Urządzamy nowoczesną kuchnię z wyspą

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Wyspa kuchenna to modne, wygodne i efektowne rozwiązanie. Kuchnia z wyspą wprowadza przyjemniejsze gotowanie i domowe centrum życia towarzyskiego. Ale czy zaprojektowanie wyspy kuchennej jest zawsze możliwe?

Remont kuchni to okazja do wymiany starych sprzętów i mebli na nowe, a także do zmiany układu elementów wyposażenia. Warto pokusić się o uzupełnienie aranżacji o wyspę. Dzięki niej zyskujesz dodatkowy obszar roboczy, a także miejsce, przy którym cała rodzina może wspólnie jeść posiłki. Tylko jak urządzić kuchnię z wyspą, by była w pełni nowoczesna i funkcjonalna?

Kuchnia z wyspą – gdzie i kiedy pasuje?

Wyspa kuchenna: wymiary dla kuchni zamkniętej, częściowo otwartej i otwartej

Wyspa najlepiej sprawdzi się w dużych, szerokich pomieszczeniach. Nie dość, że ona sama powinna zajmować przynajmniej ok. 1 m2 powierzchni, to wokół niej musi być dość miejsca, by można było swobodnie się poruszać, siedzieć przy niej i otwierać szafki. Dlatego specjaliści zalecają zachowanie min. 90 cm odstępu pomiędzy wyspą a innymi elementami wyposażenia. Jeśli jest większy, tym lepiej, zwłaszcza gdy drzwiczki od szafek są szerokie.

kuchnia z wyspą

Mała kuchnia z wyspą. Czy to możliwe?

Czy to oznacza, że właściciele małej kuchni powinni zapomnieć o wyspie? Niekoniecznie.

Rozwiązaniem mogą być wyspy kuchenne połączone z salonem albo jadalnią!  Wyspa kuchenna będzie wtedy stanowiła element, który subtelnie rozgraniczy oba te pomieszczenia.

Mała kuchnia z wyspą powinna być urządzona w taki sposób, by jej aranżacja współgrała z wystrojem salonu. Najlepiej, gdy króluje w niej biel, które optycznie powiększa przestrzeń. Problematyczne może być uzyskanie wystarczającej ilości wolnej przestrzeni wokół wyspy, potrzebnej m.in. do otwierania szafek. Żeby zaoszczędzić nieco miejsca, możesz zdecydować się na przesuwne drzwi do szafek.

Kształt wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna – kwadratowa, prostokątna, a może okrągła?

Podobnie jak kuchnie zabudowane na planie liter L, U, I, a nawet G, tak i wyspy kuchenne mogą mieć różne kształty – zwykle są kwadratowe lub prostokątne, czasem też w kształcie L. Wybór jednej z tych opcji dopasuj do wielkości pomieszczenia i układu mebli.

Jeśli kształt wyspy jest nietypowy i np. przypomina literę L, wybierając armaturę do zlewu, możesz zdecydować się na wylewkę o takim samym kształcie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak może ona wyglądać, zobacz propozycje z serii Grohe Blue. Podobną zasadę zastosuj również do innych elementów wyposażenia, nawet tak drobnych jak uchwyty do szafek. Nowoczesny styl lubi takie gustowne i jednocześnie minimalistyczne detale.

Co powinno się znaleźć na wyspie w kuchni?

Możliwości jest wiele. W artykule o urządzaniu kuchni o kształcie litery U pisaliśmy, że lodówka, zlew i kuchenka powinny być umiejscowione wobec siebie na planie trójkąta. Jeśli chcesz, możesz właśnie na wyspie zamontować płytę indukcyjną albo zlewozmywak, by zachować idealną odległość pomiędzy tymi elementami. Wtedy powinieneś się jednak zdecydować na większy rozmiar segmentu.

Niektórzy wykorzystują wyspę wyłącznie jako blat roboczy. To dobre rozwiązanie zwłaszcza, gdy ma ona niewielkie wymiary.

Dodatkowe elementy na wyspie w kuchni. A raczej pod…

Liczy się nie tylko to, co nad wyspą, ale też pod nią. Pod blatem mogą bowiem znajdować się półki i szafki na różne akcesoria kuchenne. Z jednej strony warto ustawić półki na wino – to rozwiązanie okaże się szczególnie przydatne wieczorami, gdy wyspa pełni rolę barowego kontuaru. Za dnia może ona z kolei być wykorzystywana jako stół do jadalni. Blat może być dłuższy o np. 20 cm, by móc wygodnie przy nim siedzieć i mieć dość miejsca na nogi.

kuchnia z wyspą ze zlewem
Kuchnia z wyspą – aranżacja z blatem na wyspie

Niektórzy decydują się też na zamieszczanie pod blatem kosza na odpady, a nawet sprzętów AGD, takich jak piekarnik czy zmywarka. Pamiętaj, że jeśli chcesz cieszyć się takim rozwiązaniem, a wyspa łączy kuchnię z salonem, tego rodzaju elementy wyposażenia powinny znajdować się po kuchennej stronie segmentu. Możesz też zakryć je szafkami.

Jak urządzić kuchnię z wyspą w nowoczesnym wydaniu?

Aranżacja powinna też być miła dla oka. Meble kuchenne z wyspą w nowoczesnym stylu wyglądają minimalistycznie. Najlepiej jeśli są pokryte bielą albo – w wersji dla odważnych – ciemnym, stalowym kolorem. Ich powierzchnia powinna być gładka, godne uwagi są również szafki z przeszkleniami. Ta estetyka nie przepada za dodatkami, dlatego najlepszą dekoracją będą zioła w niewielkich donicach o prostej formie. Ustaw je na środku wyspy.

Nowoczesna kuchnia z wyspą może też inspirować się stylem skandynawskim. Wtedy obowiązkowo muszą się w niej znaleźć elementy z drewna, a całe pomieszczenie powinno tonąć w bieli. By uniknąć wrażenia monotonii, pobaw się fakturami. Płytki ceramiczne na ścianach mogą naśladować cegiełki, a meble kuchenne z wyspą mogą mieć drewniane blaty z widocznymi słojami.

kuchnia z wyspą
Kuchnia z wyspą w minimalistycznej aranżacji

Jak zaprojektować kuchnię z wyspą?

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące tego, jak urządzić kuchnię z wyspą i kiedy warto się na to zdecydować, pomogą ci przy planowaniu remontu! W nowoczesnych wnętrzach połączenie salonu z kuchnią lub aneksem kuchennym to rozwiązanie, które na pewno okaże się funkcjonalne.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: