Oświetlenie kuchni w pigułce – jak je zaplanować?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Kuchnia rządzi się swoimi prawami, które należy zachować, by jak najlepiej odnaleźć się w meandrach kuchennych obowiązków. Poznaj nasz przewodnik, w którym poprowadzimy cię przez tajniki oświetlenia kuchni!

Największe blaski oświetlenia kuchni

Mówiąc krótko, w kuchni dzielimy oświetlenie na 3 kategorie: główne, zadaniowe i dekoracyjne.

Główne oświetlenie to nic innego, jak główne źródło światła, najczęściej wiszące po środku sufitu. Może przybierać wiele form – żyrandoli, długich wiszących lamp lub oświetlenia podtynkowego.

Zadaniowe oświetlenie z kolei używane jest podczas kolejnych etapów gotowania. Zazwyczaj oświetla ono blat roboczy, szafki lub piec. Dzięki temu bezpiecznie można kroić, czytać przepisy, gotować czy odkładać szklane naczynia do szafki.
 

 
Oświetlenie dekoracyjne może okazać się wisienką na kuchennym torcie. Aby wyróżnić je od oświetlenia zadaniowego, można zdecydować się na nieco cieplejsze odcienie światła.

Sprawdź również najnowsze wskazówki od Grohe radzi. Dowiesz się m.in. o pielęgnacji i akcesoriach zlewu do kuchni, a także dlaczego warto zakupić baterię z termostatem.

Zimne czy ciepłe – jak właściwie jest z tym oświetleniem?

Zimne oświetlenie jest polecane zwłaszcza do wnętrz, które przez większość dnia skąpane są w blasku słońca. Jednak zimne odcienie mogą również sprawdzić się w nowoczesnych i minimalistycznych kuchniach, w których często się gotuje.  Ciepłe światło natomiast nada kuchni przytulności i swojskiego wydźwięku, dlatego warto je stosować zwłaszcza w kuchni bez okna.
 

 

Oświetlenie kuchni bez ściemniania – a może jednak?

Zamiast tradycyjnego wyłącznika, w kuchni można zainstalować ściemniacz, przy pomocy którego będzie można regulować natężenie oświetlenia. Jest to rozwiązanie bardzo przydatne zwłaszcza w salonie z aneksem kuchennym – strefa kuchenna zostanie przyciemniona, podczas gdy strefa dzienna pozostanie bez zmian. Dzięki temu będzie można zamaskować np. brudne naczynia, które były niezbędne do stworzenia romantycznej kolacji 😉
 

 

Jak oświetlić szafki i blaty kuchenne?

Blat roboczy, jako jeden z najważniejszych elementów kuchennego wyposażenia, powinien być dobrze rozświetlenia. W końcu to tam odbywa się najwięcej czynności związanych z ostrymi przedmiotami, takimi jak noże. Aby ułatwić sobie precyzję realizacji poszczególnych kroków kulinarnych działań. Jeśli nad blatem nie masz szafek – wybór oświetlenia staje się prostszy. Możesz sięgnąć po kinkiety, lampy wiszące lub sufitowe, które odrobinę rozproszą światło i pozwolą uzyskać efekt jasnego i bezpiecznego wnętrza. Dla efektu, warto mocować je co ok. 60-70 cm. Natomiast podszafkowe oświetlenie kuchni może przybrać formę punktowych (rozmieszczonych, co 40-60 cm) lub liniowych LED-ów.
 

 

Oświetlenie wyspy kuchennej – czy jest konieczne?

Wszystko tak naprawdę zależy od twojego planu na organizację tej strefy. Jeśli wyspa będzie pełniła funkcję jadalnianego stołu, wystarczy jedno źródło światła, które będzie stanowiło miłą oprawę dla posiłku spędzonego w gronie najbliższych. Co istotne, nie powinno ono być zamocowano za nisko, by żarówka nie znajdowała się na wysokości wzroku, a jej światło nie raziło po oczach. Oznacza to, że lampy powinny być zamocowane w odległości 50-80 cm od blatu wyspy.

Jeśli natomiast na wyspie będzie umocowana kuchenka, warto sięgnąć po okap wyspowy z wbudowanymi w oprawie punktami LED, które doskonale się sprawdzą do rozświetlenia gotowanych i smażonych potraw. Można również zdecydować się na zbudowanie sufitu podwieszanego z lampkami LED.
 

 

Oprawy na oświetlenie kuchni, czyli jak dodać wnętrzu dodatkowego blasku?

Zasada i w tym przypadku jest prosta: jeśli chcesz skierować światło w konkretnym kierunku, wybierz oprawy z kloszami z nieprzezroczystych materiałów, które nie będą rozpraszać światła. Oprawy z otwartymi kloszami z materiałów przepuszczających światło (np. szkła mlecznego lub matowego) sprawdzą się natomiast jako zwykłe, rozproszone oświetlenie. Natomiast przy pomocy kloszy kierującymi światło na ścianę lub sufit, uzyskać miękkie, delikatne światło dekoracyjne, które dodatkowo podkreśli kuchenną aurę. Jeśli szukasz sposobów na oświetlenie kuchni, sprawdź również propozycje na oryginalne lampy do kuchni tworzone metodą DIY!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: