z narożnym oknem kącika ogrodniczego, musisz wyposażyć się w kilka rzeczy:

  • doniczki lub małe skrzynki pasujące wzornictwem do całego wnętrza
  • żyzne podłoże, np. mieszanka ziemi, torfu i włókna kokosowego
  • nasiona lub sadzonki ulubionych ziół

Chcesz kupić wyrośnięte zioła w supermarkecie? Pamiętaj, że je także należy przesadzić do podłoża wysokiej jakości, jeżeli mają przetrwać cały sezon.

kuchnia z oknem
kuchnia z oknem
kuchnia z oknem

Zasłony, firany, żaluzje, rolety, zazdrostki — jak zasłonić okno w kuchni?

W kuchni z oknem na wprost okna sąsiada lub z oknem od południa przyda się coś, czym można je zasłonić. Tylko co wybrać?

Rolety z tworzywa sztucznego i żaluzje drewniane najłatwiej utrzymać w czystości. Dobrze wybrać takie, których powierzchnia jest śliska, bo brud nie będzie do nich mocno przywierał. Kluczowy jest jednak nie materiał wykonania, a częstotliwość sprzątania — najlepiej przecierać je codziennie, choćby na szybko.

Zasłony, firanki czy zazdrostki brudzą się szybciej, ale za to łatwo je ściągnąć i wyprać. Można zawiesić je z powrotem jeszcze mokre, aby ich ciężar sam je wyprostował.

Mała lub wąska kuchnia z oknem może stać się przytłaczająca, gdy całkowicie odetniemy ją od naturalnego światła. W tych przypadkach lepiej wybrać jasne zasłony o niecałkowitym kryciu lub gęste, ażurowe firany.

kuchnia z oknem

Kuchnia z oknem powyżej blatu — czy to praktyczne?

Okno zazwyczaj znajduje się kilka-kilkanaście cm powyżej blatu. Są jednak kuchnie, w których mieści się dużo wyżej — czy to w ogóle ma znaczenie? I duża, i mała kuchnia z oknem powyżej blatu może być tak samo wygodna, jak ta z oknem na standardowej wysokości. 

Okno powyżej blatu kuchennego ma ten plus, że dużo trudniej je zachlapać podczas gotowania czy krojenia soczystych warzyw. Pod takim oknem można więc bez obaw zamontować blat, a nawet kuchenkę.

A jeśli zależy Ci, aby w Twojej kuchni było dużo roślin, okno powyżej blatu rozszerza możliwości również w tym zakresie. Bo im wyższy parapet, tym więcej miejsca dla roślin zwisających, które na zwykłym oknie mogłyby przeszkadzać.

Kuchnia z oknem balkonowym daje swobodę poruszania się po domu

Masz balkon lub taras, który łączy kuchnię i salon? Zastanów się nad kuchnią z oknem balkonowym, a w zasadzie z drzwiami.

Wyobraź sobie rodzinny obiad latem na tarasie. Aby przynieść cokolwiek z kuchni, trzeba wejść do domu, przejść przez cały salon, do tego najlepiej ściągając buty, a potem przemierzyć tę drogę z powrotem. Gdy siadasz i już chcesz jeść, przypominasz sobie, że miałeś wziąć coś jeszcze…

Taras z dwoma wyjściami — jednym do kuchni, drugim do salonu — oszczędzi Tobie i Twoim gościom ciągłego spacerowania. Rozwiąże też problem przepychanek w drzwiach — niebezpiecznych zwłaszcza wtedy, gdy niesiesz gorące napoje czy talerze z jedzeniem.

Wbrew pozorom, możesz pozwolić sobie na takie rozwiązanie nie tylko w przestronnych pomieszczeniach. Również mała kuchnia z oknem na środku może stać się właśnie kuchnią z oknem balkonowym! Warto wtedy zastanowić się nad niestandardowym otwieraniem takiego okna — np. do zewnątrz lub zostawić trochę miejsca na okno przesuwne.

Ile okien, tylko sposobów na wystrój kuchni, która jest w nie wyposażona. Każda kuchnia, mała i duża, wąska i kwadratowa, jest przyjemniejszym miejscem, jeśli ma dostęp do dziennego światła. Jeśli właśnie budujesz dom i możesz wybrać rodzaj okien, wykorzystaj maksymalnie naturalne oświetlenie — komfort gotowania będzie nie do przecenienia! A jeśli już masz kuchnię z oknem, mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci zaaranżować je najlepiej, jak to możliwe.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: