Wnęka w łazience – jak ją zaaranżować?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

W zależności od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, wnęka w łazience będzie pełnić inne funkcje. Czasem stanowi wyłącznie element dekoracyjny, ale może też ułatwiać porządkowanie kosmetyków i innych przyborów. Nie wiesz, jak najlepiej zaaranżować swoją wnękę? Mamy dla ciebie garść inspiracji, które sprawią, że uda ci się wykorzystać potencjał, który tkwi w tym elemencie łazienki.

Wnęka w łazience, której nie można przeoczyć

Oczywiście możesz udawać, że wnęki nie ma, ale po co, skoro wyróżnienie jej może być doskonałym urozmaiceniem aranżacji? Wystarczy, że wyłożysz ją kafelkami pokrytymi innym wzorem niż ten, który zdobi pozostałe płytki w łazience. Szczególnie dobrze sprawdzą się mozaiki wykonane z drobnych płytek np. w różnych odcieniach tego samego koloru albo nieco większe, w marokańskim bądź portugalskim stylu. Ciekawy efekt stworzysz też, sięgając po niewielkie kafelki o nietypowym kształcie np. plastrów miodu.

Jeśli nie masz ochoty wykładać wnęki płytkami, zastanów się nad wstawieniem w to miejsce lustra. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych łazienek – lustra optycznie je powiększą.

Ukryta wnęka w minimalistycznej łazience

Jeżeli jednak uważasz, że wnęka powinna być niewidoczna, jest na to stylowy i praktyczny sposób. Ścianę, na której się ona znajduje, wyłóż dużymi prostokątnymi płytkami. Powinny mieć taką wysokość (a najlepiej również szerokość), co wnęka, przy której z kolei warto zamontować drzwiczki. Ich wygląd powinien maksymalnie przypominać design płytek. Dzięki temu po zamknięciu wnęki nikt nie domyśli się, że ściana kryje schowek.

W przypadku tej aranżacji warto trochę poeksperymentować – wyłóż ścianę na przemian płytkami naśladującymi drewno i np. beżowymi. Wtedy drzwiczki mogą być z drewnopodobnego materiału. Pamiętaj też, że na rynku dostępne są drzwi, które można obkładać płytkami.
wnęka w łazience
Duża wnęka w łazience – przykład aranżacji

Jak wykorzystać wnękę?

Zazwyczaj wnęka w łazience doskonale nadaje się do tego, by przechowywać w niej kosmetyki i ręczniki. Dla lepszej organizacji możesz je powkładać do wiklinowych koszyków albo szklanych pojemników. Postaraj się wybrać takie pudełka, których design pasuje do reszty wystroju łazienki. Wtedy będą uzupełniać całą aranżację.

Jeśli jednak masz większą łazienkę i możesz sobie pozwolić na wykorzystanie wnęki wyłącznie w celach dekoracyjnych, mamy dla ciebie inną propozycję. Wstaw w nią wazon ze świeżymi kwiatami i świece zapachowe. Taka dekoracja sprawi, że łazienka zyska zupełnie nowy charakter!

Wykorzystanie wnęki w pobliżu umywalki

O ile masz taką możliwość, zaplanuj umiejscowienie wnęki w łazience w taki sposób, by znajdowała się nad umywalką. W tym przypadku wnęka powinna być jak największa – na tyle duża, by zmieściło się w niej (przynajmniej) średniej wielkości lustro.

Wtedy masz do wyboru dwie opcje: możesz wstawić lustro tuż przy ściance wnęki, a wolną przestrzeń wykorzystać jako półkę. Nie chcesz trzymać swoich kosmetyków na widoku? W takim razie skorzystaj z drugiej propozycji i zawieś lustro na drzwiczkach, za którymi ukryjesz swoje środki do pielęgnacji.

Postaraj się dopasować wygląd lustra do designu swojej umywalki. Lustro we wnęce będzie miało najprawdopodobniej prostokątny bądź kwadratowy kształt. Umywalka również może taka być. Wystarczy spojrzeć na modele GROHE z kolekcji Cube Ceramic. Taki zestaw będzie miał nowoczesny, minimalistyczny charakter.

Wszystko pod ręką podczas kąpieli, czyli wnęka koło prysznica

W łazienkach, w których nie ma wnęki w kabinie prysznicowej, zazwyczaj można znaleźć zawieszane kosze. Niestety, zabierają one cenną przestrzeń i na dodatek często szybko pokrywają się kamieniem. W rezultacie utrzymywanie ich w czystości bywa utrudnione.

Z tego powodu warto wykorzystać alternatywę w postaci wnęki łazienkowej. Można w niej przechowywać wszystkie kosmetyki potrzebne pod prysznicem, a jednocześnie łatwiej usuwa się z niej brud – zwłaszcza jeśli jest wyłożona płytkami. Dobrym pomysłem jest montaż podświetlenia we wnęce. Dzięki temu wszystkie produkty będą doskonale widoczne. Takie wykorzystanie wnęki w łazience jest niezwykle funkcjonalne. Gwarantujemy, że szybko docenisz zalety tego rozwiązania!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: