[Budujemy dom] Jak ustawić dom względem stron świata?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Planując budowę domu, warto pamiętać o jego odpowiednim położeniu względem stron świata. Zależny od niego dopływ światła wpływa nie tylko na temperaturę i oświetlenie pomieszczeń, lecz także na samopoczucie domowników. Dowiedz się, jak odpowiednio ustawić dom względem stron świata!

Prawidłowe ustawienie budynku na działce jest jedną z istotniejszych kwestii dla osób planujących budowę domu. Zasady, których należy się trzymać są prostsze, niż mogłoby się wydawać. Przewodnikiem jest słońce. Pozwala wykorzystać energię słoneczną, naturalnie oświetlając i docieplając pomieszczenia. Dlatego warto za nim podążać, trzymając się poniższych reguł.

Zacieniona północ idealna dla pomieszczeń gospodarczych

Idealnym rozwiązaniem jest wjazd do domu od strony północnej. Jako że jest to część najsłabiej doświetlona i dość chłodna, w tej strefie budynku najlepiej sprawdzą się pomieszczenia gospodarcze. Spiżarnia, pralnia, wiatrołap czy też garaż nie potrzebują dużego dostępu do światła. Podobnie kuchnia, w której ciepło gromadzi się podczas pory obiadu czy kolacji, kiedy to gorące patelnie i parujące garnki idą w ruch. Z tego powodu dobrze jest uniknąć przegrzania, lokując miejsce kulinarnych poczynań w bezpiecznym kącie. Równie dobra opcja dla kuchni to północny wschód. W takim przypadku codzienne śniadanie jest przyjemnością, gdyż właśnie w jego porze przez okna zagląda najwięcej promieni słonecznych.

Czy zdarza się, że pracujesz na nocne zmiany, a Twój czas odpoczynku przypada na porę dzienną? W takim razie już pewnie się domyślasz, jak brzmi odpowiedź na pytanie, gdzie umieścić sypialnię. Północ sprzyja także tym, którzy lubią długo spać i organizować sobie drzemki w ciągu dnia. Jeżeli nie jesteś rannym ptaszkiem, a praca pozwala Ci na późniejsze pobudki, na pewno docenisz tę decyzję.
 

wejście do domu od strony północnej
Projekt domu BW-03 wariant JGC1013

Pobudka o wschodzie i popołudniowy odpoczynek

Nie wszyscy domownicy mają takie same potrzeby, dlatego niektóre działania szczególnie powinno się dostosować do osobistych preferencji i nawyków. Osoby lubiące wstawać wcześnie prawdopodobnie ucieszy światło, które będzie pozytywnie nastrajać już od samego rana. W tym wypadku sypialnia powinna znaleźć się po stronie wschodniej. Wyraźne barwy, jakie podkreślają promienie słońca, pobudzają do działania. Dobrym pomysłem jest zatem aranżacja gabinetu zaraz obok jasnej sypialni. Trudno jest wyobrazić sobie lepsze warunki do pracy lub nauki niż wygodne biurko stojące przy oknie, którym wpada masa naturalnego światła. Takie okoliczności sprzyjają czytaniu, ponieważ wzrok nie męczy się tak, jak przy oświetleniu sztucznym.

Po wykonaniu obowiązków przychodzi czas na relaks w gronie najbliższych. Ze wschodniej strony budynku przenosimy się do strefy południowej lub południowo-zachodniej. Tutaj najlepiej urządzić salon, jadalnię oraz taras. Światło o późniejszej porze dnia ma ciepłą barwę, co pomaga w odprężeniu, wnosząc aurę spokoju.

Strefę południową możemy wykorzystać również do organizacji pokoju dziecięcego. Tu optymalna dawka słońca przebija się przez większość dnia, co pozwoli na bezpieczną zabawę w każdej chwili. Przed porą snu natomiast zrobi się odpowiednio ciemno, dzięki czemu dzieciom będzie łatwiej zasnąć.
 

ustawienie domu względem stron świata
Projekt domu Bono 2 BSE1054

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Aby nie doprowadzić do przegrzania ani schłodzenia pomieszczeń, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej liczbie okien po każdej ze stron budynku. Zgodnie z tą myślą, można ograniczyć przeszklenia na przykład w kuchni, a większą ich liczbę zamontować w salonie. Im bardziej obszerna jest działka, którą mamy do dyspozycji, tym łatwiej dostosować dom do potrzeb i ustawić go korzystnie względem stron świata. Jeżeli budynek ma wejście od strony południa, warto wybudować go jak najdalej od ulicy, w głąb działki. Zapewni to prywatność domownikom, którzy we frontowej części domu spędzają najwięcej czasu.
 

strony świata a urządzenie domu
Projekt Dom z widokiem 6 WAH1713

Ustawienie domu względem stron świata w pigułce

Podsumowując, każda strona świata może się okazać mniej lub bardziej optymalną dla poszczególnych pomieszczeń. Najlepiej planować ich układ w domu w następujący sposób:

 • wejście – strona północna,
 • pomieszczenia gospodarcze – strona północna,
 • kuchnia – strona północna lub północno-wschodnia,
 • sypialnia – strona północna (gdy lubisz długo spać) lub wschodnia (gdy jesteś rannym ptaszkiem),
 • gabinet – strona wschodnia,
 • salon – strona południowa lub południowo-zachodnia,
 • jadalnia – strona południowa lub południowo-zachodnia,
 • taras – strona południowa lub południowo-zachodnia,
 • pokój dla dziecka – strona południowa.

Cykl Budujemy dom powstaje we współpracy z biurem sprzedaży projektów domów Extradom.

biuro projektów domów

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2020-01-27 17:35:40
Krzysztof
Właśnie mam dylemat przy wyborze działki czy da się na niej zrealizować te wszystkie wskazówki. Działka (rolno-budowalana) jest bardzo długa, bo ma ok.150m, szeroka na 19m i lekko się zwęża. Wjazd jest od strony północno-zachodniej. 4m po każdej stronie domu na odstępy czyli zostaje 11m szerokości. Czy można tutaj postawić praktycznie zorientowany geograficznie dom...?
2017-07-20 16:35:43
Katarzyna
Świetny poradnik! Zaletą stawiania domów jest możliwość wybrania sobie , na jakie strony świata mają wychodzić okna pomieszczeń :) Moja sypialnia jest od strony północno-wschodniej i dla mnie jest to rozwiązanie najlepsze!
2017-07-26 15:29:10
Domolubni
To prawda! Dlatego warto zwracać uwagę na strony świata, gdy jesteśmy na etapie wyboru mieszkania!