Wanna z prysznicem. Idealne rozwiązanie czy trudny kompromis?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Wanna czy prysznic? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, przeczytaj nasz artykuł o zaletach wanny z prysznicem

Jeśli wśród domowników są zarówno miłośnicy kąpieli w wannie, jak i zwolennicy pryszniców, wtedy wybór wanny z prysznicem wydaje się oczywisty. Rozwiązanie 2 w 1 ma wiele zalet, nie sprawdzi się jednak w każdej łazience. Kiedy rzeczywiście warto się na nie zdecydować, a kiedy lepiej pomyśleć o czymś innym?

Wanna z prysznicem – zalety

Wybór rozwiązania do łazienki powinien być uzależniony od Twoich indywidualnych potrzeb. Dlatego warto przygotować listę plusów i minusów związanych w montażem wanny z prysznicem. Możesz ją opracować, mając na uwadze opisane niżej wady oraz zalety.

Wariant dla całej rodziny

Zdarza się, że w domu mieszkają zarówno małe dzieci, jak i osoby, które mają problemy z poruszaniem się. Wanna z prysznicem odpowiada na potrzeby jednych i drugich. Ci ostatni zwykle wolą prysznice – kabiny czy drążka można się przytrzymać, by w ten sposób wygodnie wejść pod natrysk. Z kolei maluchy najłatwiej myje się w wannie. One same często lubią w niej przesiadywać i bawić się w wodzie. Wariant 2 w 1 powinien zadowolić wszystkich.

Wolność wyboru

Jeśli masz mało czasu, wystarczy wziąć szybki prysznic, a gdy potrzebujesz odpoczynku, możesz zdecydować się na kąpiel. Wanna z prysznicem sprawdzi się w obu przypadkach. W zależności od tego, na co masz akurat ochotę, możesz wybrać dowolne rozwiązanie. Dlatego jeśli lubisz mieć wybór i jest to dla ciebie ważne, dopisz to do swojej listy jako argument za wariantem 2 w 1.

Zastanawiasz się, jaki zestaw prysznicowy będzie odpowiedni w przypadku wanny z prysznicem? Przygotowaliśmy dla ciebie praktyczny przewodnik, który pozwoli ci szybko znaleźć odpowiedni rodzaj armatury.

Wanna z prysznicem – wady

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie wanny z prysznicem nie wolno zapominać, że to rozwiązanie w niektórych przypadkach nie jest dobrym pomysłem.

Mniej wolnej przestrzeni w łazience

Wanna z prysznicem nie sprawdzi się wielu łazienkach o małym metrażu. Nie oznacza to jednak, że jeśli twoje pomieszczenie nie jest duże, na pewno nie możesz sobie na nią pozwolić. Czasami mniejsze wanny narożne doskonale mieszczą się nawet w niezbyt obszernych łazienkach.

Pracochłonne mycie

Wannę z prysznicem czyści się dłużej niż każde z tych rozwiązań z osobna. Tak jak w przypadku zwykłego prysznica, musisz wymyć szybę ochronną lub wyprać zasłonkę, a z kolei mycie samej wanny zajmuje więcej czasu niż usunięcie brudu z brodzika. Wanna z prysznicem nie jest więc propozycją dla osób, które chcą zmniejszyć powierzchnię wymagającą czyszczenia do minimum.

Kwestia ceny

Koszt wanny z prysznicem stanowi osobą kategorię. Warto pamiętać, że cena wariantu 2 w 1 w wielu przypadkach będzie przewyższać koszt standardowego prysznica lub zwykłej wanny. Dlatego jeśli twój budżet na remont łazienki jest ograniczony, być może lepiej rozważyć zastosowanie tylko jednego rozwiązania – wanny bądź prysznica. O tym, jakie wady i zalety ma każde z nich, dowiesz się więcej z naszego artykułu.

Jeśli rozważasz zakup wanny z prysznicem musisz też pamiętać, że podczas kąpieli w wannie zużywa się znacznie więcej wody niż pod prysznicem. To z kolei ma wpływ na wysokość rachunków.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że wybór wanny z prysznicem nie zawsze oznacza o wiele większy wydatek. Zwłaszcza, że nie musisz wcale inwestować w szklaną lub plastikową szybę ochronną. Czasem wystarczy tylko zwykła zasłonka, której cena nie powinna być wysoka. W ten sposób zaoszczędzisz też na wydatkach związanych z montażem szyby. Wtedy różnica kosztów będzie zależała głównie od armatury. Ostateczna cena wcale nie musi być większa niż cena bardziej zaawansowanego modelu systemu prysznicowego z szybą ochronną.

Nie tylko wanna z prysznicem

Jeśli szukasz innego rozwiązania, być może sprawdzi się u ciebie kabina prysznicowa z hydromasażem. Dzięki niej osoby, które lubią się relaksować w łazience, będą zadowolone. Usatysfakcjonowani będą też i ci, którzy wolą szybkie prysznice. To propozycja zwłaszcza dla tych, którzy nie chcą wanny z prysznicem ze względu na mały metraż łazienki.

Z kolei osoby, które mają małe dzieci, mogą pomyśleć o wykorzystaniu plastikowej wanienki. Jeśli zdecydujesz się na prysznic bez brodzika, na czas kąpieli możesz ją umieścić pod prysznicem.

Połączenie wanny z prysznicem może być zarówno dobrym, jak i złym rozwiązaniem. Wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą uda ci się dokonać właściwego wyboru, który spełni oczekiwania wszystkich domowników.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: