Farba tablicowa – w których miejscach sprawdzi się najlepiej?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Praktyczne wnętrza są otwarte na zaskakujące detale, które usprawniają każdy kolejny dzień. Czy ściana może stać się centrum dowodzenia, z którego zaplanujesz wszystkie działania? A na dodatek będzie domowym centrum rozrywki? Farba tablicowa pozwoli ci uchwycić wszystko, co niezbędne – sprawdź, jak uwzględnić ją w aranżacji swojego gniazdka!

Czym kierować się podczas wyboru farby tablicowej?

Farba tablicowa tworzy na ścianie twardą powłokę, po której bez przeszkód można rysować i pisać kredą. Gdy tylko namalowany na tablicy wzór się znudzi, wystarczy zmazać go wilgotną ściereczką. Farby dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych i cechują się odpornością na zmywanie i ścieranie.

Przed wyborem farby należy przyjrzeć się jej:

 • szybkości schnięcia – przed położeniem kolejnej warstwy (najczęściej nakłada się 2-3) należy zaczekać aż poprzednia wyschnie,
 • zdolnościom krycia – farba może być niewydajna, przez co zamiast pięknej tablicy uzyskana zostanie jedynie spłowiała plama o nieokreślonym kolorze,
 • matowości – na rynku dostępne są opcje matowe i półmatowe,
 • ilości lotnych związków organicznych – im jest ich mniej, tym farba jest przyjaźniejsza dla ludzi i środowiska.
Cena farby w zależności od producenta waha się w przedziale 40 – 100 złotych za litr.

Farba tablicowa – w jakim miejscu ją umieścić by zdobiła, a nie straszyła?

Farba sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, wystarczy tylko odpowiednio zaplanować jej umieszczenie. Czy do wyrażenia siebie potrzebujesz całej ściany, czy wystarczy ci niewielki fragment w formacie kartki A4? Przekonaj się, że jest to rozwiązanie do każdego wnętrza!

Bajkowy świat dziecka

Do pokoju najmłodszych domowników polecamy adaptację całej ściany, na której twoja pociecha będzie mogła tworzyć wieloformatową sztukę – w tym portret kochającej rodziny. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie kolorowe malowidła umożliwiają rozwój psychiczny malucha. Łagodzą stresy związane z pierwszymi niepowodzeniami i rozwijają kreatywność. Twórczo spożytkowana energia ułatwia również koncentrację, dzięki czemu pociecha nie będzie miała problemów ze skupieniem się w trakcie nauki.

Królestwo pracowitej mrówki

Z kolei w domowym biurze wystarczy niewielka konstrukcja, na której umieszczone będą goniące terminy i najpilniejsze notatki. Na ulepszonej tablicy biurowej można również wcielić się w rolę artysty uprawiającego antystresową sztukę abstrakcyjną. Ciągle gubiący się planer przestaje być problemem, dzięki tablicy wszystko widoczne jest już na pierwszy rzut oka.

Wielofunkcyjny pokój dzienny

W harmonijnym salonie każdy element jest starannie zaplanowany, dlatego przed położeniem farby tablicowej warto przemyśleć, jakie funkcje będzie pełnić nasza tablica. Można na niej umieścić inspirujący napis, słowo dnia lub stworzony w gronie najbliższych obraz. Oprócz pełnienia funkcji dekoracyjnych farba tablicowa może również dostarczać rozrywki. Zabawa w wisielca czy kalambury przeniesie twoich gości w świat dzieciństwa i drużynowe rozgrywki na dobre zawitają do twojego domu.

farba tablicowa
Farba tablicowa użyta w ramie obrazu

Kuchnia – centrum zarządzania kryzysowego

Kuchnia niezależnie od pory dnia tętni życiem, dlatego jest idealnym miejscem komunikacji z domownikami. Dobrze zorganizowany dom tworzą świetnie zorganizowani domownicy, doceniający kompleksowe rozwiązania. Farba tablicowa może usprawnić codzienność, dzięki stworzeniu:

 • rozpiski, na której obowiązki domowe zostaną przypisane konkretnej osobie,
 • listy zakupów,
 • planu tygodnia, który pomoże lepiej zarządzać czasem i pozwoli na częstsze przebywanie wśród najbliższych.
farba tablicowa w kuchni
Farba tablicowa w kuchni

Jak stylowo powitać gości?

Już od przekroczenia progu wnętrze może otulać gości sielską, domową atmosferą. W przedpokoju może stanąć tabliczka powitalna przedstawiająca portret domowników, stylowy napis witający bliskich, a także kreatywna księga gości.

Magnetyczne przyciąganie ściany

Chcesz na tablicy zamieszczać zdjęcia, informacje zapisane na kartkach lub wizytówki? Przed położeniem warstwy farby tablicowej wystarczy pomalować ścianę farbą magnetyczną. Dla osób mniej cierpliwych polecamy wybrać produkt 2w1 – magnetyczną farbę tablicową. Po tego rodzaju powierzchni można pisać kredą i przyczepiać magnesami zdjęcia z wakacji czy kolorowe pocztówki.

Przedmioty najlepiej przyczepiać magnesami neodymowymi, które mają niezwykle dużą siłę przyciągania.

Jak nie na ścianie, to gdzie?

W zarządzaniu swoim domem nie trzeba ograniczać się do ściany. Farba tablicowa może również zostać wykorzystana na:

 • szafkach,
 • stolikach,
 • drzwiach lodówki,
 • doniczkach z ziołami,
 • pojemnikach.
Farbę najlepiej jest aplikować wałkiem gąbkowym lub flokowym.

Czy istnieje prostszy w wykonaniu odpowiednik?

Świetną alternatywą dla farby tablicowej są samoprzylepne naklejki ścienne, które nadadzą wnętrzom niepowtarzalnego polotu. Wśród dostępnych wzorów nawet najbardziej wymagający domownik znajdzie kształt, który pokaże jego zainteresowania i podkreśli dobry design pokoju. Może on przybrać wygląd zwierzęcego duchowego przewodnika lub ulubionego bohatera bajki z dzieciństwa.

Cena naklejek zależy od kształtu i rozmiaru, więc wachlarz cenowy jest szeroki i mieści się w przedziale 40 – 150 zł za sztukę.

Zobacz więcej pomysłów na dekorację ściany!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)