Smart home – jakie inteligentne rozwiązania możesz mieć w swoim domu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Czy sztuczna inteligencja zawładnie naszym życiem? Można pokusić się o stwierdzenie, że… to już się stało. Ale na szczęście nie tak, jak wieszczyły to filmy z gatunku dystopijnego science fiction.

Technologie smart są już obecne w każdym obszarze ludzkiego życia i chętnie z nich korzystamy. Bo kto byłby w stanie odmówić odkurzaczowi, który chce wyręczyć nas w sprzątaniu? Lub lampie, która zgasi się sama, gdy już leżymy wygodnie pod kołdrą?

Przeczytaj więcej o inteligentnych rozwiązaniach, dzięki którym w Twojej codzienności zagości więcej wolnego czasu, wygody i bezpieczeństwa.

inteligentny dom

Czym właściwie jest inteligentny dom?

Liczne inteligentne technologie umożliwiają sterowanie całą domową elektroniką z dowolnego miejsca, najczęściej za pomocą aplikacji. Rozwiązania smart home pozwalają oszczędzać czas, prowadzić wygodniejsze życie, a nawet chronią przed zagrożeniami.

Inteligentne oświetlenie to spełnienie marzeń osób, które o zgaszeniu światła w przedpokoju przypominają sobie, dopiero gdy już znajdą się w łóżku. Jednak żarówki w wariancie smart to nie tylko zdalne włączanie i wyłączanie lamp. To również możliwość dowolnego zmieniania natężenia i temperatury światła, zabawę pełną paletą jego kolorów czy „świetlny budzik”, imitujący wschód słońca.

Z kolei smart gniazdko to gadżet dla każdego, kto nigdy nie jest pewny, czy po wyjściu z domu wyłączył żelazko. Takie rozwiązanie najczęściej umożliwia zdalne odcinanie dopływu prądu, a także monitorowanie zużycia energii.

Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu domu pod Twoją nieobecność, możesz zbudować inteligentny system czujników i monitoringu. Wystarczy zaopatrzyć się w czujniki ruchu, kamerę i urządzenie alarmujące. Przykładowy scenariusz działania to automatyczne uruchomienie kamery po wykryciu ruchu przez czujniki, następnie włączenie alarmu świetlno-dźwiękowego i wysłanie powiadomienia na Twój telefon, gdzie możesz podejrzeć obraz z kamery i w razie potrzeby od razu zadzwonić po policję.

woda gazowana z kranu

Inteligentne rozwiązania dla wody w Twoim domu

Istnieje również szereg inteligentnych rozwiązań do zarządzania domową instalacją wodną. Od ochrony dobytku przed zalaniem, przez zapewnienie domowego źródła doskonałej jakości wody pitnej po absolutną higienę korzystania z toalety – technologię smart home możesz wykorzystać wszędzie.

Dom chroniony przed zalaniem

Około 65% szkód spowodowanych przez wodę w gospodarstwach domowych ma związek z awariami rur. Naprawa wyrządzonych przez nią zniszczeń jest kosztowna i czasochłonna, ale nawet generalny remont nie jest najgorszym scenariuszem. W wyniku podwyższonej wilgotności powietrza już w ciągu doby może rozwinąć się szkodliwa dla zdrowia pleśń, która może powodować m.in. problemy z oddychaniem, wystąpienie astmy czy ostre reakcje alergiczne.

Mało kto robi regularne przeglądy rur, bo zazwyczaj biegną one wewnątrz ścian. Trudno więc zapobiec samej awarii, ale jej szybkie wykrycie pozwoli uniknąć dużych szkód. Na straży bezpieczeństwa warto postawić inteligentny duet GROHE Sense i GROHE Sense Guard.

Grohe sense

GROHE Sense to wyjątkowy, inteligentny czujnik wody, który wykrywa wycieki, monitoruje wilgotność powietrza i temperaturę. Wystarczy położyć go w miejscu, gdzie woda może pojawić się najwcześniej – np. na podłodze koło pralki. Gdy wykryje wilgoć lub nietypowe zmiany warunków w pomieszczeniu, wysyła powiadomienia – świetlne, dźwiękowe oraz do aplikacji mobilnej GROHE Sense.

Co w momencie, gdy awaria wydarzy się pod Twoją nieobecność? Jeśli wyposażysz instalację wodną w elektrozawór GROHE Sense Guard, zapobiegniesz zalaniu, zanim zdąży wyrządzić poważne szkody. Błyskawicznie wykrywa on nieszczelności w instalacji i w tym samym momencie odcina dopływ wody. Nie musisz więc przerywać urlopu – działanie zaworu GROHE Sense Guard możesz bowiem monitorować i kontrolować w aplikacji GROHE Sense, a usterkę naprawić po powrocie.

To jeszcze nie wszystko. Dzięki pomiarom, które dostarcza zawór GROHE Sense Guard, aplikacja GROHE Sense jest kompleksowym źródłem danych na temat zużycia wody w Twoim domu. Możesz porównywać zużycie, ciśnienie i temperaturę instalacji z podziałem na dni, tygodnie oraz miesiące i szybciej wykrywać wszelkie nieprawidłowości.

Woda w wydaniu smart prosto z baterii kuchennej

GROHE Blue Connected to najnowsza odsłona systemu GROHE Blue, który umożliwia czerpanie doskonałej wody pitnej prosto z kuchennej baterii. Łączy funkcje chłodziarki, filtra oraz saturatora, co sprawia, że jest źródłem idealnie czystej, pysznej wody – także gazowanej.

filtr do wody grohe blue
Filtr do wody

GROHE Blue Connected to wersja rozszerzona o funkcje smart, dostępne za pośrednictwem aplikacji GROHE Ondus. Można w niej sprawdzić m.in. poziom zużycia filtra czy ilość zużywanej wody. Pozwala też zdalne włączać i wyłączać przepływ oraz precyzyjne odmierzać wodę.

Obsługa baterii staje się więc niemal bezdotykowa i dużo wygodniejsza, a przy tym bardziej dopasowana do indywidualnych potrzeb. System daje też większą kontrolę nad zużyciem wody, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków i ogranicza negatywny wpływ na środowisko.

Baterie łazienkowe z modułem Bluetooth

Komfort i higiena korzystania z toalety

Toaleta myjąca GROHE Sensia Arena to inteligentne rozwiązanie dla wymagających użytkowników. Zapewnia absolutną higienę stref intymnych i niedostępny dotąd komfort użytkowania. Wszystko dzięki zastosowaniu nowatorskich technologii.

Jej największą zaletą jest możliwość dostosowania parametrów mycia do własnych upodobań – wybrać rodzaj i temperaturę strumienia wody oraz temperaturę nawiewu podczas suszenia. Co więcej, toaleta pochłania nieprzyjemne zapachy, jest wyposażona w podświetlenie i automatycznie podnoszoną deskę, zaawansowane funkcje samoczyszczenia oraz antybakteryjne powłoki.

Z wszystkich funkcji toalety można korzystać za pomocą panelu obok deski, pilota lub smartfonu. Aplikacja mobilna pozwala zapisać ulubione parametry na koncie użytkownika, aby były dostępne na jedno wyciągnięcie palca!

Inteligentne, domowe sprzęty sprawiają, że żyje się coraz wygodniej. Nie musisz zaprzątać sobie głowy rzeczami, które system pamięta, a często nawet zrobi za Ciebie. Nie musisz zamartwiać się o pozostawiony sam sobie dom, niewyłączoną lokówkę ani niespodziewaną awarię instalacji wodnej. Możesz siedzieć na kanapie i patrzeć, jak inteligenty sprzęt czyści za Ciebie brudną podłogę lub dopasowuje oświetlenie do pory dnia. I odetchnąć z ulgą – gdy coś będzie wymagało Twojej ingerencji, z pewnością dostaniesz powiadomienie.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: