Feria Hábitat Valencia: Trendy 2023

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Walencja jest w tym roku światową stolicą designu. Warto więc sprawdzić, jakie trendy wnętrzarskie pojawiły się na targach Feria Hábitat Valencia, największych spod znaku „Made in Spain”.

Dagmara Jakubczak

Ten rok jest dla Walencji szczególny, ponieważ Światowa Organizacja Designu (WDO) zdecydowała, że właśnie to hiszpańskie miasto nad Morzem Śródziemnym zostanie Światową Stolicą Designu 2022. Walencja stała się więc centrum kreatywności i trendów, z głównymi imprezami branży wyposażenia wnętrz, czyli Feria Hábitat Valencia i Valencia Design Week.

Targi Feria Hábitat Valencia, jeden z kluczowych punktów całorocznego programu wydarzeń, połączono z targami kuchennymi Espacio Cocina SICI oraz tekstylnymi Home Textiles Premium by Textilhogar, dzięki czemu zwiedzający mieli cały przekrój tego, co dzieje się w branży wnętrzarskiej w tej części Europy. A wydarzenie jest miarodajne, choćby ze względu na statystyki: ofertę obejrzało ponad 48 tysięcy osób z ponad 40 krajów.

Spokojna Walencja

Trendy w projektowaniu i aranżacji wnętrz, pokazane podczas Feria Hábitat Valencia, nie odbiegały znacznie od głównego nurtu, widocznego podczas innych tego typu imprez, choć niewątpliwie dało się zauważyć różnice.

Na pewno – co może wydać się sprzeczne z legendarnym hiszpańskim temperamentem – były o wiele bardziej zachowawcze niż poprzedzające je targi Maison et Objet w Paryżu. Trzeba jednak przyznać, że targi w stolicy Francji znane są z tego, że bardzo śmiało prezentują nowości. W Walencji postawiono na bardziej stonowane rozwiązania, choć nie zabrakło nawiązań do ozdobnego stylu art déco oraz obiektów absolutnie glamour.

Producenci zaproponowali rozwiązania bardziej swojskie, wygodne, funkcjonalne. Na ekspozycjach dominowały konkretne rozwiązania, nie zaś artystyczne wizje jak to bywa w Paryżu, Mediolanie czy Londynie.

Nie oznacza to jednak, że było nudno, o nie! Było po prostu spokojniej, ale może to wpływ sielskiej atmosfery całego miasta, rozpalonego słońcem i owianego śródziemnomorską bryzą? Kto wie?

Główne trendy

Na targach w Walencji dało się zauważyć tendencje, które w zasadzie zdominowały obecne wnętrza – wpływ pandemii i światowych konfliktów na poczucie bezpieczeństwa i organizację życia. Pociągnęło to za sobą przesunięcie lub połączenie funkcji pomieszczeń i pojmowanie domu jako centrum; to już nie tylko miejsce do mieszkania, ale i do pracy. Dom przestał być przestrzenią prywatnego relaksu, a stał się miejscem wielu aktywności. Oznacza to potrzebę pomieszczeń wygodnych, funkcjonalnych, przyjaznych, ale i praktycznych. I odrobinę luksusowych, z bliskością natury.

Style, kolory, detale, materiały…

Analitycy trendów podkreślają, że do pojęcia luksusu dołączyły takie wartości jak zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i odpowiedzialność marki. Wyodrębniają trendy, które można streścić jako: emocjonalny luksus, nostalgię, wszechobecną wygodę, bliskość natury oraz optymizm mimo wszystko.

Trendy wnętrzarskie 2023
Trendy wnętrzarskie 2023

Nie jest więc zaskoczeniem, że podczas Feria Hábitat Valencia zdecydowanie dominowały nawiązujące do tych potrzeb style. Tu i ówdzie widać było glamour, nierzadko ekspozycje bazowały na art déco, korzystano z praktycznych rozwiązań modernizmu, inscenizowano egzotyczne podróże i dalekie wyprawy. Stosowano wyrafinowane detale i kolory. Co więcej – detale i różnego rodzaju akcesoria nabrały większego znaczenia.

Było więc miękko dzięki aksamitom, bouclé i wełnom. O przytulność dba drewno w każdej postaci. Elegancji dodają wykończenia i detale wykonane z największą precyzją, ale przede wszystkim – widocznie, nierzadko stanowiącej element dekoracyjny.

Trendy wnętrzarskie 2023
Trendy wnętrzarskie 2023

Podobnie rzecz ma się z meblami. Większość na formy łagodne, organiczne, nawiązujące do lat 60. oraz 70. Vintage to właśnie ta nostalgia, wspomnienie szczęśliwych czasów wśród obecnych zawirowań, dzięki przedmiotom w stylu retro oraz klasyków designu.

Lampy, szczególnie te wiszące, są coraz większe i odważniejsze; stanowiąc bardzo ważny element aranżacji. I podobnie jak to widzieliśmy w Paryżu, zanika podział na to, w jakim pomieszczeniu zawisną. Te, które dotąd zdobiły przestrzeń reprezentacyjną domu czy mieszkania, teraz pobłyskują w kuchni lub łazience. Plus podświetlenia – półek lub dekoracji.

Trendy wnętrzarskie 2023
Trendy wnętrzarskie 2023

Wnętrza często też przypominają ogrody lub przynajmniej kolekcje botaniczne. Panuje nieokiełznana chęć bliskości z naturą.

Trendy wnętrzarskie 2023
Trendy wnętrzarskie 2023

Wszystkie te powyższe pragnienia oczywiście przekładają się na kolory. W Walencji więc nie było szaleństw kompozycyjnych i coraz popularniejszego color blockingu. Dominowały za to zielenie we wszystkich odcieniach, brązy i terakoty, szarości i czernie, oraz sporo było barw z palety niebieskiej.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: