[Ikony designu] Eero Aarnio fiński designer przyszłości

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Projekty Eero Aarnio od ponad 50 lat upiększają wnętrza domostw, biur, okładek czasopism i muzealnych wystaw. Jego dzieła znalazły się również w wielu słynnych filmach. Jedno z dzieł pojawiło się również w produkcji Kubricka. Poznajcie najsłynniejsze projekty minimalistycznego wizjonera!

Najbardziej znany fotel świata

W 1963 roku Eero Aarnio zadebiutował swoim projektem Ball Chair. Krzesło stało się dla niego przepustką do świata designerów. Początkowo miało być ono jedynie ozdobą salonu designera, jednak fiński producent mebli Adelta zdecydował się na masową produkcję. Prototyp był pokryty sklejką i zalaminowany włóknem szklanym, a wnętrze obito tapicerką z pianki poliuretanowej. Krzesło podbiło świat, gdy pojawiło się w scenie filmu Stanleya Kubricka 2001: Odyseja Kosmiczna. Ball Chair znajduje się obecnie w kolekcjach muzeów na całym świecie. Fotel jest również wykorzystywany w wielu innych filmach (np. Austin Powers, Zoolander), teledyskach i okładkach czasopism.
 

 
Najnowsze wersje fotela są większe od pierwotnego projektu. Dodano również do niego funkcje – podłokietniki i dźwięk stereo.

Młodsza wersja fotela w kształcie kuli

Kolejny znany projekt Eero Aarnio to Bubble Chair, który bazuje na poprzednim pomyśle – jest to uproszczona wersja fotela Ball Chair. Przezroczysty fotel jest przymocowywany do sufitu na prawie 2 metrowym łańcuchu. Jest to kolejny projekt, który ma sprzyjać wyciszeniu od dźwięków pochodzących z głębi pomieszczenia – na wystawie EXPO 2000 fotele były umieszczone w bibliotece, jako małe i indywidualne przestrzenie. Bubble Chair znajduje się również na okładce Playboya – w przezroczystym krześle pozowała Carmen Electra.
 

 

Po tym jak stworzyłem Ball Chair chciałem wpuścić światło do jego wnętrza, więc wpadłem na pomysł przezroczystej kuli, do której światło dociera z każdej strony. Jedynym nadającym się materiałem jest szkło akrylowe, które się rozgrzewa i dmucha jak bańkę mydlaną – powiedział projektant o swoim dziele.

Wyróżniające się krzesło

Kolejnym dziełem w dorobku Eero Aarnio jest krzesło Pony. Jest ono niekonwencjonalne w formie, co dodatkowo podkreślone jest jaskrawymi kolorami. Co ciekawe, jest one ergonomicznie dopasowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Projekt jest typową fantazyjną grą projektanta.
 

 

Pomidorowe krzesło w wykonaniu Eero Aarnio

Okrągłe formy, dominujące w projektach Aarnio widoczne są również w projekcie Tomato. Wykonane z włókna szklanego krzesło zbudowane jest na podstawie trzech kół, z czego jedno zakończone jest oparciem.
 

 

Formula – kolejne ergonomiczne krzesło

Designer zaprojektował ten fotel w 1998 roku. Jest ono ujściem rzeźbiarskiego geniuszu, ujętego w formie z włókna szklanego. Formula umożliwia użytkownikowi kołysać się do tyłu i przodu. Nazwa, jak i sam projekt inspirowane są Formułą 1 – szerokie podłokietniki i wysoki zagłówek mają symbolizować samochody poruszające się po torze.
 

 

Eero Aarnio – fiński mistrz projektowania foteli

W 2009 roku projektant wypuścił Ring Chair, którego największą dekoracją jest metalowa, chromowana obręcz. Siedzisko wykonane jest z tkaniny wełnianej lub czarnej skóry. Jest to kolejny projekt, który przymocowany jest do sufitu.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Skomentuj artykuł:

Podobne w tej kategorii:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)