Czym wyczyścić fugi między kafelkami?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Masz już dosyć brudnych fug? Chcesz wyczyścić je raz, a porządnie? Sprawdź, jaki środek do czyszczenia fug wybrać, jak zapobiegać powstawaniu zabrudzeń i wreszcie – jak czyścić fugi, które są mocno, średnio i lekko zabrudzone.

Zanim fugi (znów) się ubrudzą

Jeśli fugi między płytkami są nowe lub dopiero co wyczyszczone, zadbaj o to, by nie musieć (znów) spędzać długich minut lub godzin na ich szorowaniu. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż… nabawić się bólu kolan, rąk lub pleców. 😉

Im bardziej będziesz dbać o fugi, tym dłużej pozostaną one czyste i tym mniej czasu będziesz potrzebować na doprowadzenie ich do pierwotnego stanu. Co zrobić, żeby utrzymać spoiny między płytkami w należytym stanie? Oto najważniejsze czynności:

  • Regularnie odkurzaj i myj płytki – szczególnie w tych miejscach, które są najczęściej użytkowane. Najszybciej brudzą się fugi w ciągach komunikacyjnych, na podłodze w kuchni i przedpokoju, ale też na ścianach za płytą grzewczą czy pod prysznicem.
  • Zwróć uwagę na fugi w rogach pomieszczeń, w okolicach pralki, toalety czy lodówki. W tych miejscach lubią czaić się trudne do usunięcia zanieczyszczenia.
  • Co jakiś czas możesz wyczyścić fugi specjalnym preparatem lub przy użyciu domowych metod (jakich? – przeczytasz o tym za chwilę) – jeśli będziesz czyścić fugi systematycznie, unikniesz uciążliwego szorowania ich po dłuższym czasie.
  • Gdy zalejesz lub zachlapiesz podłogę np. w kuchni czy w łazience, od razu ją wytrzyj – dzięki temu zmniejszysz ryzyko powstania przebarwień czy pleśni.
Warto wiedzieć! Jakie fugi wybrać?
Jeśli dopiero stoisz przed wyborem fug, możesz zastanowić się nad użyciem fugi epoksydowej. Tego rodzaju spoiwo nie kruszy się tak, jak tradycyjne fugi cementowe, nie zbiera zabrudzeń i nie zmienia koloru. Fuga epoksydowa jest jednak droższa od cementowej i trudniej się ją nakłada. Jeśli wybierzesz fugę cementową, możesz zabezpieczyć ją specjalnym impregnatem, który zabezpieczy powierzchnię przed działaniem wilgoci i trwałymi zabrudzeniami.
czyszczenie fug w kuchni

Czym wyczyścić fugi? Profesjonalne preparaty

Jeśli fugi są mocno zabrudzone, pojawiły się na nich ślady użytkowania, pleśń czy ciemny nalot, prawdopodobnie konieczne będzie użycie silnych, profesjonalnych środków do czyszczenia fug. Część produktów umożliwia pozbycie się brudu bez konieczności uporczywego szorowania. Minusem takich preparatów jest jednak silny zapach i możliwość podrażniania skóry. W związku z tym zawsze stosuj takie środki w rękawicach ochronnych i najlepiej przy otwartych oknach. Na pewno nie zaszkodzi też maska ochronna. Po wyczyszczeniu podłóg czy ścian koniecznie wywietrz pomieszczenie.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków do czyszczenia fug. Znajdziesz m.in. produkty z dodatkiem wybielacza, które mogą wybielić fugi lub przywrócić ich pierwotny kolor, a także preparaty biobójcze, które usuną pleśń i zabezpieczą fugi przed jej ponownym rozwojem.

Warto wiedzieć! Usuwanie najsilniejszych zabrudzeń
Do usuwania najsilniejszych zabrudzeń możesz użyć czyscika parowego. Jest to urządzenie, które rozluźnia i odkleja od podłoża cząsteczki brudu, a także dezynfekuje powierzchnię. Dzięki temu możesz pozbyć się zabrudzeń na dobre, dużo szybciej niż podczas ręcznego szorowania podłogi, w dodatku bez użycia jakichkolwiek srodków chemicznych. Czyscik parowy możesz kupić już za 100-200 zł.

Jak czyścić fugi domowymi sposobami?

Do rutynowej pielęgnacji fug i czyszczenia mniejszych zabrudzeń, nie musisz stosować silnych preparatów chemicznych. Często sprawdzają się domowe sposoby. Poniżej znajdziesz kilka przepisów na środki czystości wykonane z produktów, które zwykle mamy w domach:

  • Soda, amoniak i ocet do czyszczenia fug – rozpuść pół szklanki sody, ćwierć szklanki octu i ćwierć szklanki amoniaku w dwóch litrach gorącej lub ciepłej wody. Otrzymaną mieszankę nałóż na fugi i odczekaj 15-20 minut. W tym czasie brud zmięknie i łatwiej będzie Ci go usunąć. Fugi wyczyść szczoteczką, a na koniec umyj całą podłogę.
  • Soda oczyszczona i woda utleniona (nadtlenek wodoru) – stwórz gęstą pastę i rozprowadź na całej powierzchni płytek na około 10 minut. Zmyj pastę, a fugi wyczyść delikatną szczoteczką lub pędzelkiem. Na koniec umyj podłogę.
  • Kwasek cytrynowy – zmieszaj kwasek z odrobiną wody i taką gęstą papkę nałóż na fugi, a po kilkunastu minutach usuń szczoteczką razem z zabrudzeniami.
  • Sok z cytryny – możesz użyć go do czyszczenia białych i jasnych fug. Sok z cytryny ma bowiem działanie wybielające. Przy jego pomocy usuniesz np. osad z kamienia. Wystarczy wycisnąć sok, nałożyć go na fugi i odczekać 10 minut, a potem wytrzeć powierzchnię wilgotną ścierką.
  • Pasta do zębów – do wybielania i rozjaśniania fug możesz użyć pasty do zębów. Wystarczy rozprowadzić ją na spoinach, a po kilku minutach wyszorować zwilżoną szczoteczką. Na koniec dokładnie umyj podłogę lub spłucz pastę ze ściany.
  • Płyn do naczyń – sprawdzi się w przypadku mniejszych zabrudzeń. Nanieś płyn na fugi i wyszoruj szczoteczką, a potem umyj całą powierzchnię.
Warto wiedzieć! Soda i ocet – czy to działa?

Sody oczyszczonej i octu możesz użyć osobno do czyszczenia różnych powierzchni. Często mogą działać nawet lepiej niż w duecie. Teoretycznie bowiem sody i octu nie powinno się łączyć, gdyż może to osłabiać działanie obu składników. Istnieją jednak pewne „ale” i domowy środek czyszczący z octu i sody może działać bardzo dobrze:

  • Po pierwsze reakcja między octem a sodą oczyszczoną nigdy nie zachodzi w 100% – gdyby tak było, faktycznie połączenie obu produktów osłabiałoby ich działanie. Zwykle działają te części roztworu, które nie weszły w reakcję.
  • Po drugie często do roztworów sody i octu używa się gorącej wody, co może podnosić skuteczność mieszanki.
  • Po trzecie połączenie obu składników powoduje powstanie piany – jeśli więc używasz świeżo przygotowanej mieszaniny, powstała piana może unosić cząsteczki brudu, co przyczynia się do zwiększenia skuteczności mieszanki.

A teraz oceń stan zabrudzenia fug w swoim domu czy mieszkaniu i wypróbuj sposób, który najbardziej do Ciebie przemawia. Metodą prób i błędów wybierzesz najlepszy sposób (a może nie będzie żadnych błędów ;))

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: