Dom zero waste: 7 kroków do sypialni bez odpadów

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Zero waste to ruch, który zyskuje na popularności – opiera się on na minimalizmie, odrzuca nadmierny konsumpcjonizm i zachęca do poszukiwania rozwiązań, które mają pomóc wprowadzić rozwiązania wielokrotnego użytku. W tym cyklu będziemy prezentować rozwiązania zero i less waste, które będą doskonałym wprowadzeniem dla osób początkujących!

Meble zero waste, co to właściwie znaczy?

Kluczem do sukcesu w aranżacji sypialni zero waste jest zachowanie umiaru. W końcu sypialnia, a zwłaszcza garderoba, wymaga zorganizowania. Żeby ten proces nie stanowił problemu, warto zdecydować się na zakup tylko niezbędnych sprzętów. Jeśli czegoś nie masz, nie musisz tego sprzątać 😉 Zatem priorytetem jest zorganizowanie dobrze funkcjonującej garderoby. Można tego dokonać poprzez zakup ogromnej szafy – w pierwszej kolejności szukamy mebli z second handów, którym w łatwy sposób można nadać drugie życie.
 

 

O metodach postarzania mebli DIY pisaliśmy w osobnym artykule!

A co z ubraniami?

Następnie warto przemyśleć kwestię zakupu ubrań – warto sięgać po te używane lub te, które mają naturalny skład i nie są wykonane plastiku. Naturalne włókna mogą pochodzić ze źródła roślinnego lub zwierzęcego. Do włókien roślinnych zaliczamy:

  • bawełnę,
  • len,
  • włókno bambusowe,
  • włókno kokosowe,
  • ramię.

Natomiast pochodzenia zwierzęcego są takie włókna, jak:

  • jedwab,
  • wełna,
  • sierść królicza.

Warto również wiedzieć, że włókna chemiczne nie muszą być też tak straszne. Dlaczego? W ramach włókien chemicznych mamy kolejny podział na włókna sztuczne i syntetyczne. Te pierwsze powstają z naturalnego składnika, jakim jest celuloza drzewna. Należy do nich m.in. wiskoza, która jest bardzo popularna na rynku ubraniowym. Natomiast włókna syntetyczne owiane są złą sławą nie bez przyczyny – wytworzone są one z ropy naftowej i jej pochodne. Szacuje się, że aż 60% tego składnika jest przeznaczona do produkcji tkanin, takich jak: poliestr, poliamid, akryl, nylon.

Wiosenne porządki – czyli ABC przechowywania

Sypialnia często zmienia się w składzik – nie tylko ubrań. O konkretnych sposobach na wykorzystanie powierzchni do przechowywania pisaliśmy pod TYM LINKIEM. Aby jednak było ono zgodne z ruchem zero waste warto, by wszelkie organizery wykonane były z przedmiotów, które są pod ręką, i najlepiej biodegradowalnych. Warto zatem wykonać samodzielnie przegródki do szuflad przy pomocy kartonu, który już posiadasz. Możesz je stworzyć nawet bez użycia kleju.
 

 

Materace do sypialni zero waste

Bardzo często do ekologicznych domów zaleca się stosowanie ekologicznych materaców. My opiszemy 2 z nich: futonowe i wełniane. Dlaczego warto zdecydować się na eko opcje? Przede wszystkim dlatego, że większość syntetycznych i piankowych materaców nie ulegają biodegradacji.
 

 
Futon przebył do nas długą drogę z Japonii w trochę zmienionej wersji. Materace tego typu są wypełnione głownie splotami surowej bawełny, która zapewnia odpowiednią sprężystość przekładającą się na komfort z korzystania z materaca. Naturalne surowce użyte do produkcji materaca gwarantują jego odpowiednią wentylację, dzięki czemu zapewniają komfort cieplny, a przy tym zapobiegają rozwojowi roztoczy.

Z kolei wełniane materace są polecane zwłaszcza osobom ze schorzeniami stawów i kręgosłupa. Materac dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dodatkowo wełna reaguje na zmiany temperatury otoczenia – dzięki czemu ogrzewa w trakcie zimy i zapewnia odpowiednią wentylację przy wyższych temperaturach.

Oświetlenie

Kupując kolejne żarówki pamiętaj o tym, by były one LEDowe. Są one energooszczędne i trwałe, a przy tym pozostają łatwiejsze do usunięcia.

Dodatki do sypialni, czyli kilka pomysłów DIY

Las w słoiku może okazać się ciekawym elementem dekoracyjnym, który może nawet przez setki lat egzystować w swojej niewielkiej formie. Ze swojej strony polecamy również wykorzystywać zalegającą makulaturę i stworzyć z niej na przykład wiklinę papierową, która może służyć do wyczarowania wielu dodatków.
 

 

Jeśli jesteś ciekaw, jak wykonać domowe świece o zapachu cytrusów lub czekolady – sprawdź nasz artykuł Świece zapachowe DIY!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: