Jak zrobić las w słoiku, by zdobił wnętrze przez lata?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Odrobina zieleni sprawdza się niemal w każdym wnętrzu. Niezależnie od aranżacji, warto zdecydować się na rozwiązania DIY. Tym razem prezentujemy, jak przygotować las w słoiku i jak o niego dbać!

Las w słoiku bez podlewania – czy to możliwe?

Szczelnie zamknięty las w słoiku jest niemalże bezobsługowy. Trzeba jedynie obserwować rośliny i glebę. Najstarszy egzemplarz, stworzony przez francuskiego botanika, ostatni raz był podlewany w 1972 roku. Od tamtej pory stanowi zamknięty ekosystem. I jedyne czego potrzebuje on z zewnątrz, to dostęp do światła. Woda i składniki mineralne krążą w zamkniętym obiegu; podobnie, jak tlen i dwutlenek węgla.
 

 

A jeśli planujesz dokonać drobnych modernizacji kuchni lub łazienki, odwiedź Strefę GROHE. Przeczytaj również o tym, na jakiej wysokości montować gniazdka w kuchni

Las w słoiku – co potrzebne jest do jego stworzenia?

Do stworzenia swojego zielonego terrarium będziesz potrzebować:

  • szklanego naczynia z zamknięciem,
  • keramzytu ogrodniczego,
  • węgla aktywnego,
  • ziemi uniwersalnej,
  • roślin, jak bluszcz, paprocie,
  • mchu,
  • dekoracji w postaci kamieni, gałęzi, kory, itp.
Pamiętaj! Wiele gatunków mchu jest w Polsce pod ochroną. Aby nabyć mech do swojej żywej dekoracji, udaj się np. do kwiaciarni.

Jak założyć las w słoiku? Prosta instrukcja krok po kroku

Przygotowanie własnego lasu w słoiku nie jest trudne – na początku przygotuj podłoże poprzez wyłożenie dna naczynia wspominanym wcześniej keramzytem ogrodniczym, piaskiem lub zwykłym żwirkiem. Warstwa powinna mieć wysokość ok. 2-5 cm w zależności od wielkości naczynia. Następnie możesz wsypać węgiel drzewny – nabędziesz go w aptece. Te dwie warstwy będą pełniły funkcję drenażową. Oznacza to, że będą one odprowadzały nadmiar wilgoci, dzięki czemu rośliny nie zaczną gnić.
 

 
Na koniec umieść ziemię, w której możesz posadzić roślinki, a między nimi ułóż mech. Gdy roślinność będzie już ułożona, nawodnij mini las. Na końcu wyłóż powierzchnię ozdobnymi kamieniami lub korą drzewną. Pamiętaj, by na końcu zwilżyć roślinki i zamknąć las nakrętką od słoika.
 

 

Skąd mieć pewność, że las się przyjął?

Średnio po tygodniu na ściankach naczynia powinna pojawić się para wodna, która świadczy o tym, że stworzony ekosystem się przyjął. Natomiast jeśli po 2 tygodniach nie będzie ona widoczna – warto do słoika dolać trochę wody. W przypadku zbyt dużej ilości pary wodnej – otwórz słoik na ok. 2 godziny.
 

 

Jak pielęgnować las w słoiku? To proste!

Jeśli nie jest on szczelnie zamknięty, warto podlewać go średnio raz na 2 tygodnie. Gotowy słoik dobrze umieścić w miejscu z dostępem do światła słonecznego, jednak nie należy z tym przesadzić – stawiając roślinki w zbyt nasłonecznionym punkcie, zafunduje się im saunę, w której nie będą miały szansy przetrwać.
 

 
Jak widać, najwięcej uwagi trzeba poświęcić roślinom tuż po ich zasadzeniu. Jednak i to nie jest trudne. Warto zatem spróbować stworzyć las w słoiku z dziećmi, dzięki czemu będą mogły one samodzielnie stworzyć ciekawą dekorację. Istnieje również wersja DIY dla zabieganych. W wielu miastach organizowane są specjalne warsztaty, na których otrzymuje się wszystkie niezbędne materiały i pomoc instruktora. A jeśli szukasz innych inspiracji na to, jak zaaranżować zieleń w twoim wnętrzu, sprawdź, jak zrobić obraz z mchu.
 

 

Rośliny bezpieczne dla zwierząt, które uwielbiają podgryzać kwiatki

Las w słoiku jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają w domu zwierzaka. A zwłaszcza dla domowników, którzy chcą w swoim domu zachować odrobinę zieleni przy ciekawskich kotach, które zjadają wszystkie rośliny, niezależnie od tego, czy mogą być dla trujące dla zwierząt.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: