Jak urządzić kuchnię, by później nie żałować? 5 sprawdzonych sposobów

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Jak urządzić kuchnię, by była funkcjonalna? Praktyczny przewodnik po układach mebli kuchennych” – to jeden z najchętniej czytanych przez Was w ostatnim czasie artykułów. Przedstawione tam informacje, wyliczenia i schematy rysunkowe mają uniwersalny charakter i nakreślają pewien model idealny. Ale na aranżację kuchni można spojrzeć także w zupełnie inny sposób. Dziś proponujemy więc nieco bardziej humanistyczną i zindywidualizowaną perspektywę. 

1 Jak urządzić kuchnie, by nie żałować? Niech Twoim przewodnikiem zostanie Twój styl życia

Nim zaczniesz roztrząsać wady i zalety poszczególnych układów funkcjonalnych i zastanawiać się, czy bardziej odpowiada Ci kuchnia w kształcie litery U czy L, odpowiedz sobie na pytanie, jak właściwie będziesz z tego pomieszczenia korzystać? Czy w kuchni tylko przygotowujesz posiłki, czy też robisz w niej wiele innych rzeczy: pracujesz, odrabiasz z dziećmi prace domowe, a wieczorami oglądasz serial na tablecie… Jeśli kuchnia nie służy Ci wyłącznie do gotowania, urządzanie zacznij od fundamentalnej decyzji, że po prostu musi się tutaj znaleźć choćby symboliczne miejsce do siedzenia. Pomyśl także o tym, jakim jesteś kucharzem. Jeśli zdarza Ci się kroić bezpośrednie na blacie, a różne zachlapania ścierasz dopiero po pewnym czasie, kamienny blat zwyczajnie nie będzie dla Ciebie. Zrozumienie własnych potrzeb i możliwe obiektywne spojrzenie na swój styl życia pozwoli Ci podjąć dobre decyzje odnośnie do wielu aspektów aranżacji i wyposażenia kuchni – od wyboru materiału na podłogę po wielkość piekarnika

jak urządzić kuchnię

2. Jak urządzić kuchnię, by dawała zadowolenie? Oszacuj, ile masz rzeczy do przechowywania

Tak, otwarte półki zamiast górnego rzędu szafek są bardzo modne i wyglądają doprawdy olśniewająco. Częściej sprawdzają się jednak w salonach wystawowych i na zdjęciach w internecie niż realnym życiu. Jeżeli masz dużo garnków, patelni, talerzy, kubków, szklanek i innych akcesoriów do przechowywania, szybko zaczniesz przeklinać decyzję o podążeniu za tym gorącym trendem. Warto rozglądać się za tym, co nam się podoba, ale w przypadku kuchni, która ma nam służyć przez długie lata, zwykle warto też postawić praktyczne rozwiązania wyżej niż estetykę i designerskie nowinki. Lepiej zastawić kuchnię szafkami, niż później z żalem rezygnować z kupna pięknego naczynia, bo nie ma już na niego miejsca. A przecież dzięki odpowiednio dobranym frontom i kolorom zdominowana przez zabudowę kuchnia również może wyglądać lekko i wdzięcznie. 

jak urządzić kuchnię, by później nie żałować

3. Jak urządzić kuchnię, by dobrze się w niej czuć? Gniazdek i punktów oświetleniowych (prawie) nigdy za wiele

Podczas urządzania kuchni przejdź się po niezagospodarowanym jeszcze pomieszczeniu i spokojnie zastanów, co będziesz później robić w każdym konkretnym miejscu: Tutaj kroić, tutaj zmywać, tutaj gotować, tutaj parzyć kawę, tutaj jeść śniadanie… i tak dalej. Teraz w każdym tym miejscu powinno bezwględnie znaleźć się nad blatem gniazdko i oświetlenie zadaniowe. Nie potrzebujesz tylu gniazdek i źródeł światła? Na pewno potrzebujesz. Podziękujesz nam później. 

4. Jak urządzić kuchnię, z której będziemy zadowoleni? Zaplanuj, jak będziesz rozpakowywać zakupy 

Ergonomia kuchni powinna dotyczyć czegoś więcej niż tylko gotowania. Sposób, w jaki wchodzisz do domu i rozładowujesz artykuły spożywcze, jest ważnym i często pomijanym – tak przez amatorów, jaki i profesjonalistów – zagadnieniem projektowym. Umiejscowienie lodówki i spiżarni w pobliżu wejścia do kuchni, a najlepiej w pobliżu również jakiegoś blatu, sprawia, że kuchnia staje się znacznie bardziej przyjaznym miejscem. 

jak urządzić kuchnię, by nie żałować

5. Jak urządzić kuchnię, by później nie żałować? Ułatw sobie sprzątanie

Projekt kuchni powinien uwzględniać także kolejność sprzątania posiłków. W większości gospodarstw domowych wygląda to w ten sposób: wpierw wyrzucamy resztki do kosza, później płuczemy naczynia w zlewie i na końcu umieszczamy je w zmywarce. Dlatego kosz, zlew i zmywarka powinny być zawsze umieszczone w kolejności liniowej. Dodatkowo kosz powinien znajdować się możliwie najbliżej miejsca spożywania posiłków.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: