Łazienka w stylu Hamtpons. Jak ją urządzić?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 7 minut

Oglądasz filmy, gdzie akcja dzieje się w domu przy plaży i zamiast skupić na fabule, zachwycasz się wnętrzami? Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ styl Hamptons ma nieodparty urok, nawet dla miłośników życia w mieście. Wprawia bowiem w nastrój nieustających wakacji, ale w duchu swobodnej elegancji, marynarskich kolorów, czystego powietrza i światła odbijającego się od morskich fal.

Dagmara Jakubczak

Wspaniała perspektywa, prawda? Jeśli więc zastanawiasz się, jak urządzić łazienkę, by wyglądała niczym aranżacja z letniej rezydencji nowojorskiej elity? Przeczytaj i dowiedz się, jak zaaranżować łazienkę w stylu Hamptons!

Łazienka w stylu Hamptons, czyli jaka?

Hamptons to wspólna nazwa dla dwóch miejscowości – Southhampton oraz East Hampton – we wschodniej części Long Island, wyspy sąsiadującej z Nowym Jorkiem. To malownicza, nadmorska okolica, ulubione miejsce weekendowych wypadów socjety – prawników, intelektualistów, ludzi biznesu i gwiazd. Jednocześnie jest to miejsce, z którego wywodzi się omawiany dzisiaj styl dekoracji wnętrz.

Łazienka w stylu Hampton
Charakterystyczna architektura przy plaży w Hampton

Styl Hamptons jest nieodłącznie związany z posiadłościami zamożnych nowojorczyków, którzy chcieli zażyć nadmorskiego wypoczynku, nie rezygnując przy tym z luksusu i wygód, jakimi otaczają się na co dzień. Wnętrze w stylu Hamptons jest więc przyjazne, ale urządzone w trosce o najwyższą jakość, komfort i nonszalanckie, lecz wyważone wyrafinowanie. W zasadzie ma bardzo niewiele wspólnego z powszechnym wyobrażeniem domku letniskowego, w którym najczęściej panuje lekki bałagan i urocza, rustykalna niedbałość oraz raczej mała dbałość o niuanse w kolorach i stylu wyposażenia.

Styl hampton
Styl Hampton w pigułce
Styl Hampton
Wnętrze w stylu Hampton
Styl Hampton
Nadmorski styl Hamtpon
Łazienka w stylu Hamptons
Styl Hamptons
Styl Hamptons

Materiały w łazience w stylu Hamptons

Hamptons to prywatne plaże, białe żagle na błękitnych falach, nadmorska bryza, czyste światło oraz elegancja ekskluzywnego kurortu, więc podstawą tego stylu jest unikatowe połączenie natury i najwyższej jakości. To główne wytyczne, jak urządzić łazienkę w stylu Hampton.

Wysokiej jakości, luksusowe – to słowo będzie przewijać się tu często! – materiały to nieodłączna część tego stylu. Lustro powinno więc być nieskazitelne i najlepiej duże (damy przecież nie będą się gimnastykować, by podczas porannej rutyny dobrze uchwycić twarz w odbiciu). Ręczniki to osobna historia – z organicznej, certyfikowanej bawełny i koniecznie mięsiste, o wysokiej gramaturze. Na podłogę wybierzmy orientalne drewno, przypominające pokład jachtu, lub marmur, który będzie pięknie odbijał nadmorskie światło. Podobnie – blat pod umywalką. W stylu Hamptons liczy się szlachetność materiałów, a te niepasujące od razu rzucają się w oczy, zakłócając efekt.

Kolejną nieodłączną cechą łazienki w stylu Hamptons są elementy pochodzące z natury. Wykorzystajmy takie, które wyglądają na znalezione na plaży – wyrzucone na brzeg kawałki drewna wygładzonego i wybielonego przez morską wodę, kamienie, morska trawa w terakotowym wazonie. Całość pięknie dopełnią wiklinowe kosze i meble oraz rośliny, ale nie egzotyczne, lecz surowe, jakby smagane oceanicznymi wiatrami.

Wnętrza posiadłości w Hamptons nawiązują do swojego oryginalnego otoczenia, więc obecność elementów naturalnych lub marynistycznych tworzy bardzo charakterystyczną dla tego stylu harmonię.

Łazienka w stylu hamptons
Łazienka w stylu Hampton

Łazienka w stylu Hamptons: w jakich kolorach?

Kolorystyka stylu Hamptons jest mocno zdefiniowana. Podobnie, jak materiały, nawiązuje do nadmorskiej przyrody i żeglowania po falach oceanu. Łazienka w stylu Hamptons ma więc kolory piasku, morza i nieba we wszelkich odcieniach, wyrzucanych na brzeg kawałków drewna, rozrzuconych po plaży muszli i kamieni, rosnących gdzieniegdzie traw. To także biel żagli i kojarzony z marynarzami granat. Oraz tu i ówdzie wyskakująca czerwień, niczym słupki w porcie lub cegła latarni morskiej. 

Tak więc, polecany zestaw barw to biel i granat, beże i błękity oraz kamienno-drewniane wariacje na temat szarości: grège oraz taupe. Do tego – akcenty w innych kolorach, ale niezbyt wiele, by nie zaburzyć spokoju i harmonii, jakie dają barwy bazowe.

Jeśli chcesz wprowadzić do łazienki kontrast, użyj czerwieni lub koralu, słonecznej lub słomkowej żółci, zgaszonej lub ciemnej zieleni. Kolory metali świetnie sprawdzą się w elementach użytkowych, jak klamki, uchwyty, wieszaki, nawiązując do żeglarskiego wyposażenia.

Hampton
Granatowa łazienka
Łazienka hamton
Łazienka w stylu hamptons
Styl Hampton
Styl Hampton

Oświetlenie w łazience w stylu Hampton

Styl Hamptons powstał w miejscowościach wypoczynkowych, dlatego oświetlenie również musi sprzyjać relaksowi.

Łazienka w stylu Hamptons powinna być wyposażona przede wszystkim w źródło dużej ilości światła w naturalnym kolorze. Idealnie, jeżeli jest to po prostu okno. Jeśli nie ma takiej możliwości, zadanie równie dobrze spełni wielki plafon w drewnianej obudowie lub pleciony klosz z rafii lub traw. Pięknie wyglądają formy nawiązujące do portowych latarni, czyli w metalowej obudowie, z chromu lub mosiądzu. Pamiętajmy jednak, że elementy stricte industrialne są zbyt mocne dla subtelnego stylu Hamptons

Nawet mała łazienka w stylu Hampton powinna być wyposażona również w drugie źródło światła – słabsze, cieplejsze, bardziej klimatyczne. Od Ciebie zależy, czy będą to kinkiety, czy np. duża świeca o zapachu nadmorskiej plaży. Waże, aby światło sprzyjało odpoczynkowi w wannie pełnej piany.

Udanym pomysłem jest „lampa latarnika”, czyli stawiana na podłodze lampa, przypominająca klatkę z uchwytem na górze.

Wystrój łazienki w stylu Hamptons, czyli meble, dodatki, wzory

Styl Hamptons to swego rodzaju eklektyzm, ale w określonych ramach. Łączy bowiem styl elegancki z naturalnym, ale cechą wspólną są nawiązania morskie i wielka wygoda. Łączymy tu materiały ekskluzywne (np. żakardy na poduszkach lub obiciach) z tymi prostymi, naturalnymi, jak płótno żaglowe albo len. Wstawiamy rustykalny fotel i kolonialną komodę, a na ścianie wieszamy marynistyczne obrazki i dekoracje.

A co z resztą wystroju? Powinna być równie elegancka, jak meble. Na ścianach i podłogach mogą znaleźć się wielkoformatowe kafle, jednokolorowe lub imitujące marmur. Jeśli wolisz stąpać po drewnie, niczym po pokładzie własnego jachtu, wybierz gatunki odporne na wilgoć i mechaniczne uszkodzenia. Najlepsze są te egzotyczne, ale mogą być i lokalne, pod warunkiem, że dobrze zaimpregnowane.

Do tego drobiazgi, które nadadzą łazience nadmorskiego charakteru. Trawy lub podobne rośliny posadzone w terakotowej lub kamiennej donicy, a może w wiklinowym koszu. Plecione pojemniki na higieniczne utensylia, dywanik z rafii lub grubego sznurka, duże i puszyste ręczniki kąpielowe zawieszone na haczykach z chromu lub mosiądzu, jak na żaglówce. Możesz też ustawić kilka świec.

Istotnym elementem wystroju łazienki w stylu Hamptons są elementy związane z morzem. Wybierz zdjęcie latarni morskiej w minimalistycznej ramie albo lustro przypominające bulaj. Ale możesz też samodzielnie poszukać skarbów i z nadmorskich wakacji przywieźć kawałek drewna wyrzucony przez morze, kamyki zebrane na plaży czy bukiet traw i wkomponować je w wystrój łazienki, na przykład układając na półce lub umieszczając w przezroczystym naczyniu.

W kwestii wzorów również panuje marynistyczna konsekwencja. Są tu oczywiście te związane z życiem mórz i oceanów, we wszelkich aspektach – od natury po żeglugę. Bardzo charakterystyczne są pasy; albo biało-czerwono-granatowe albo biało-beżowe. Ponadto – koralowce, muszle, podwodne fauna i flora. Pięknie wyglądają wzory inspirowane żeglarskim wyposażeniem. Można popuścić wodze fantazji i udać się w 20 000 mil podmorskiej żeglugi, niczym w powieści Juliusza Verne.

Armatura i ceramika w łazience w stylu Hamptons

Ceramika w łazience rodem z Hamptons powinna być oszczędna w formie, ale najwyższej jakości. Powłoki nie mogą się ścierać i odpryskiwać, ponieważ wnętrze straci luksusowy charakter. 

W łazience w stylu Hampton zastosuj raczej krawędzie zaokrąglone albo fazowane, nawet w stylu art déco; na żadnej łodzi nie ma przecież ostrych kantów, prawda? Istotna jest tu konsekwencja i to, ten sam kształt pojawiał się w całym wyposażeniu – wannie, brodziku, toalecie, bidecie i umywalce.

Perłą luksusowej łazienki jest oczywiście wanna. Może być wolnostojąca, może być w zabudowie. Lepiej wybrać skromniej zdobiony model, aby nie stworzyć wrażenia przepychu, a dekoracyjność nadrobić armaturą albo relingami. To rozwiązanie bardzo stylowe, ale i niezwykle praktyczne.

Pamiętajmy, że są również wanny i umywalki z drewna, bardzo stylowe, ale to już górna półka cenowa.

Baterie łazienkowe w stylu Hamptons to przede wszystkim cylindryczne kształty we współczesnej lub bardziej tradycyjnej formie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz armaturę retro, czy może bardziej modernistyczną, musisz konsekwentnie trzymać się swojej decyzji. Wszystkie baterie powinny być z tej samej kolekcji, a wieszaki, haczyki i inne metalowe akcesoria, jak relingi, muszą mieć identyczny kolor i maksymalnie podobne wzornictwo. Harmonia i spokój to słowa-klucze do tego stylu.

GROHE

1151.28 zł

GROHE Essence – 3-otworowa bateria umywalkowa
GROHE

787.59 zł

GROHE Essence – jednouchwytowa bateria umywalkowa
GROHE

4136.00 zł

GROHE Essence – wolnostojąca bateria wannowa do montażu podłogowego

Płynna, precycyjna obsługa dzięki 2 ceramicznym głowicom

Płynna, precycyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Płynna, precycyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLigh

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLigh

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy

Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia prysznica dzięki technologii GROHE EcoJoy

Sprawdz czy pasuje do twojego wnętrza

Sprawdz czy pasuje
do twojego wnętrza

Jaki kolor armatury będzie pasował najlepiej? Najlepiej ten, który nawiązuje do luksusowych jachtów lub żaglówek. Możesz zdecydować się na chrom lub stal, albo nieco odważniejsze propozycje: złoto, mosiądz, chrom lub nikiel. Zastanów się też nad rodzajem wykończenia, bo do takiej łazienki świetnie wkomponuje się zarówno wysoki połysk, jak i matowa, szczotkowana powierzchnia.

GROHE

356.61 zł

GROHE Atrio – haczyk na ręczniki
GROHE

2333.93 zł

GROHE Atrio – jednouchwytowa bateria umywalkowa
GROHE

3322.99 zł

GROHE Atrio – jednouchwytowa bateria wannowa

Odporna na uszkodzenia powłoka PVD w kolorze polerowanej miedzi

Odporna na uszkodzenia powłoka PVD w kolorze polerowanej miedzi

Odporna na uszkodzenia powłoka PVD w kolorze polerowanej miedzi

Płynna, precycyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Płynna, precycyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy

Wygodny przełącznik między wylewką a prysznicem ręcznym

Stworzenie łazienki w stylu Hampton bezdyskusyjnie wymaga konsekwencji. Paleta barw, rodzaj dekoracji i typ mebli są tutaj bardzo mocno zdefiniowane. Mimo tych zasad styl Hamptons wcale nie jest sztywny i chłodny. To wręcz świetny sposób, by Twoja łazienka stała się enklawą tej legendarnej odrobiny luksusu na co dzień oraz miejscem, gdzie będziesz się relaksować niczym milionerka na nieustających wakacjach.

Ahoj!

grohe

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: