Czyszczenie kabiny prysznicowej – domowe sposoby na zadbany prysznic!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Sklepowe półki wypełnione są środkami chemicznymi, którymi można skutecznie wyczyścić całą łazienkę. Jednak coraz więcej domostw wraca do sposobów babć, które samodzielnie przygotowywały sprawdzone środki do mycia. Poznaj sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej sposobami bardziej eco friendly!

Czyszczenie kabiny prysznicowej z kamienia i nalotu z mydła

W tym przypadku najlepiej sprawdza się ocet spirytusowy. W przypadku silnego kamienia, należy wcześniej podgrzać ocet, a następnie wetrzeć w miejsce zabrudzenia. Po około godzinie (przy normalnych zabrudzeniach po ok. 10 min) można przetrzeć mytą przestrzeń i spłukać wodą. Zapach octu może nie być zachęcający, jednak bardzo szybko się on ulatnia i staje się niewyczuwalny. Ocet nadaje się  również do czyszczenia szyn i słuchawki prysznicowej.
 

 

Aby ułatwić sobie rozprowadzanie octu, warto wlać go do zraszacza, np. po starym środku do czyszczącym.

Pleśń w łazience – proste sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej

Wilgotna i słabo wentylowana łazienka to idealne miejsce do rozwoju pleśni. Dlatego tak ważne jest wietrzenie łazienki po każdym prysznicu. Możesz również wycierać do sucha kabinę po każdym użyciu. Jeśli jednak w kącie prysznica lub na fugach pojawią się czarne wykwity, sięgnij po wodę utlenioną i sodę oczyszczoną. Sodę rozsyp na powierzchni prysznica, a po 10 minutach zacznij myć zapleśniałą powierzchnię. Na koniec polej ją wodą utlenioną i zostaw do wyschnięcia.
 

 

Odwiedź również Grohe Radzi! Poznaj także możliwości aranżacyjne, jakie niesie za sobą chrobotek reniferowy i poznaj sposoby na ochłodzenie mieszkania!

Kabina wyczyszczona na błysk

Wiele osób poleca czyszczenie kabin płynem do nabłyszczania naczyń w zmywarce. Środek należy rozcieńczyć wodą, a później spryskać szklaną kabinę.

A jeśli jesteś na etapie wyboru prysznica…

Sięgaj po kabiny hydrofobowe, które sprawiają, ze woda ścieka strumieniem po kabinie zamiast utrzymywać się w formie kropel. Unikniesz tym samym zacieków na drzwiach kabiny i ochronisz ją przed osadami z mydła. Możesz również zaopatrzyć się w środki impregnujące, które zmniejszą powstawanie osadu z mydła i kamienia. Środek wystarczy stosować co 2-3 miesiące.
 

 

Czyszczenie kabiny prysznicowej – tych środków lepiej unikać!

Wszelkie detergenty o właściwościach ścierających, jak mleczka i pasty, mogą porysować ścianki kabiny.  W tych miejscach mogą powstać mikro zarysowania, które prostą drogą do rozwinięcia siedliska bakterii. Unikaj również drucianych gąbek zlewozymwakowych, bo mogą one rysować powierzchnię szyb. Bezpieczniejszym wyborem będą ścierki bawełniane.

Jak umyć kabinę prysznicową krok po kroku? Krótki poradnik dla bardzo początkujących

Do umycia kabiny należy przygotować: ocet lub sodę oczyszczoną, ścierkę bawełnianą i pojemnik ze spryskiwaczem. Do pojemnika wlej roztwór, a z kabiny wyjmij wszelkie środki i akcesoria do kąpieli. Następnie spryskaj płytki i baterię, a następnie przejdź do mycia szyb kabiny. Jeśli masz brudne fugi, pokryj je roztworem z sody oczyszczonej. Następnie możesz przejść do mycia powierzchni płytek, baterii i szyb. Na koniec usuń włosy z syfonu i wyczyść syfon roztworem z octu. Spłukuj zastosowane środki, a następnie wytrzyj  do sucha płytki i zagłębienia, w których może pojawić się woda. Nie zapomnij o szybach kabiny. Na koniec wywietrz łazienkę. Prysznic powinno się czyścić co najmniej raz w tygodniu – systematyczne czyszczenie jest drogą do pięknej kabiny bez wykwitów pleśni i kamienia.
 

 

Dlaczego warto sięgać po domowe sposoby?

Są one przede wszystkim prostą drogą do oszczędności – kupowanie coraz to innych środków do czyszczenia może sporo kosztować. Do tego dokładasz cegiełkę do pozytywnych zmian dla środowiska naturalnego. Co więcej, czyszcząc łazienkę nie musisz wdychać mocno drażniących chemikaliów. Na pewno warto spróbować.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: