Co to jest perlator i jakie może mieć funkcje?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

O funkcjonalności przedmiotów często decydują detale. W przypadku baterii tym detalem jest perlator. Ten niewielki element ma naprawdę duże znaczenie — warto więc poznać go bliżej. Opisaliśmy dla Was, jak działa, do czego służy i kiedy warto go zainstalować.

Perlator — niepozorny bohater w Twojej kuchni

Perlator to drobny element baterii, który zwiększa komfort jej użycia, redukując jednocześnie zużycie wody. Najczęściej występuje w formie nakładki z sitkiem, umieszczonej na końcu wylewki. We współczesnych, dobrze zaprojektowanych bateriach, nie odcina się wyglądem od całości. Z tego powodu użytkownicy często nawet nie zdają sobie sprawy, że ich bateria jest wyposażona w to urządzenie i niewiele o nim wiedzą.

do czego słuzy perlator

Jak działa perlator?

Perlator optycznie powiększa strumień wody przez nasycenie jej bąbelkami powietrza. Jak przebiega ten proces? Za wszystko odpowiedzialna jest fizyka. Siatka perlatora blokuje część wody płynącej przez wylewkę, zwiększając wywierane na nią podciśnienie. Drobne otworki zasysają wtedy powietrze, które następnie miesza się z wodą, tworząc wizualnie obfity, szeroki strumień.

Nie tylko standard, czyli dodatkowe funkcje perlatora

Choć zasada działania perlatora jest wszędzie taka sama, nie znaczy to, że nie ma różnicy pomiędzy poszczególnymi modelami. Perlator może pełnić dodatkowe funkcje, które wpływają na wygodę użytkowania baterii.

jak działa perlator

Ograniczanie przepływu wody

Głównym zadaniem perlatora i powodem, dla którego został stworzony, jest ograniczanie przepływu wody. Mniejszy przepływ to mniejsze zużycie, a więc niższe rachunki i pozytywny wpływ na środowisko. Mogłoby się również wydawać, że perlator, zmniejszając przepływ obniży również komfort użycia.  Paradoksalnie jest jednak zupełnie odwrotnie! Dzięki napowietrzeniu, strumień jest bardziej miękki i nie rozchlapuje się o ceramikę, co jest szczególnie istotne w przypadku małych umywalek.

Klasyczny perlator zmniejsza więc przepływ, jednak nadal pozostaje on na poziomie nawet 12 litrów na minutę. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę jak często w ciągu dnia używana jest bateria umywalkowa. Właśnie dlatego, najlepsi producenci armatury oferują rozwiązanie nazwane ogranicznikiem przepływu.

Jest to zwykle dodatkowy pierścień z tworzywa umieszczony na wylocie wylewki, pod tradycyjnym perlatorem. Mechanicznie zmniejsza on zużycie wody do ustalonego poziomu. Przykładowo, w bateriach umywalkowych GROHE ogranicznik wchodzi w skład technologii GROHE EcoJoy i pozwala zmniejszyć przepływ nawet do 5,7 l/min., pozostawiając komfort obsługi na wysokim poziomie. Oznacza to ponad 50% oszczędność podczas każdego użycia!

Przed wyposażeniem wszystkich domowych baterii w oszczędnościowy perlator warto zastanowić się, czy ograniczenie przepływu zawsze jest zasadne. Odradzamy jego instalację m.in. w baterii wannowej, ponieważ znacząco wydłuży to czas napełniania wanny.

Regulacja kąta padania strumienia

Perlatory z funkcją regulacji kąta padania strumienia najczęściej spotyka się w bateriach ściennych oraz 3-otworowych stojących, takich jak np. GROHE Essence. Jest to swojego rodzaju „koło ratunkowe” dla użytkowników, którzy nie do końca precyzyjnie wymierzyli odległość między wylewką a ceramiką. Umożliwiają one niewielką zmianę kąta wypływu wody z baterii i jego lepsze dostosowanie do położenia umywalki, co pozwala zapobiec rozbryzgiwaniu się wody poza jej obręb.

W bateriach oferowanych przez GROHE, perlator można wyregulować w zakresie 2,5 stopnia w górę oraz 2,5 stopnia w dół względem domyślnego ustawienia. Z pozoru to niewiele, ale nawet mała zmiana może zrobić wielką różnicę.

Nieco innym wariantem ruchomego perlatora jest ten o przegubie kulkowym, instalowany w bidetach. Ma on znacznie większy zakres ruchów, dlatego jest niezwykle pomocny w zachowaniu odpowiedniego komfortu użycia, a co za tym idzie – wysokiego poziomu higieny.

Zastosowanie perlatora w kuchni

Bateria kuchenna to sprzęt do zadań specjalnych, dlatego również od samego perlatora można wymagać nieco więcej.

Ponieważ armatura kuchenna służy także do napełniania dużych garnków, zwykle rezygnuje się w niej z montowania dodatkowych ograniczników przepływu, by zachować efektowność jej użycia. Jednak wybierając baterię zlewozmywakową, warto zdecydować się na model z wyciąganym perlatorem, który zapewnia znacznie większą wszechstronność obsługi.

Pozwoli on wygodnie umyć zlew, nalać wody do wazonu czy opłukać warzywa. Niektóre modele umożliwiają również zmianę strumienia ze skoncentrowanego na rozproszony, prysznicowy. W wybranych bateriach GROHE – np. z linii Concetto, aby to zrobić wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się z boku wylewki, co znacząco poprawia wygodę użycia.

Czy perlator może się zepsuć?

Nawet najlepiej wykonany perlator nie jest w stanie opierać się w nieskończoność próbie czasu. Dlatego kupując baterię, warto zdecydować się na model, w którym element ten jest wymienny. Taka decyzja uchroni przed koniecznością wymiany całej baterii w przypadku awarii samego perlatora.

Jednak sama możliwość wymiany to nie wszystko. Dobrze zapoznać się również z możliwymi sposobami usunięcia tego elementu, gdyż nie w każdej baterii będzie to równie proste.Istnieją modele, które do odkręcenia i przykręcania perlatora wymagają specjalnego klucza. W ostateczności perlator można dokręcić także kluczem francuskim, jednak wtedy trzeba liczyć się z ryzykiem porysowania chromowanej powłoki.

Na szczęście dostępne są również bardziej praktyczne rozwiązania, jak technologia Easy Exchange, którą zastosowano w wybranych bateriach zlewozmywakowych firmy GROHE. Pozwala ona na wymianę perlatora przy pomocy niemal każdego narzędzia – nawet zwykłej monety.

Perlator to dowód, że należy przywiązywać wagę do detali. Od tak niewielkiego elementu zależy, czy codziennie korzystanie z baterii będzie satysfakcjonujące, czy może każdego dnia będzie przysparzać frustracji. Wystarczy jednak dokonać dobrego wyboru, w czym mamy nadzieję pomoże powyższy tekst.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: