Sufit podwieszany, jak go wykorzystać w kuchni?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Sufit podwieszany nadaje aranżacji niepowtarzalnego klimatu. Jak to przełożyć na kuchenne standardy? Podpowiadamy, dlaczego sufit podwieszany coraz częściej pojawia się w domowych wnętrzach, a także radzimy, jak krok po kroku montować podstawową konstrukcję.

Dlaczego sufit podwieszany w kuchni może okazać się sukcesem?

Przede wszystkim rozwiązanie to pozwala ukryć wszelkie kable, przewody elektryczne i wentylacyjne. Może zatem okazać się niezbędny przy wyspach kuchennych, na których pojawia się kuchenka i okap wyspowy. Dodatkowo pozwala on ukryć wszelkie nierówności na stropie i optycznie zmienić proporcje wnętrza.

Zastanawiasz się, co wyróżnia armaturę najwyszej klasy? Odwiedź Grohe Radzi! Zobacz, jak urządzić łazienkę na poddaszu i jak wybrać przycisk spłukujący do toalety.

Co wspólnego ma sufit podwieszany z ogrzewaniem?

Oprócz tego, zastosowanie płyty gipsowo-kartonowej może okazać się skutecznym sposobem na docieplenie pomieszczenia. W takim przypadku przestrzeń między sufitem a płytami uzupełniana jest styropianem lub wełną mineralną. Wełna ma dodatkowe właściwości – wycisza pomieszczenie, co w przypadku domów wielorodzinnych lub wysokich, dźwiękonośnych kamienic będzie niezastąpione.
 

 

Sufit podwieszany w kilku krokach

Jak wszystkim wiadomo, wszelkie remonty domu lub mieszkania wymagają odpowiedniego zaplanowania. Wykonanie sufitu podwieszanego nie stanowi wyjątku – to, czy będzie on funkcjonalny i trwały zależy od wielu czynników, jednak największy wpływ ma jakość materiałów. Specjaliści polecają, by sięgać po produkty z linii jednego producenta, dzięki czemu będą one do siebie dopasowane.
 

 

Planowanie

Równie istotny jest ciężar zastosowanych materiałów – obciążenie stropu jest stosunkowo niewielkie, jednak należy upewnić się, czy na pewno nie będzie ono nadmierne. Jak to zrobić? Przede wszystkim zwrócić uwagę na ciężar poszycia (w tym grubości i rozmiarów zastosowanych płyt).  Ważną funkcję pełnią profile, które dostosowują się do ciężaru poszycia i sztywności płyt. Natomiast zastosowane elementy do mocowania profili powinny mieć wystarczającą nośność do tego, by przenieść wszelkie obciążenia z sufitu podwieszonego i przymocowanego do niego oświetlenia. Warto zatem zaznaczyć, że cała oprawa oświetlenia nie powinna przekraczać 6 kg. Cięższe formy, np. żyrandole należy umieścić w stropie przy pomocy łącznika.

Realizacja

Gdy projekt jest już gotowy, można przejść do realizacji – zakładamy, że instalacja pod oświetlenie jest już gotowa i należy jedynie zamocować sufit podwieszany. Na początek należy zaznaczyć miejsca na regipsach, w których ma pojawić się oświetlenie. Po odmierzeniu, można dokonać wycięcia otworów pod instalację. Jednocześnie należy pamiętać o rozrysowaniu na ścianach i suficie linii, po których ma przebiegać sufit podwieszany. Dopiero wtedy można przejść do montażu profilów przyściennych – najpierw wiercimy otwory wiertarką (co ok. 40-60 cm), następnie przykręcamy profile kołkami.
 

 
Następnie można przejść do wypełniania gotowej ramy profilami głównymi, zaczynając od przykręcenia wieszaków (co ok. 100 cm), a do nich profilów CD, które włożone są w obramowanie z profilów UD. Po przykręceniu konstrukcji można przejść do wypełniania wolnej przestrzeni stelażu wełną mineralną. Na samym końcu montujemy płyty gipsowe – do tego zadania będzie niezbędna druga osoba, która pomoże ustawić płytę. Płyty gipsowe montujemy do profilów nośnych przy pomocy wkrętów w odległościach ok. 25 cm. Co ważne, między sąsiadującymi płytami powinny być zachowane szczeliny dylatacyjne, dzięki czemu konstrukcja będzie mogła pracować.

Sufit dwupoziomowy – największy hit w kuchni!

W takich aranżacjach dominują dwa rozwiązania – sufit podwieszany na kształt wyspy pośrodku pomieszczenia lub obramowanie sufitu przy skrajach ścian. W obu przypadkach mocuje się halogeny, dzięki którym wiązki światła nakierowane są na poszczególną strefę roboczą kuchni. Na popularności zyskuje również oświetlenie ledowe, które dostępne jest w wielu kolorach i pełni funkcję dekoracyjną. Mogą być one włączane tradycyjnie, przy pomocy włącznika lub sterowane pilotem. Na rynku można również nabyć podświetlenie led na czujniki ruchu.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: