Przedpokój jest często pierwszym pomieszczeniem, które widzi gość po wejściu do mieszkania. Dlatego, żeby zrobić dobre wrażenie, warto zadbać o to, by prezentował się on korzystnie. Z drugiej strony mały przedpokój w bloku musi też być miejscem, które można praktycznie wykorzystywać na co dzień. Jak pogodzić ze sobą te dwa cele, by uzyskać satysfakcjonujący efekt?
Publikacja sponsorowana
Mały przedpokój w bloku z odpowiednio dobraną podłogą
Przy wyborze podłogi pamiętaj, że powinna ona być odporna na:
- zarysowania i ścieranie – to właśnie po tej powierzchni w mieszkaniu najczęściej chodzi się w ciężkim obuwiu (zwłaszcza zimą), jest ona też stosunkowo często użytkowana,
- wilgoć – do przedpokoju często wchodzi się w mokrych butach, nanosząc piasek, błoto i śnieg, co dodatkowo naraża podłogę na zniszczenie.
Mając to na uwadze, możesz ustalić kryteria wyboru. Idź za radą eksperta marki VOX i zacznij od klasy ścieralności.
– Jeśli decydujemy się na panele laminowane, wybierajmy te o parametrach AC4 lub AC5. Trwałość jest tym bardziej kluczowa, jeśli mamy w domu czworonożnego przyjaciela. Przedpokój to często jego ulubione miejsce – tu czeka na nas, gdy chce wyjść na zewnątrz, tu lubi się bawić, a często też pomieszkuje – mówi Piotr Szczęśniak, ekspert techniczny marki VOX.
Wspomniane parametry AC4 i AC5 są wykorzystywane do oznaczania najbardziej wytrzymałych na ścieranie podłóg. O ile nie masz w mieszkaniu psa, mały przedpokój w bloku może być wyłożony nawet materiałem klasy AC3. Jeżeli jednak nie chcesz ryzykować, zdecyduj się na rozwiązanie o wyższych parametrach.

Praktyczną propozycję stanowi winylowa podłoga Viterra dostępna w kolekcji marki VOX. Łatwo się ją czyści, a na dodatek nie jest podatna na ścieranie i zarysowania. Ma też właściwości wygłuszające. Godne uwagi są też listwy Espumo, które nie niszczą się pod wpływem wilgoci. Co więcej, jeśli uznasz, że ich kolor trzeba odświeżyć, będziesz mógł je przemalować.
Nie tylko biel – jak wykończyć ściany w małym przedpokoju?
Niewielkie pomieszczenia zazwyczaj zaleca się malować białą albo inną jasną farbą. Niestety w przypadku przedpokoju ta propozycja może się nie sprawdzić. Wystarczy jeden deszczowy dzień i spacer w błocie, a ściany pokrywają się plamami, które wyróżniają się na tle bieli. Co w takim razie będzie praktycznym rozwiązaniem?
Część ścian możesz pokryć jasnym kolorem, a na pozostałych zamontować system ścienny np. Kerradeco marki VOX. Może mieć różne kolory i desenie – istnieje nawet wariant ozdobiony szkocką kratą. Element dekoracyjny nie jest jednak najważniejszy. Z tego systemu ściennego bez trudu usuniesz plamy z błota. Ponadto nie ulega on zniszczeniu pod wpływem wilgoci i wytrzymuje uderzenia związane np. z przechowywaniem w przedpokoju roweru albo hulajnogi.
Dobór mebli
Wyposażenie meblowe w przedpokoju służy głównie do tego, by rodzina na wyciągnięcie ręki miała sezonowe okrycia i obuwie, a czasem także dodatki jak np. czapki, szaliki, parasole czy torebki. W związku z tym meble muszą być na tyle pojemne, by wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy mogły się w nich zmieścić. Z drugiej strony nie powinny zajmować zbyt wiele miejsca – mały przedpokój w bloku daje ograniczone możliwości.
– Dobrym rozwiązaniem do przedpokoju będą meble modułowe, np. Balance od VOX. Możemy samodzielnie skonfigurować szafkę, skrojoną dokładnie pod nasze potrzeby i wymiary konkretnego pomieszczenia. A z biegiem czasu uzupełnić ją o dodatkowe nadstawki, zwiększające jej pojemność. Dzięki organizerom poszczególne skrzynki podzielimy na praktyczne mniejsze schowki – radzi Małgorzata Bernady, Head of VOX Visual Concept Team.
Alternatywnie możesz przemyśleć wstawienie mebli na miarę, których rozmiar będzie idealnie dopasowany do przedpokoju. Weź jednak pod uwagę czas realizacji takiego projektu, który może być dłuższy.

Wielofunkcyjne elementy wyposażenia
W małych przedpokojach w blokach warto postawić na wyposażenie, które pełni jednocześnie kilka funkcji, oszczędzając tym samym wiele miejsca. Praktyczne będą skrzynie, w których wnętrzu schowasz czapki i szalki, a na wieku będziesz mógł usiąść, by założyć buty. Na komodzie możesz zawiesić haki na klucze, a na drzwiach – np. Smart od VOX – zamontujesz pojemniki, gdzie będziesz przechowywać rękawiczki. Dzięki takim rozwiązaniom wszystkie dodatki będą uporządkowane, a jednocześnie nie będą zajmowały zbyt wiele przestrzeni.


Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki VOX.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego