Odpływ liniowy – jak stworzyć kabinę prysznicową bez brodzika?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Odpływy liniowe, montowane w kabinach bez brodzików, są wygodne, funkcjonalne i estetyczne, jednak, aby zachowały swoje funkcje, należy odpowiednio zaplanować ich montaż – najlepiej już na etapie budowy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, decydując się na prysznic bez brodzika, czym charakteryzują się odpływy liniowe i jakie są ich zalety.

Kiedy zaplanować montaż odpływu liniowego w łazience?

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika najłatwiej zaplanować już w trakcie budowy domu lub podczas generalnego remontu łazienki (czy wykańczania wnętrz np. w mieszkaniach od dewelopera).

Jeśli budujesz dom, możesz z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować, gdzie zostanie wyprowadzona rura odpływowa, łącząca prysznic z pionem kanalizacyjnym (czyli tzw. podejście kanalizacyjne). Najlepiej zrobić to na etapie budowania stropu lub podłogi na gruncie. Odpowiednia grubość stropu pozwoli Ci umieścić w nim całą instalację (w przypadku cienkich stropów, pod którymi znajdują się inne pomieszczenia mieszkalne, rury odpływowe prowadzi się pod stropami). Zaplanowanie łazienki z odpływem liniowym już na etapie budowy domu pozwoli Ci także od razu ukształtować podłogę tak, by była nachylona pod odpowiednim kątem (tego, jak wyprofilować podłogę, dowiesz się za chwilę).

odpływ liniowy prysznic
Prysznic bez brodzika w dużej łazience

Jeśli decydujesz się na montaż kabiny prysznicowej w łazience w bloku czy już wybudowanym domu, najlepiej połączyć prace z gruntownym remontem wnętrza. Aranżacja prysznica bez brodzika wiąże się bowiem z koniecznością skuwaniem płytek i często podłogi pod nimi, by dzięki temu zyskać odpowiednie nachylenie podłoża. Jeśli o to nie zadbasz, woda nie będzie spływała do odpływu, za to może rozlewać się na całą łazienkę.

Podczas remontu łazienki, aby zamontować rurę odpływową, trzeba często wkuć całą instalację w konstrukcję stropu. Zanim tego dokonasz, skonsultuj się z konstruktorem, który oceni, czy takie działania nie osłabią konstrukcji.

Czym charakteryzują się odpływy liniowe i jaki spadek musi mieć podłoga pod prysznicem?

Odpływ liniowy może być zamontowany przy ścianie lub na granicy kabiny prysznicowej. Aby montaż odpływu liniowego był możliwy, konieczny jest spadek w kierunku odpływu z dwóch stron. System odwodnienia liniowego składa się z następujących elementów:

  • kanału prysznicowego, wbudowanego w podłogę,
  • rusztu montowanego na poziomie płytek.

Jeśli dysponujesz dużą ilością miejsca w łazience, a powierzchnia prysznica jest obszerna, najlepiej zamontować dwa odpływy łukowe – dzięki temu prawdopodobieństwo zalania łazienki znacznie się zmniejszy. Jeśli natomiast strefa prysznicowa jest nieduża, a miejsce na odpływ ze spadem niewielkie, wówczas najlepiej zdecydować się na kanał prysznicowy zintegrowany z syfonem. Grubość takiej kompaktowej konstrukcji będzie miała ok. 8 cm, podczas gdy grubość konstrukcji standardowej wynosi ok. 12 cm.

Aby budowa kabiny prysznicowej bez brodzika była możliwa, instalacja odpływowa musi być umieszczona tak nisko, by woda mogła swobodnie spływać z posadzki do odpływu. Posadzka powinna być ułożona z około 2-procentowym spadkiem w kierunku odpływu, a w posadzce musi zmieścić się wpust z syfonem. Rura odpływowa natomiast musi mieć spadek około 1,5-procentowy.

Montaż odpływu liniowego – o czym pamiętać?

Odpływ liniowy możesz zamontować samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowca. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, zwróć uwagę na kilka ważnych elementów. Oprócz instalacji kanału odpływowego i odpowiedniego nachylenia podłogi, ważnymi aspektami są:

  • izolacja przeciwwilgociowa

    Prawidłowo wykonana izolacja zabezpieczy łazienkę przed przedostaniem się wilgoci pod płytki oraz przed zalaniem niższych kondygnacji. Zwykle jako izolację wykorzystuje się papę lub powłokę bitumiczną albo folię z żywic syntetycznych (czyli tzw. folię w płynie). Ponadto krawędź odpływu liniowego zabezpiecza się kołnierzem z polipropylenu, a krawędzie ścian i podłóg oraz miejsca wylotów rur ze ściany – taśmą uszczelniającą,

  • wybór i układanie płytek

    Ponieważ podłoga pod prysznicem musi mieć 2-procentowy spadek, duże płytki należy odpowiednio przyciąć, co może mieć wpływ na pogorszenie efektu wizualnego. Lepszym rozwiązaniem będzie montaż mniejszych płytek (wybór niewielkiej mozaiki pozwoli całkowicie ukryć spadek). Płytki powinny też wystawać poza ruszt na około 2 mm. Wybierając kafelki, warto zdecydować się na płytki antypoślizgowe oraz na odpowiednie, wodoodporne fugi, np. z żywicy epoksydowej (są elastyczne, nie kruszeją i wykazują odporność na wilgoć).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat montażu odpływu liniowego oraz kabiny prysznicowej bez brodzika, przeczytaj inne wpisy na naszym blogu: Odpływ liniowy – prosty montaż krok po krokuJak zrobić prysznic bez brodzika krok po kroku?.

Jakie zalety ma prysznic bez brodzika?

Prysznic z odpływem liniowym sprawdzi się świetnie w dużych i małych łazienkach, dając swobodę aranżacji przestrzeni. Kabina może mieć niemal dowolną wielkość i dowolny kształt – nie ograniczają Cię żadne gabaryty jak w przypadku kabin z brodzikami. Możesz zdecydować się na prysznic kwadratowy, prostokątny czy nawet trójkątny.

Odpływ liniowy a mała łazienka
Mała łazienka z prysznicem z odpływem liniowym

Jeśli zdecydujesz się na przesuwane wejście, maksymalnie wykorzystasz nawet niewielką przestrzeń łazienki. Poza tym szklana kabina, zamontowana tuż przy posadzce, optycznie powiększy przestrzeń.

Prysznic bez podwyższenia jest doskonałym wyborem m.in. dla seniorów oraz osób z ograniczoną sprawnością fizyczną. Więcej informacji na temat łazienek dla seniorów i tego, o czym warto pamiętać, aranżując taką przestrzeń, znajdziesz w tym wpisie.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: