Jak zrobić prysznic bez brodzika krok po kroku?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut

Prysznic bez brodzika, czyli z tym samym pokryciem podłogi, co reszta łazienki, to nowatorskie, estetyczne i bardzo wygodne rozwiązanie. Jeśli planujesz zainstalowania prysznica w stylu włoskim, znajdziesz tu wszystkie potrzebne Ci informacje.

Poranny prysznic w przestronnej łazience to doskonały sposób na rozpoczęcie dnia. Tylko co, jeśli twoja łazienka sprawia raczej wrażenie niewielkiej, a malowanie ścian na jasny kolor nie pomaga? Dowiedz się, jak zrobić prysznic bez brodzika, inaczej: prysznic w stylu włoskim. To sposób na niezwykła aranżację łazienki i optyczne  powiększeni przestrzeni. Skorzystaj z naszych instrukcji: zyskaj więcej miejsca w łazience i komfort przy każdej kąpieli.

Prysznic bez brodzika. Jak zrobić?

Na początek chcemy zaznaczyć, że montaż kabiny prysznicowej bez brodzika może okazać się skomplikowanym zadaniem dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał okazji przeprowadzać go samodzielnie. Dlatego podczas remontu zalecamy skorzystanie z pomocy bardziej doświadczonej osoby, by mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo. Poniższa instrukcja pomoże usprawnić pracę i osiągnąć upragniony efekt.

prysznic bez brodzika
Prysznic bez brodzika

Nowoczesny prysznic bez brodzika z odpływem liniowym

Zanim na dobre zabierzesz się za remont, zacznij od wybrania rodzaju odpływu, z jakiego będziesz korzystać w swojej łazience. Możliwości jest wiele, ale jeśli szukasz rozwiązania, które jest stosunkowo łatwe w montażu, warto przemyśleć wybór odpływu liniowego. Ten typ odwodnienia sprawia mniej trudności przy instalacji w porównaniu z odpływem punktowym.

Odwodnienie liniowe składa się z niewielkiej rynny (zwanej także kanałem) zabezpieczonej maskownicą, która bywa też nazywana rusztem. Rynna ta opiera się na niewielkich nóżkach. Woda z prysznica trafia do rynny i wlewa się do syfonu, by dalej lecieć rurą w stronę pionu kanalizacyjnego.

Jak połączyć prysznic bez brodzika z pionem kanalizacyjnym

Jak zrobić prysznic bez brodzika, kiedy wybrałeś już odpływ? Wykuj otwór w stropie, do którego schowasz podejście kanalizacyjne. Należy je przyłączyć do pionu, pamiętając że spadek w stosunku do niego powinien wynosić ok. 2%.

Pamiętaj, że poszczególne warstwy podłogowe mogą mieć różne grubości, weź też pod uwagę wielkość syfonu i podejście kanalizacyjne, które musi być nachylone względem pionu. Całość może osiągać różną wysokość, np. 15-20 cm, i musi być schowana w stropie albo podłodze. Upewnij się, że masz na to dość miejsca. Po wyłożeniu wszystkich warstw podłoga pod prysznicem powinna być na takim samym poziomie, co podłoga w całej łazience.

Co ważne, jeśli masz łazienkę na gruncie, twoja podłoga będzie musiała zostać pokryta grubą warstwą izolacji termicznej. Z kolei jeżeli jest to łazienka na piętrze i umieszczasz instalację w stropie, musisz wyłożyć powierzchnię cieńszą warstwą izolacji akustycznej. Miej na względzie, że w obu przypadkach najpierw należy doprowadzić podejście kanalizacyjne, a dopiero potem kłaść izolację.

Jak zrobić prysznic bez brodzika i zamontować odpływ liniowy?

Kiedy już podłączysz rurę kanalizacyjną (podejście) do pionu, włóż do otworu odpływ wraz z syfonem. Następnie zmierz, ile centymetrów wynosi różnica pomiędzy powierzchnią odpływu, a jastrychem, który znajduje się na całej podłodze łazienki.

Właśnie tyle centymetrów powinna mieć warstwa wylewki, którą następnie wlejesz do otworu. Pamiętaj tylko, żeby wcześniej wyjąć odpływ.

Kiedy wylewka wyschnie, ustaw na niej odpływ na nóżkach i ołówkiem zaznacz, w jakich miejscach się one znajdują. Potem wyciągnij odpływ, wywierć otwory w danych punktach i ponownie go włóż, tym razem podłączając syfon do rury kanalizacyjnej. Następnie z pomocą kołków i śrubek, ustaw odpływ stabilnie na miejscu. Po podłączeniu z kanalizacją sprawdź, czy instalacja nie przecieka.

prysznic bez brodzika
Prysznic bez brodzika

Jak wyrównać posadzę pod prysznic bez brodzika?

Kolejny etap prac polega na położeniu zaprawy murarskiej, czyli jastrychu, i wypoziomowaniu podłogi. Przy tej czynności pamiętaj, żeby przynajmniej z jednej strony odpływu liniowego zrobić niewielki spadek (ok. 2%). On sprawi, że woda będzie mogła swobodnie spływać do odwodnienia.

Już na tym etapie ważne jest, jakimi płytkami wykończysz podłogę. Ich grubość ma wpływ na poziom, na jakim znajdzie się maskownica. Zadbaj o to, by różnica poziomów pomiędzy nią a kafelkami wynosiła ok. 2 mm.

Hydroizolacja przy użyciu folii w płynie

Podłoże musi być dobrze zabezpieczone przed działaniem wody i wilgoci. Jeśli izolacja ma być skuteczna, najpierw sięgnij po taśmę uszczelniającą i zabezpiecz nią rozetę odpływową.

Później zaopatrz się w płynną folię. To jeden z popularniejszych środków do hydroizolacji, który można nakładać na różne sposoby: wałkiem, pędzlem albo szpachlą. Produkt wystarczy wcześniej tylko wymieszać.

Co dokładnie należy pokryć folią w płynie? Zabezpieczone muszą być wszystkie powierzchnie, które będą miały kontakt z wodą. Oznacza to nie tylko podłogę, ale także ściany, które znajdują się w pobliżu prysznica. Woda zazwyczaj sięga nie wyżej niż na 1,5 m, dlatego zwykle wystarczy, jeśli do tej wysokości ściany będą chronione folią.

Nałóż minimum dwie warstwy folii w płynie – przed nałożeniem każdej kolejnej upewnij się, że poprzednia jest już sucha.

Dla lepszej ochrony przed wodą i wilgocią w każdym wewnętrznym narożniku umieść kawałki taśmy uszczelniającej.

Układanie płytek pod prysznic bez brodzika

Po wykonaniu tych czynności nadchodzi czas na pokrycie zaprawą klejową podłogi (na grubość min. 2 mm) oraz płytek. Do tego potrzebujesz pacy. Przydadzą ci się też krzyżyki dystansowe. Dzięki nim uda ci się zachować równe odstępy pomiędzy płytkami.

Układanie płytek rozpocznij od obszaru tuż przy odpływie, zachowując odstęp pomiędzy nim a brzegiem kafelki o szerokości ok. 5 mm. Pamiętaj też, że powierzchnia płytek powinna sięgać nieco wyżej niż powierzchnia maskownicy. Co więcej, podobnie jak w przypadku poziomowania podłogi, tutaj również trzeba pamiętać o ok. 2% spadzie.

Osobom, które dopiero uczą się, jak zrobić prysznic bez brodzika oraz tym, którym zależy na czasie, zalecamy wykorzystanie niewielkich płytek. Powód jest prosty – spad sprawia, że dopasowanie wielkości płytek do podłoża jest trudniejsze. Większe płytki trzeba wtedy przycinać, a małe są od razu gotowe do użytku.

Fugowanie

Po ułożeniu płytek i odczekaniu ok. 24 godzin (zaprawa klejowa musi najpierw wyschnąć) możesz przystąpić do nakładania fugi. Wcześniej tylko wymieszaj ją z wodą w proporcjach wskazanych przez producenta.

Prace zacznij od usunięcia krzyżyków dystansowych, a potem sięgnij po pacę i pokryj fugą powierzchnie pomiędzy płytkami. Później odczekaj aż masa wyschnie – trwa to zwykle ok. 30 min. Od tego momentu możesz już myć płytki – im szybciej to zrobisz, tym będzie to łatwiejsze.

Po wykonaniu tych czynności twój prysznic bez brodzika będzie już niemal gotowy!

Kabina prysznicowa bez brodzika na podwyższeniu

Jeśli kuszą Was zalety i możliwości aranżacyjne prysznica bez brodzika, ale podłoga na jednej wysokości w kabinie i całej łazience wydaje Wam się trochę kłopotliwa, rozważcie prysznic bez brodzika na podwyższeniu. W takich konstrukcjach w miejscu, w którym powstanie kabina, tworzy się niewielkie – od kilkunastu milimetrów do kilku centymetrów –  wzniesienie. W ten sposób można poprawić spływ wody, a przy zastosowaniu malutkich progów zabezpieczyć łazienkę przed zalewaniem podłogi wodą z prysznica.

Kabina prysznicowa  bez brodzika i zestaw natryskowy

Teraz musisz jeszcze dobrać odpowiedni model kabiny. Jeśli nie wiesz, na jaki rodzaj się zdecydować, mamy dla ciebie garść inspiracji, dzięki którym znalezienie odpowiednich drzwi do twojego prysznica stanie się znacznie łatwiejsze. Wybór jest naprawdę duży, dlatego nie mamy wątpliwości, że uda ci się znaleźć praktyczne rozwiązanie, które na dodatek doda oryginalnego charakteru twojej łazience!

Remont łazienki to też idealna okazja do wymiany armatury. Prysznic włoski to nowoczesne rozwiązanie, więc zestaw natryskowy też powinien wyglądać nowocześnie! Sprawdź, czym się kierować przy wyborze baterii prysznicowych i dowiedz się, jak dobrać odpowiedni zestaw, który spełnia twoje oczekiwania.

Bateria Grohe na tle szarej ściany


Technologie łazienkowe, które pasują do kabiny prysznicowej bez brodzika

Minimalizm i prostota tego typu kabin idealnie komponują się z rozwiązaniami podtynkowymi – umywalkami z bateriami podtynkowymi lub podtynkowymi systemami do WC lub bidetów.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: