[TOP 5] Kostka brukowa w ogrodzie – 5 najpopularniejszych zastosowań

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Dla wielu z nas kostka brukowa ograniczona jest do swojego tradycyjnego zastosowania – tworzenia ciągów komunikacyjnych. Tymczasem jest to materiał tak uniwersalny, że z powodzeniem może posłużyć do realizacji licznych pomysłów aranżacyjnych. Sprawdź 5 najlepszych pomysłów!

Wykorzystanie tradycyjne – do ciągów komunikacyjnych

Najpopularniejszym zastosowaniem kostki brukowej wokół domu jest wykładanie nią nawierzchni, np. alejek, ścieżek czy podjazdów. Dzięki swoim właściwościom, przede wszystkim trwałości i odporności na działanie czynników zewnętrznych, idealnie sprawdza się jako materiał wykończeniowy do zewnętrznych zastosowań. Mnogość kolorów dostępnych na rynku sprawia, że z kostki brukowej można układać np. mozaiki.
 

 

Schody tarasowe z kostki brukowej

Kostkę brukową wykorzystasz także jako budulec schodów tarasowych. To dobra alternatywa dla gresu lub płytek klinkierowych, zwłaszcza że schody zbudowane z tego samego materiału co podjazd czy ogrodowe alejki staną się spójnym elementem całej aranżacji ogrodu. Kostką brukową możesz wyłożyć także cały taras czy patio, w tym jednak wypadku lepiej zdecydować się na szlachetny rodzaj bruku.
 

 

Szlachetna kostka brukowa charakteryzuje się prostą, regularną formą (kwadrat lub prostokąt), a także gładkim frontem. Jest średniej lub dużej wielkości, dlatego łatwo się ją układa. Dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych.

Kostka brukowa murkiem oporowym

Kostka brukowa świetnie sprawdzi się w roli murka oporowego, który zabezpieczy usypane z ziemi ogrodowe skarpy. Taki murek możesz położyć na sucho, wystarczy że kostkę ułożysz wcześniej w gabionach, czyli metalowych koszach, nadających kształt murkowi i stabilizujących całą konstrukcję. Jeśli zdecydujesz się na dekoracyjny murek oporowy, w szczelinach między kostkami możesz posadzić rośliny. Z kostki brukowej ułożysz także tradycyjną ściankę ogrodową.
 

 

Gabion (z włoskiego – duża klatka) to prostopadłościenny element budowy ogrodu, który wzmacnia skarpę lub nasyp ziemny. Najczęściej przybiera formę wykonanego z prętów i stalowej siatki kosza wypełnionego kamieniami lub żwirem.

Kostka brukowa pod małą architekturę

Kostka brukowa świetnie nadaje się jako budulec lub podłoże i utwardzenie dla tzw. małej architektury, którą planujesz w swoim ogrodzie, np. dla altany, grilla, drewutni, basenu, domku na narzędzia czy innych budynków i konstrukcji. Ważne, by podłoże dla małej architektury było skomunikowane ze ścieżkami ogrodowymi, tym samym zapewniając ciąg komunikacyjny w całym ogrodzie.
 

 

Mała architektura ogrodowa – to obiekty architektury ogrodu, które stawiać można bez zezwolenia prawnego. Należą do nich np. kapliczki, wodotryski, posągi, piaskownice, huśtawki, śmietniki, ogród skalny, grill murowany, altana, drewutnia itp.

Krawężniki, palisady i obrzeża dla rabatek

Kostka brukowa pełni także funkcje organizujące przestrzeń ogrodu. W przypadku ścieżek ogrodowych, może zostać użyta do budowy krawężników, które nie tylko wytyczą bieg alejek, ale także zabezpieczą kostki alejki przed rozsuwaniem się. Betonowe palisady zaś skutecznie oddzielą dwie płaszczyzny o różnych poziomach, np. ścieżkę brukową od wysypanej żwirkiem przestrzeni ogrodu. Z kostki brukowej wybudujesz także obrzeża dla rabatek czy linię oczka wodnego.
 

 

Zobacz więcej pomysłów na zastosowanie kostki brukowej wokół domu:





Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: