Blaty granitowe – czy sprawdzą się w każdej kuchni?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Blaty granitowe zachwycają swoim naturalnym materiałem, wyborem kolorów i użyłkowania. Są przy tym bardzo odporne na uszkodzenia i nie wchłaniają wody. Czy oznacza to, że blaty z granitu sprawdzą się w każdej kuchni?

Blat granitowy, drewniany czy laminowany?

Decyzja, jaki blat kuchenny zamontować wcale nie jest łatwa. Wybierając najlepszą wersję blatu, musisz wziąć pod uwagę szereg czynników – np. to, jak dużo korzystasz z przestrzeni roboczej w kuchni, czy blat ma posłużyć przez naprawdę długi czas i jaki budżet chcesz na niego przeznaczyć.
 

 
Jeśli gotujesz dużo, często i nie chcesz przejmować się tym, że blat może się zniszczyć, zastanów się nad zainwestowaniem w trwały, odporny blat granitowy (lub inny, ale kamienny) albo konglomeratowy. W przypadku, jeśli z kuchni korzystasz dużo i nie masz nic przeciwko temu, żeby raz na pół roku zaolejować blat – wybierz blat drewniany. Z kolei, jeśli kuchnię raczej odwiedzasz, nie gotujesz dużo, a wygląd blatu jest czymś, co w ogóle nie zaprząta twojej głowy, możesz wybrać najtańszą wersję, czyli blat laminowany.
 

Jeśli chcesz poczytać o najnowszych inspiracjach do łazienki, wejdź na stronę Produkty Grohe! Przygotowaliśmy również praktyczne artykuły z poradami: jak zrobić saunę w domu i jak zrobić wiklinę papierową do ozdobienia wnętrza!

Blat granitowy – w jakiej kuchni się sprawdzi?

Granit jest materiałem, który bardzo dobrze sprawdzi się w kuchni, w której gotuje się często i dużo, a blat jest naprawdę intensywnie eksploatowany. Blaty granitowe są twarde, bardzo odporne na uszkodzenia, nie wchodzą w reakcję z kwasami i nie nasiąkają wodą. Granit występuje w pięknych i różnorodnych odcieniach, co daje duże możliwości wyboru koloru.
 


 
Z uwagi na to, że jest to naturalny surowiec, jego cena jest wysoka. Blaty granitowe będą kilkakrotnie droższe od blatów laminowanych.

Cena za metr² blatu z granitu o wymiarach ok. 75 cm x 2 cm wahają się od 150 zł do ponad 1200 zł w zależności od rodzaju i gatunku granitu.

Wzory i kolory blatów granitowych będą ozdobą kuchni

Granit jest kamieniem, który występuje w różnych odcieniach, m.in. szarości, bieli, zieleni, czerwieni, czarni, różu. Może być również wielokolorowy. Oprócz różnorodności kolorystycznej, granit ma także niepowtarzalne wzory, co wynika z różnego użyłkowania kamienia. Bloki o bogatej rozmaitości plam i żyłek są ozdobne i wyglądają jak naturalne dzieła sztuki. Stają się zatem nie tylko funkcjonalnym blatem roboczym, ale również ozdobą kuchennej przestrzeni. Bogate zdobienia najlepiej sprawdzają się jako materiał na wyspach kuchennych albo w przestrzeniach, na których oprócz płyty lub zlewu nie będzie zbyt wielu elementów, które konkurowałyby o uwagę domowników.
 

 
Blaty, na których będzie stało więcej przedmiotów użytkowych i dekoracji powinny pozostać stonowane i delikatniejsze.
 

Pielęgnacja blatów granitowych

W prawdzie granit jest odporny na uszkodzenia, szorowanie i działanie kwasów, ale do jego pielęgnacji nie używaj szorstkich gąbek czy mocnych detergentów. Utrzymanie blatu granitowego w czystości nie jest trudne, wystarczy, że będziesz przecierać go lekko wilgotną szmatką, a raz na tydzień wyczyścisz go środkiem przeznaczonym do pielęgnacji granitów.
 

 

Alternatywa dla granitu – blat konglomeratowy

Konglomerat to połączenie mielonego kamienia z żywicą epoksydową. Blaty konglomeratowe mogą być wykonane z różnych rodzajów kamienia. To, co odróżnia blat granitowy od blatu z konglomeratu granitowego to:

  • cena (konglomerat jest tańszy),
  • wytrzymałość (granit jest wytrzymalszy, ponieważ jest to lity kamień, ale blat z konglomeratu również jest bardzo odporny na zniszczenia i uszkodzenia),
  • możliwość wpływania na kolor i detale (konglomerat można zabarwić w procesie produkcji, a nawet dodać do niego brokat lub inne ozdoby),
  • możliwości aranżacyjne (z konglomeratu można zrobić np. jeden długi blat bez szczelin),
  • waga (konglomerat może być do 20% lżejszy od blatu wykonanego z litego kamienia).

 

 
Przez wzgląd na niższą wagę, blat konglomeratowy nie wymaga zabudowy z mebli o specjalnej konstrukcji, która wytrzymałaby duże obciążenie wynikające z wagi naturalnego kamienia.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: