[TOP 5] Pomysły na dekoracyjne wzory na ścianę – zrób swój własny!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Marzy Ci się geometryczny wzór, marmurkowy deseń lub kolorowa naklejka? Dodaj swoim wnętrzom charakteru i zobacz nasze szybkie i niedrogie pomysły na wzory na ścianę dla każdego!

Wzory na ścianie to nie tylko sposób na dekorację wnętrza, ale także na ukrycie niedoskonałości w pomieszczeniu (np. nierówności) czy jego dysproporcji (np. pionowe pasy optycznie wydłużą pomieszczenie, a poziome – poszerzą). Jednak aby nie wywołać efektu przytłoczenia, nie przesadzaj z liczbą wzorów w mieszkaniu – wybierz jedną ścianę w pomieszczeniu i odmień ją, inspirując się naszymi 5 pomysłami na dekoracyjny lifting Twoich czterech kątów!

Domowe sposoby na wzory na ścianę bez użycia wzorników

Do ozdobienia ściany nie potrzebujesz szablonów czy naklejek. Wystarczy farba i… ścierka, folia lub miotła. Do wykonania wzoru za pomocą ścierki wystarczy zanurzyć materiał w farbie, której barwa jest o ton ciemniejsza lub o ton jaśniejsza od barwy na ścianie, wykręcić go nad wiadrem i odciskać na ścianie. W efekcie uzyskasz marmurkowy wzór. Sposób z folią to pomysł na ścianę, która po wyschnięciu będzie subtelną wersją tzw. efektu zebry. Na mokry fragment świeżo pomalowanej ściany przykładamy folię spożywczą i dociskamy włosiem pędzla. Po 4 godzinach odrywamy folię. Zabieg powtarzamy partiami na pozostałej części ściany. Natomiast sposób ozdabiania ściany z wykorzystaniem miotły, w rezultacie da powierzchnię pełną delikatnych pionowych pasków, jak gdyby dopiero co pomalowaną dużym pędzlem. Wystarczy przesuwać po świeżo pomalowanej powierzchni miotłą o sztywnym i twardym włosiu, dzięki czemu wzór na ścianie zyska dodatkowego charakteru.
 

 

Ściana w duchu DIY – narysuj na niej coś autorskiego!

 
Jeśli decydujesz się na malowanie w stylu „do it yourself” możesz także puścić wodze fantazji i coś własnoręcznie namalować. Mogą to być przemyślane rysunki, ale także przypadkowe pociągnięcia pędzlem czy malowidła wykonane z drobnych uderzeń gąbką do malowania. Możesz także ze swojej ściany uczynić miejsce do sporządzania notatek – pomaluj ją farba tablicową i zapisuj ją jak tylko chcesz! Pod warstwę farby tablicowej, po której można pisać kredą, możesz położyć też dwie warstwy farby magnetycznej, dzięki czemu zyskasz dużą przestrzeń do przyczepiania notatek i kolorowych magnesów dla dzieci.
 

 

Geometryczne wzory na ścianę, czyli pasy i szachownice

Pasy i szachownice na ścianie to wzory bardzo proste w wykonaniu, a przy tym efektowne. Przy zastosowaniu wielu kolorów będą idealne np. w pokoju dziecięcym. Do ich wykonania wystarczy farba (najlepiej w różnych kolorach), taśma malarska i pędzel. Rozpoczynamy od przyklejenia na ścianie taśmy malarskiej tak, by ułożyła wzór, np. szachownicę lub pasy – przy czym poszczególne elementy wewnątrz układu nie muszą być symetryczne – asymetria doda wzorowi charakteru. Na wyznaczonych przez taśmę powierzchniach nanosimy farbę (lub różne kolory farb), a po wyschnięciu odrywamy taśmy i wzór na ścianie gotowy!
 

 

Gotowe wzory na ścianę, czyli szablony malarskie i naklejki

Jeśli nie masz talentu malarskiego lub po prostu nie lubisz brudzić się farbą, możesz skorzystać z alternatywy, czyli gotowych rozwiązań w postaci szablonów malarskich lub naklejek na ściany. Wybór wśród nich jest ogromny – począwszy od symboli natury, przez pop-art i znaki zodiaku, aż po sentencje i aforyzmy. Szablony malarskie dostępne na rynku mogą być jednorazowego lub wielorazowego użytku, a do ich wykonania na ścianie będziesz potrzebować (w zależności od konkretnego rodzaju szablonu) papierowej taśmy malarskiej, artystycznej farby akrylowej (pasty lub w sztyfcie), gąbki do farb akrylowych lub pokojowych i pędzla szablonowego. Do przyklejenia naklejki dekoracyjnej na ścianę potrzebujesz jedynie dużo koncentracji i wprawnego oka. Ceny szablonów malarskich i naklejek dekoracyjnych są podobne i wahają się od 3 zł (za szablon w postaci cyfry lub znaku przestankowego) do 400 zł (za dużą, złożoną, wielokolorową naklejkę na ścianę).
 

 

Ściana z montowanymi do niej dekoracjami 3D

Wzory na ścianie ułożysz także z różnego rodzaju dodatków – możesz stworzyć na niej wzór z elementów doczepianych, np. kolorowych motyli. Ciekawy efekt na ścianie dają też plecione pokrywy od koszy, przyczepione do ściany wiekami, a przylegające do siebie tak, by tworzyły jeden zbiór. Efektowny wzór stworzysz, komponując galerię z różnej wielkości ramek, ułożonych losowo lub np. w kształt figur geometrycznych. Do dzieła!
 

 
Jest wiele możliwości, by nadać ścianom nowej energii. Bez względu na to, czy lubisz prace domowe i ozdabianiem wnętrza zajmiesz się samodzielnie, czy też wolisz skorzystać z gotowych szablonów malarskich i naklejek na ścianę, najważniejszy jest efekt – wzór na ścianie, będący wspaniałą dekoracją, wzbudzającą zachwyt gości. Dzięki tego typu ozdobie z dumą poczujesz się nie tylko mieszkańcem swojego domu, ale także jego dekoratorem! Powodzenia!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: