Top 5 akcesoriów łazienkowych łatwych w montażu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Wyobraź sobie, że nie masz gdzie zawiesić ręcznika, albo odłożyć rolki papieru toaletowego. Po prostu kładziesz je na podłodze.

W większości osób podobna myśl wywoła delikatne ukłucie dyskomfortu. To doskonale pokazuje, jak potrzebne są nam na co dzień niepozorne akcesoria łazienkowe. Dopiero gdy ich braknie, dostrzegamy, że są cichymi bohaterami każdej wizyty w łazience.

Przygotowaliśmy więc zestawienie najistotniejszych akcesoriów łazienkowych, które może zainstalować każdy — bez wiercenia i robienia bałaganu. Przeczytaj!

Półka pod prysznic bez wiercenia

Wśród akcesoriów łazienkowych, które nie wymagają wiercenia w płytkach, można znaleźć mnóstwo półek i półeczek. Ale czy każda jest warte uwagi?

Półka pod prysznic na przyssawki to najbardziej popularne rozwiązanie. Łatwo jednak trafić na bubel, który będzie regularnie odpadał ze ściany. Aby oszczędzić sobie frustracji, przy zakupie trzeba zwrócić szczególną uwagę na rodzaj przyssawek — najlepsze będą te wieloczęściowe, gdzie przyssawka i nakładka są osobnymi elementami.

Niestety, półki na przyssawki utrzymają stosunkowo niewielki ciężar, a ich montaż wymaga wręcz idealnego wyczyszczenia powierzchni, do której chcemy je przykleić, a to nie zawsze jest możliwe. Nie nadają się też do montażu na płytkach, których powierzchnia nie jest gładka.

Drugim wyborem jest półka lub zestaw półek z haczykiem, które można zawiesić na kabinie prysznicowej lub parawanie wanny. W razie potrzeby łatwą ją ściągnąć, a utrzyma zdecydowanie więcej kosmetyków niż wariant z przyssawkami. Nie da się jej jednak zawiesić wszędzie — jeśli zamiast szklanego parawanu masz zasłonkę prysznicową, jej drążek może okazać się zbyt słaby, by utrzymać półkę z zawartością.

Półka pod prysznic bez wiercenia montowana na drążku prysznicowym to naszym zdaniem najciekawsze rozwiązanie. Zamontowana sprawia wrażenie integralnej części łazienki, a nie rozwiązania tymczasowego. Można umieścić ją na wysokości, która umożliwi wygodne sięganie po kosmetyki i akcesoria. Choć jej wadą może być instalacja, która wymaga odkręcenia drążka, warto poświęcić te kilkanaście minut, by zyskać spójny obraz wnętrza.

Alternatywą dla półki na drążek jest półka montowana na baterii wannowej czy prysznicowej. Takie rozwiązanie wykorzystuje przestrzeń, która do tej pory była nieużywana, czyli miejsce pomiędzy urządzeniem a ścianą. Nie ma więc ryzyka, że będziemy zahaczać o nią podczas kąpieli.

GROHE

25.37 zł

GROHE EasyReach – półka prysznicowa
GROHE

177.99 zł

GROHE Grohtherm EasyReach – półka prysznicowa
GROHE

267,34 zł

GROHE New Tempesta Cosmopolitan 100 – zestaw prysznicowy

Wykonana z wytrzymałego, łatwego w czyszczeniu tworzywa

Wykonana z wytrzymałego metalu

Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa  chromu GROHE StarLight

Łatwy montaż na drążku prysznicowym bez konieczności odkręcania go od ściany

Przeznaczona do montażu z natynkowymi z serii Grohtherm 2000

Pełny strumień wody gwarantowany przez technologię GROHE DreamSpray

Drążek prysznicowy bez wiercenia

Zazwyczaj, aby zamontować drążek prysznicowy, konieczne jest wiercenie. Jednak w przypadku wymiany dotychczasowego drążka na nowy można wykorzystać istniejące już otwory i uniknąć zabawy z wiertarką.

W takim wypadku najlepiej sięgnąć po model z regulowanymi mocowaniami, który łatwo dopasować do miejsc po starym drążku. Instalacja jest szybka, prosta i czysta, nie wymaga specjalistycznego sprzętu.

GROHE

408.68 zł

GROHE Rainshower Smart Active – drążek prysznicowy 600 mm
GROHE

429.61 zł

GROHE Rainshower Smart Active – drążek prysznicowy 900 mm
GROHE

315.79 zł

GROHE Euphoria Mono – zestaw prysznicowy

Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa  chromu GROHE Long-life Shine

Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa  chromu GROHE Long-life Shine

Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa  chromu GROHE Long-life Shine

Regulowany rozstaw mocowań ściennych

Regulowany rozstaw mocowań ściennych

Drążek z regulowanym rozstawem mocowań ściennych

Wieszak na ręczniki bez wiercenia

Akcesoria do wieszania ręczników dostępne są w wielu wariantach, których montaż nie przewiduje korzystania z wiertarki.

Najbardziej popularne są haczyki naklejane, wyposażone w wytrzymałą taśmę. Wbrew pozorom przyklejony haczyk potrafi utrzymać nawet duży, gruby ręcznik — warunkiem jest dobrej jakości element samoprzylepny. Niestety, nie przykleisz ich na pomalowanej ścianie, bo odpadnie razem z warstwą farby.

Użytkownicy często sięgają też po haczyki z przyssawką, ale tu zasady działania są podobne, jak w przypadku półek prysznicowych o tym samym montażu. Zwykła, cienka przyssawka nie zda egzaminu, trzeba poszukać bardziej złożonych modeli.

Kolejna opcja to haczyki, które można przykleić klejem. Jeśli wybierzesz haczyk z odpowiedniego materiału oraz mocny klej, otrzymasz trwałe rozwiązanie bez wiercenia. Musisz jednak zwrócić uwagę, aby powierzchnie, na których położysz klej, były zmatowione, czyste i odtłuszczone, a jeśli to ścianie — dodatkowo pozbawione farby i zagruntowane. Do tego warto zainwestować w wieszak z solidnego tworzywa, bo jeśli się złamie, na ścianie zostanie jego brzydka pozostałość lub plama po klejeniu.

Jest jeszcze wieszak na ręczniki łazienkowy bez wiercenia w płytce, ale za to z wierceniem w fudze. Jeśli fuga jest wystarczająco gruba, a wieszakowi wystarczy cienki wkręt bez kołka, można wywiercić w niej mały otwór. Dziurkę w fudze da się w razie potrzeby łatwo zakleić i nie pozostanie po niej ślad.

Inna kategoria to wieszak do suszenia ręczników. Tu do wyboru mamy m.in. modele stojące, które można ustawić w dowolnym miejscu. Niestety nie nadają się do małych łazienek, bo zajmują sporo przestrzeni. Inna możliwość to wieszak przypominający drabinkę, do zawieszenia na drzwiach.

Uchwyt na papier toaletowy bez wiercenia

W przypadku uchwytów na papier bez wiercenia do wyboru są te same opcje, co w przypadku haczyków na ręczniki — samoprzylepne, przyssawki, na klej, czy próby wiercenia w fudze zamiast w płytce.

Alternatywą do umieszczania uchwytu na ścianie jest uchwyt wolnostojący, który można postawić obok toalety. Warto wybrać taki, na którym można dodatkowo umieścić zapasowe rolki. Przydadzą się też antypoślizgowe elementy na styku z podłogą, aby był stabilniejszy i nie tworzył zarysowań na kafelkach.

Uchwyt prysznicowy bez wiercenia

Jeśli potrzebujesz uchwytu prysznicowego, najlepiej pomyśl o nim w momencie wymiany drążka. Drążek prysznicowy z tzw. ślizgaczem, czyli regulowanym uchwytem na słuchawkę, to najwygodniejszy wariant. Ślizgacz można też dokupić osobno, odkręcić drążek i nałożyć na niego element.

Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i trzeba zainstalować uchwyt prysznicowy osobno, w dodatku bez wiercenia, do wyboru jest wiele modeli z przyssawką. Jednak, jak pisaliśmy już wyżej, przyssawka przyssawce nierówna, a warunki pod prysznicem są niezwykle wymagające dla takich rozwiązań.

Wybierając uchwyt montowany w ten sposób, sięgnij po przyssawkę dwuczęściową, gdzie gumową część montuje się osobno i dopiero na nią nakłada i dokręca korpus. Szczególnie istotne jest też stosowanie się do instrukcji montażu i staranne przygotowanie powierzchni.

Temat akcesoriów łazienkowych to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Do wyboru jest mnóstwo wariantów, więc warto poświęcić chwile i zastanowić się, który będzie najlepszy dla Ciebie i Twojej łazienki.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: