Szybkowar – o czym pamiętać kupując swój model?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Szybkowar to bardzo pomocny garnek, który sprawdzi się w niejednej kuchni! To urządzenie powinno być funkcjonalne, odporne na zniszczenia, wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, gdy szukasz modelu idealnego dla siebie!

Co to jest szybkowar?

Szybkowar to garnek wyposażony w specjalnie zaprojektowaną, bardzo szczelną pokrywę z zamknięciem i uszczelką. Taka budowa garnka ciśnieniowego przyczynia się do znacznego wzrostu temperatury i ciśnienia wewnątrz naczynia. Jego całkowita szczelność i stałe warunki w środku gwarantują przyspieszenie procesu gotowania. Szybkowary najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub z aluminium.

Jeśli szukasz inspiracji do urządzenia kuchni, to mamy dla ciebie kilka propozycji w dziale Inspiracje dla kuchni! Sprawdź również inne ciekawostki z tego działu, np. jaki kran z wyciąganą wylewką wybrać, czy kuchnia z hokerami wymaga przearanżowania strefy jadalnej i czy piękna aranżacja białej kuchni jest możliwa tylko na dużym metrażu?

Zawór bezpieczeństwa – niezbędny element szybkowaru

Szybkowar musi być wyposażony w sprawny zawór bezpieczeństwa, który uniemożliwi przekroczenie bezpiecznego poziomu ciśnienia w garnku. Dzięki temu nie dojdzie do jego kumulacji i garnek nie wybuchnie. Każdy szybkowar ma indywidualny system zabezpieczeń przed otwarciem i rozszczelnieniem. Warto wybierać takie z zabezpieczeniem kilkustopniowym, ponieważ gwarantują większą szczelność naczynia.
 

 

Korzystanie z szybkowaru nie jest trudne, jednak przed pierwszym użyciem przeczytaj instrukcję obsługi i postępuj zgodnie z jej wytycznymi. Pamiętaj o tym, aby po ugotowaniu potrawy nie otwierać natychmiast pokrywy szybkowaru, gdyż możesz oparzyć się parą uchodzącą z naczynia.

Pojemność szybkowaru i dopasowanie naczynia do kuchenki

Przede wszystkim dopasuj pojemność naczynia do swoich potrzeb. Jeśli masz liczną rodzinę i często gotujesz mięsa, bigosy, gulasze, to zdecyduj się na garnek o większej pojemności, np. 7-litrowy, jeśli natomiast gotujesz mniejsze obiady, to wystarczający będzie garnek o pojemności 4 litrów. Szybkowar dopasuj również do swojej kuchenki. Jeśli masz płytę indukcyjną, to zwróć uwagę na to, aby powłoka szybkowaru była dostosowana do takiego rodzaju kuchenki.
 

 
Szybkowary mogą mieć kilka wysokości ciśnienia, które wytwarzają wewnątrz naczynia. Najpopularniejsze są tryby do gotowania przy dwóch wartościach ciśnienia: 50 kPa i 80 kPa.
 

Funkcjonalny szybkowar pokaże ci nie tylko ciśnienie, jakie panuje wewnątrz naczynia, ale również temperaturę, w której są gotowane potrawy.

Niezbędny regulator ciśnienia i wygodne uchwyt w szybkowarze

Urządzenie może być wyposażone w różne typy regulatorów ciśnienia. Może to być np. regulator z zaworkiem ciężarkowym, który delikatnie drga podczas gotowania lub regulator sprężynowy wyposażony w podziałkę, na której możesz odczytać wysokość ciśnienia i ewentualnie zmniejszyć je lub zwiększyć. Szybkowar może mieć jeden długi uchwyt, który łączy się z mechanizmem zamykającym i otwierającym garnek, zatem otwieranie będzie łatwe i bezpiecznie. Z kolei dwa uchwyty znacznie ułatwią przenoszenie naczynia z kuchenki na blat.
 

Niektóre szybkowary nadają się do mycia w zmywarce – sprawdź, czy twój szybkowar posiada takie udogodnienie.

Sitko do gotowania na parze, wzmocnione dno i nie tylko!

Szybkowar może być wyposażony w różne dodatki, które zwiększają komfort jego użytkowania. Przykładowo, naczynie może mieć wzmocnione, potrójne dno, które bardzo dobrze zapobiega przywieraniu potraw. Niektóre modele mają specjalną wkładkę-sitko, która umożliwia gotowanie na parze. Taki sposób przyrządzania potraw pozwala wyeliminować korzystanie z tłuszczu i zmniejsza ryzyko utraty witamin, które w większym stopniu pozostają w gotowanych warzywach.
 

 
Jeśli chcesz mieć wszystko odmierzone z zegarmistrzowską precyzją, to możesz kupić szybkowar z wbudowanym timerem, a także z podziałką na wewnętrznej powłoce naczynia, co umożliwi dokładne dozowanie składników.
 

Ceny szybkowarów zaczynają się od ok. 100 zł, a kończą się na ok. 900 zł.

Zalety szybkowaru

Korzystanie z szybkowaru pozwala na oszczędność czasu. Przygotowanie potraw jest bowiem krótsze niż w przypadku gotowania tradycyjnego i pozwala zachować w potrawach więcej wartości odżywczych. Garnek ciśnieniowy pomoże ci przygotować dania, które wymagają długiej obróbki termicznej, bez konieczności nieustannego mieszania zawartości i sprawdzania, czy potrawa się nie przypaliła.
 

 
Szybkowar jest bardzo pomocnym urządzeniem i raczej nie ma minusów. Jego wadą może być jednak to, że nie możesz spróbować potrawy podczas gotowania, a co za tym idzie, nie doprawisz jej w trakcie gotowania. Szybkowaru w ogóle nie powinno otwierać się podczas gotowania, gdyż wytraca się w ten sposób temperaturę i ciśnienie, które panują pod pokrywką.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: