Panele ogrodzeniowe – czy ich montaż jest skomplikowany?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Panele ogrodzeniowe będą doskonałym wyborem dla tych, którzy poszukują praktycznego i solidnego ogrodzenia swojej posiadłości lub ogrodu. Sprawdź, jak wygląda montaż takiego ogrodzenia i czy jest kosztowny.
 

Panele ogrodzeniowe są wytrzymałe i łatwe w montażu

Posesję, ogród czy działkę możesz ogrodzić siatką, płotem drewnianym, betonowym lub metalowym. Na rynku dostępnych jest kilka wersji ogrodzeń i każde z nich ma swoje niewątpliwe plusy. Panele ogrodzeniowe zyskują coraz większą popularność ze względu na to, że są bardzo wytrzymałe, a do tego szybko i bezproblemowo można zamontować je na ogrodzie.
 

Sprawdź nowości na naszej stronie Grohe Sensia Arena! Przygotowaliśmy ciekawe artykuły na temat funkcjonalnych sprzętów w łazience i kuchni! Sprawdź, jak długie lustro w łazience wybrać, czy łazienka z brodzikiem jest funkcjonalna, czy bateria do kuchni z wyciąganą wylewką to absolutny niezbędnik oraz czy funkcjonalne szafki kuchenne trzeba robić na zamówienie?

Z czego składają się panele ogrodzeniowe?

Panele ogrodzeniowe to pojedyncze elementy ogrodzenia, które są montowane do zakotwiczonych w betonie metalowych słupków. Takie rozwiązanie nie wymaga naciągania ani regulowania siatki, a co za tym idzie, znacznie przyspiesza cały proces stawiania ogrodzenia.
 

Panele ogrodzeniowe mają różne szerokości, przy czym wysokość zazwyczaj jest stała i wynosi 250 cm. Cena za pojedynczą sztukę panelu wynosi od ok. 40 zł do ok. 250 zł.

 

 
Pojedynczy panel zbudowany jest z zaplecionej stalowej siatki, której grubość możesz dobrać do swoich potrzeb. Im grubszy pręt, z którego wykonana jest siatka, tym całe ogrodzenie będzie wytrzymalsze i mniej podatne na deformacje i uszkodzenia.
 

Najpopularniejsze wymiary oczka w panelach ogrodzeniowych to 5 cm x 20 cm, 70 cm x 200 cm, 80 cm x 20 cm, a średnica przekroju pręta, z którego wykonana jest siatka może wynosić np. od 3 mm do 5 mm.

Jak zamontować panele ogrodzeniowe – praktyczne wskazówki

Montowanie paneli ogrodzeniowych możesz zlecić specjalistom i powinni uporać się z tym sprawnie i szybko, jeśli jednak chcesz samodzielnie zamontować ogrodzenie lub wiedzieć, na czym taki montaż polega, to poniższe wskazówki powinny dobrze objaśnić tę kwestię!
 

 

Przygotowanie terenu

Na samym początku zajmij się dobrym przygotowaniem gruntu do prac. Na linii, na której będzie miało stanąć ogrodzenie, wykarczuj roślinność, pozbądź się korzeni i kamieni, ponieważ mogą spowodować, że poszczególne elementy ogrodzenia nie będą osadzone w pionie, a całość ogrodzenia stanie się przez to mało estetyczna. Wyrównaj ziemię i pozakopuj dziury. Jeśli nierówności są tak duże, że nie jesteś w stanie wyrównać ich samodzielnie, to zleć tę pracę ekipie budowlanej, która dysponuje odpowiednim sprzętem.
 

 

Dokładne pomiary

Po dokładnym oczyszczeniu terenu możesz zająć się pomiarami pod ogrodzenie. Do tej czynności użyj dalmierza, który znacząco ułatwi dokładne rozmieszczenie wsporników. Wsporniki początkowe i narożne są wyznacznikami dla całego ogrodzenia, dlatego warto wyznaczyć i osadzić je z dużą dokładnością, aby mieć pewność, że całość ogrodzenia będzie idealnie prosta. Gdy masz już wyznaczone główne punkty, wyznacz odległości, które dzielą od siebie przęsła.
 

Może zdarzyć się tak, że na długości linii ogrodzenia nie zmieszczą się wszystkie przęsła w całości. W takim przypadku są dwa rozwiązania: możesz przyciąć ostatnie przęsło tak, aby zmieściło się między dwoma ostatnimi słupkami, ale wtedy różnica między odległościami będzie zauważalna. Drugim sposobem jest zmniejszenie kilku kolejnych odległości między przęsłami, wtedy ta różnica zgubi się na całej długości ogrodzenia i będzie mniej zauważalna.

 
Jeśli oprócz paneli ogrodowych masz do zamontowania furtkę, to warto zacząć od jej osadzenia i odmierzania długości względem niej – to znacznie ułatwi pracę.
 

 

Montaż paneli ogrodzeniowych

Panele ogrodzeniowe możesz osadzić na dwa sposoby, pierwszy z nich to punktowe betonowanie słupków. W tym przypadku należy wykopać w gruncie dołki o głębokości od 60 cm do 120 cm i dobrze ubić w nich ziemię, aby nie osuwała się podczas montażu słupków. W wykopanych dołkach umieść wsporniki, zalej betonem i podeprzyj tak, aby podczas wiązania betonu zachowany był poziom. Drugim sposobem na montowanie paneli ogrodzeniowych jest przykręcenie ich do betonowego cokołu. Po wywierceniu odpowiednich otworów w podmurówce zamocuj wsporniki. Ostatnim krokiem w montażu jest przytwierdzeniem paneli do słupków.
 

Poznaj również inne nasze ogrodowe poradniki! Mówimy m.in. o tym, czym jest chobotek i jak go hodować, omawiamy również pomysły na skalniak i ozdoby z opon!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: