Dekoracje do kuchni. Jak ozdobić małe pomieszczenie?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Mała kuchnia w bloku musi być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Ale nie oznacza, to, że nie znajdzie się w niej miejsce także na oryginalne dekoracje. Zobacz nasze pomysły na proste do wykonania ozdoby do małej kuchni!

Jeśli choć trochę interesujesz się urządzaniem wnętrz, na pewno słyszałeś, że w niewielkiej kuchni powinny rządzić jasne kolory. Nie każdy jednak wie, jak ozdobić przestrzeń, gdy brakuje miejsca na dodatkowe akcesoria. Wtedy warto decydować się na takie elementy wyposażenia, które można też wykorzystać jako dekoracje do kuchni. Dowiedz się, jakie rozwiązania warto rozważyć!

Lustra – ciekawy sposób na wystrój małej kuchni

Lustra potrafią sprawiać wrażenie, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Na dodatek mogą stanowić nieoczywisty element dekoracyjny – w kuchni są bowiem rzadziej spotykane niż w łazience czy sypialni.

Niestety w małej kuchni nie zawsze jest możliwość powieszenia lustra na ścianie. Gdzie zatem warto je umieścić? Niektórzy producenci mebli oferują lustrzane fronty szafek. To dość oryginalne rozwiązanie, które z pewnością przyciąga uwagę.

Alternatywnie możesz na przykład zawiesić szeroką lustrzaną taflę albo wiele małych lusterek na ścianie – zamiast płytek – tuż przy blacie roboczym. Jest to jednak propozycja nieco ryzykowna, ponieważ to miejsce jest szczególnie narażone na plamy, a na lustrze będą one dobrze widoczne.

Jak czyścić lustra w kuchni?

Detergenty ze sklepu skutecznie zastąpią domowe, ekologiczne patenty:

  • Woda z octem. Mieszaninę przygotowujemy w proporcjach 1:4, czyli jednak miarka octu na cztery miarki wody.
  • Woda z amoniakiem. Takim roztworem usuniemy nawet tłuste, trudnozmywalne zabrudzenia. Amoniak łączymy z wodą w proporcjach 1:2.
  • Ziemniaki. Mało osób wie, że lustrzane dekoracje w kuchni (i wszędzie indziej też) możemy pozbawić smug przy pomocy produktu, które właściwie każdy w kuchni ma. Tak, przetarcie lustra połówką surowego ziemniaka przynosi zaskakujące efekty. Potem wystarczy już tylko polerowanie suchą szmatką. Ewentualnie przemycie papierowym ręcznikiem nasączonym roztworem wody i denaturatu (6:1).
dekoracje kuchenne
Aranżacja kuchni w odcieniach szarości i bieli

Lampy – funkcjonalne dekoracje, czyli w 2 w 1

Oświetlenie w małych kuchniach jest szczególnie ważne, a lampy o oryginalnym designie potrafią nadać wnętrzu wyjątkowy charakter. W kuchni urządzonej w stylu industrialnym warto zawiesić modele o stalowym kolorze albo chromowane, najlepiej z dużymi, wyraźnie zaznaczonymi śrubami. Niektóre egzemplarze mają też ochronną kratkę, która jeszcze podkreśla ich industrialny charakter.

W twojej małej kuchni króluje minimalizm? W takim razie rozważ niewielkie reflektory o geometrycznych kształtach – kwadratowe czy prostokątne formy powinny się doskonale sprawdzać. Takie lampy o charakterystycznym designie to doskonałe dekoracje kuchenne.

Do lampy warto dobrać baterię kuchenną o podobnym odcieniu. Rozwiązania w różnych kolorach – np. stalowym, grafitowym czy chromowanym – znajdziesz m.in. w kolekcjach marki GROHE.

Dodatkowe źródła światła Poza centralnym oświetleniem na suficie, trzeba jeszcze pamiętać o umieszczeniu niewielkich halogenów pod szafkami nad blatem roboczym i zlewozmywakiem. Im więcej światła, tym lepiej! Więcej informacji o planowaniu oświetlenia w kuchni znajdziesz w artykule Oświetlenie kuchni w pigułce – jak je zaplanować?.

Pudła i inne pojemniki. Praktyczne dekoracje kuchenne

Bałagan nie jest wskazany w żadnej kuchni, ale w małej jest on szczególnie niepożądany. Na szczęście kolorowe pudełka, które pomagają go okiełznać, doskonale sprawdzają się również jako dekoracje kuchenne! Warto kupić zwykłe drewniane pojemniki i ozdobić je samodzielnie. Na przykład w kuchni w stylu prowansalskim dobrze wyglądają pudełka dekorowane techniką decoupage’u.

Co to jest decoupage (czyt. dekupaż)?

Decoupage to wywodząca się z Dalekiego Wschodu i spopularyzowana we Włoszech i Francji (na dworze Ludwika XV) technika zdobnicza. Decoupage polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowanej powierzchni wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej.

Minimalistyczne pudełka-ozdoby do kuchni

Bliższy twojemu sercu jest minimalizm? Oklej pudełko kawałkami taśmy, zachowując pomiędzy nimi kilkucentymetrowy odstęp. Tak oklejony pojemnik pomaluj farbą kredową i oderwij taśmę. W ten sposób powstaną pasy, a całość będzie stanowiła ciekawą ozdobę.

Ustawiaj pudełka na lodówce, szafkach czy półkach – tam, gdzie będą na widoku, a jednocześnie nie będą zajmowały cennego miejsca na blacie roboczym.

Płytki do kuchni z fantazją

Ten sposób wymaga nieco więcej pracy niż ozdabianie pudełek, ale efekt wart jest wysiłku. W małej kuchni lepiej decydować się na jasne kolory płytek, ale żeby nie było nudno – sięgnij po egzemplarze we wzory! Mogą być geometryczne albo np. inspirowane ludowymi, kwiatowymi motywami.

Ściany – niewykorzystane powierzchnie

Masz małą kuchnię, ale znajdziesz dość miejsca na ścianach na dekoracje kuchenne? W takim razie mamy dla ciebie kilka pomysłów. Miłośnicy stylu rustykalnego czy prowansalskiego mogą rozważyć zawieszenie na nich ozdobnych, ręcznie malowanych talerzy.

Fani autorskich grafik powinni natomiast sięgnąć po plakaty z ilustracjami warzyw czy owoców albo z hasłami o oryginalnej typografii – im jest bardziej oryginalne, tym lepiej!

Jeżeli natomiast należysz do osób, które szukają pomysłów na dekoracje o bardziej osobistym charakterze, zdecyduj się na zawieszenie rodzinnych zdjęć, wykonanych podczas wspólnego przygotowywania posiłków. Potencjał dekoracyjny takiej sesji może cię pozytywnie zaskoczyć!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: