W dzisiejszej odsłonie cyklu Architekci prezentują zabieramy was do podwarszawskiego Józefowa, by razem z projektantami Marta Czerkies Home Designer urządzić eleganckie mieszkanie w odcieniach… czerni! Jesteście ciekawi efektu?
Mroczne barwy – czy zawsze zakazane?

Nie raz pisaliśmy już o zbawiennym wpływie jasnych kolorów na małe wnętrza. Przyjęło się, że jasne barwy ścian optycznie powiększają pomieszczenie, a ciemne – pomniejszają je, a na dodatek są smutne i depresyjne. Tym razem przekonaliśmy się, że ta niepisana zasada nie jest regułą! Projektanci Marta Czerkies Home Designer stworzyli bowiem ciemne wnętrze, które właśnie dzięki umiejętnemu zastosowaniu odcieni czerni i szarości stało się w efekcie klasycznym, szykownym, eleganckim mieszkaniem.
Fototapeta, czyli sposób na przełamanie czerni

Decyzja o wprowadzeniu dużej ilości czerni do swoich czterech kątów bez wątpienia należy do odważnych wyborów. Nie mniej odważny jest także pomysł dekoracji głównej ściany salonu wielkoformatową fototapetą. Taka fototapeta nie tylko dodaje dekoracyjności i oryginalności całej aranżacji, ale także pełni ważną funkcję optycznego powiększenia ciemnego wnętrza. W jaki sposób? Za pomocą obecnego na niej panoramicznego motywu, dającego efekt perspektywy.
Oświetlenie, czyli przytulność i optyczne powiększenie

Ciemne barwy we wnętrzu sprzyjają kojącej atmosferze relaksu i wyciszenia, co projektanci dodatkowo podkreślili licznym oświetleniem strefowym (szczególnie zaś oświetleniem dekoracyjnym i roboczym). Oświetlenie mieszkania nie tylko uwydatnia najciekawsze elementy aranżacji, ale także powiększa optycznie niektóre strefy wnętrza, np. przedpokój, w którym halogenowe lampki odbijają się w tafli lustra, imitując dodatkową przestrzeń. Kuchni lekkości dodają natomiast LED-owe taśmy montowane nad szafkami i blatami.
Kuchnia, czyli biały akcent w ciemnym mieszkaniu
Na początku artykułu zwróciliśmy uwagę na umiejętne stosowanie ciemnych barw we wnętrzu. Co to oznacza? Na przykład przełamywanie ich jasnymi akcentami lub innymi kolorami. Przykładami ogrywania czerni w podwarszawskim mieszkaniu są na przykład:
- fototapety na ścianach salonu i sypialni,
- białe meble kuchenne o gładkich frontach (bezuchwytowość frontów dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń),
- cytrynowe hokery kuchenne,
- karmelowy fotel Orange Slice w salonie,
- drewniane elementy wykończenia wnętrza (z czernią najefektowniej komponują się egzotyczne gatunki drewna lub koloryzowany dąb),
- szarości kanapy i szafek w salonie (matowe, betonowe szarości idealnie współgrają z czernią).

Nasze ulubione elementy realizacji:
- Całościowe wrażenie wytworności i ponadczasowości wnętrza.
- Efektowne fototapety na ścianach sypialni i salonu.
- Zachwycający efekt połączenia czerni z ciemnym drewnem.
- Wytyczanie umownych granic pomieszczeń, np. poprzez zastosowanie innego wykończenia podłóg czy montaż ażurowego regału na granicy salonu i przedpokoju.
- Orange Slice, czyli fotel-ikona autorstwa Pierre Paulina. 😉
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego