Złoto w kuchni – ekstrawagancja czy nowoczesny design?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Złoto jako kolor dekoracji we wnętrzach wymaga uwagi. To barwa, która z jednej strony może wyglądać wyjątkowo elegancko, z drugiej jednak strony można łatwo z nią przesadzić i zamiast spodziewanej stylowej aranżacji, uzyskać efekt kiczowaty i krzykliwy. Z tego powodu nie sprawdzi się ono w każdej kuchni. Jednak tam, gdzie zostało ono użyte „z głową”, robi piorunujące wrażenie.

Przeczytaj, jak wprowadzić złoto do kuchni!

złoto w kuchni

Złota bateria kuchenna — narzędzie i ozdoba

W dyskusji o złotych akcentach we wnętrzach główną rolę grają dodatki. Każdy przecież nieraz widział złote uchwyty do szafek czy patery na owoce, wiele osób ma je też we własnych domach.

Jednak dodatki i bibeloty przestają być jedynymi dekoracjami we wnętrzach. Świadomość użytkowników zmienia się i coraz częściej zerkają oni w kierunku odważniejszych rozwiązań. Chcą, aby każdy widoczny przedmiot współgrał z wystrojem wnętrza, a nie odznaczał się na tle aranżacji nijakością.

Armatura nie jest tutaj wyjątkiem. W przemyślanych, stylowych kuchniach odchodzi się od instalowania pospolicie uniwersalnych modeli. Baterię pozbawioną polotu i wyrazu lepiej zastąpić jej całkowitym przeciwieństwem — może nim być złota bateria kuchenna GROHE Essence. W zależności od stylu, w jakim urządzona będzie łazienka, można wybrać jeden z 4 modeli, który zapewni użytkownikom wszechstronną funkcjonalność bez straty na estetyce.

Do jakiej kuchni pasuje złoto?

Złoto wzbogaca możliwości aranżacji kuchni i może zdecydować o jej charakterze. W jakich wnętrzach będzie się ono prezentowało najlepiej? Poniżej kilka podpowiedzi.

Kuchnia w stylu orientalnym — przepych lub skromność

Kuchnia w stylu orientalnym nawiązuje do wystroju, jaki spotyka się w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Jak sama Azja, styl orientalny ma wiele oblicz.

Jeśli inspirowany jest Indiami, będzie bogaty w żywe kolory i liczne dekoracje, bazując przy tym na ciemnym drewnie i lub pastelowym marmurze. Z kolei ten nawiązujący do Japonii charakteryzuje oszczędna paleta barw oparta o czerń, biel i czerwień, naturalny kamień i malowana ceramika.

Oddalone od siebie krańce orientalnej stylistyki łączy harmonia, jaką osiągają w zestawieniu z błyszczącymi dodatkami. Dobrym wyborem do wnętrz urządzonych w stylu orientalnym będzie armatura wykończona połyskliwą, złotą powloką, np. GROHE Essence, pokryta powloką w kolorze Cool Sunrise. 

Kuchnia w stylu kolonialnym — elegancja naturalnych materiałów

Połączenie europejskiego wystroju wnętrz rodem z XVI czy XVII wieku oraz tradycyjnej sztuki i rozwiązań z krajów Afryki i Dalekiego Wschodu. Egzotyczne drewna, skóra, plecionki, bambus, wszystko w naturalnej, ciepłej kolorystyce i o łagodnych kształtach — to kwintesencja stylu kolonialnego. Kuchnia utrzymana w tej estetyce potrzebuje wyjątkowej baterii, najlepiej w stonowanym, matowym kolorze — takiej, jak np. GROHE Essence w kolorze szczotkowanego złota.

złote dekoracje w kuchni

Kuchnia w stylu Hampton — powiew nadmorskiego stylu

Nazwa stylu hampton pochodzi od eleganckich kurortów na półwyspie Long Island. Neutralna kolorystyka nawiązująca do nadmorskiej przyrody sprawia, że jest on amerykańskim, bardziej wytwornym wariantem popularnego w Polsce stylu scandi. Kuchnia w stylu hampton zazwyczaj jest wyposażona we frezowane fronty, uchwyty w kolorze starego złota, wyspę i krzesła barowa. Bateria kuchenna Essence w kolorze matowego złota będzie jej naturalnym dopełnieniem.

Kuchnia w stylu glamour — wystrój na bogato

Osoby, które lubią otaczać się luksusowymi przedmiotami, z przyjemnością będą spędzać czas w kuchni w stylu glamour. Kolor, jaki będzie w niej dominował to sprawa drugorzędna — mogą to być pastele, czerń z bielą, brąz lub odważna czerwień. Pierwsze skrzypce powinny zagrać meble na wysoki połysk, tapicerowane krzesła, żyrandol, marmurowe blaty i kryształowe dodatki. Bateria GROHE Essence w złotym wydaniu na wysoki połysk będzie wisienką na torcie tak szykownego wnętrza.

Kuchnia w stylu minimalistycznym — miejsce na nowoczesne rozwiązania

Naszą ostatnią propozycją, w której warto zastosować złote dodatki, jest kuchnia minimalistyczna. Współczesny minimalizm tworzy się przez zastosowanie prostych form oraz oszczędność w zakresie ozdób i dodatków. Nie ma ograniczeń w kwestii materiałów, o ile ich kolory i faktury nie są krzykliwe.

Styl minimalistyczny wyróżniają takie rozwiązania, jak brak wystających elementów, przedmioty codziennego użytku skrzętnie pochowane przed wzrokiem, oszczędność barw i maksymalna prostota. Bateria to takiej kuchni również powinna być prosta, najlepiej pozbawiona zbędnych uchwytów czy kurków. To cechy nowatorskiego modelu GROHE Essence Smart Control, która pozbawiona jest tradycyjnej dźwigni – przepływ wody i jej temperaturę reguluje się przyciskiem oraz pokrętłem, stanowiącymi elementy samej wylewki.

Złoto to kolor wymagający, jednak z pewnością nie należy się go bać. Wybierając styl, którego jest naturalnym, komplementarnym elementem, można osiągnąć spektakularny efekt. A jeśli wprowadzimy go w formie funkcjonalnych narzędzi, jak nowoczesna bateria kuchenna, otrzymamy kuchnię, która każdego dnia cieszyć będzie harmonijnym, eleganckim wystrojem.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Skomentuj artykuł:

Podobne w tej kategorii:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)