Jak czyścić i pielęgnować ciemny zlewozmywak?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Ciemne granitowe zlewozmywaki (czarne, grafitowe, szare…) są modne, bardzo efektowne, trwałe i praktyczne. Pasują do jasnych, ciemnych i drewnianych blatów i takich samych frontów kuchennych szafek. Świetnie prezentują się także w kuchniach otwartych na salon. Spora część osób, które planują zakup ciemnego zlewozmywaka lub posiadają go od niedawna, miewa jednak obawy odnośnie do jego skłonności do zabrudzeń i podatności na zarysowania. Jak wykazaliśmy w artykule Ciemny zlewozmywak – fakty i mity większość takich wątpliwości jest zdecydowanie na wyrost. Ciemne zlewozmywaki nie wymagają szczególnego traktowania. Niemniej istnieje pewna lista dobrych praktyk, dzięki którym ciemny granitowy zlewozmywak zachowa swój piękny wygląd przez długie lata. 

Jak konserwować ciemny zlewozmywak? 

Impregnowanie ciemnego zlewozmywaka

Ciemny zlewozmywak można zabezpieczyć przy pomocy specjalnego impregnatu do zlewów granitowych. Impregnat stworzy powłokę, która zabezpieczy zlew przed powstawaniem zarysowań i wygładzi drobne zarysowania już istniejące.

Jak stosować impregnaty do granitowych zlewozmywaków?

Wpierw zlew należy dokładnie umyć przy pomocy miękkiej ściereczki i płynu do mycia naczyń. Kiedy usuniemy wszystkie resztki jedzenie i tłuszcze, dokładnie spłukujemy zlew ciepłą wodą i wycieramy do sucha czystą ścierką lub ręcznikiem papierowym. Tak przygotowaną powierzchnię spryskujemy impregnatem. Zwracamy uwagę na to, aby cała powierzchnia zlewu została pokryta cienkim filmem. Zostawiamy impregnat na około 10 minut i ponownie wycieramy zlew do sucha. Teraz nie powinniśmy korzystać ze zlewy – napełniać go wodą, myć w nim naczyń itp. – przez miniumum 4 godziny, a najlepiej przez całą noc. Taką procedurę możemy powtarzać mniej więcej raz na tydzień.

Olejowanie ciemnego zlewozmywaka

Bardzo polecaną – tak przez producentów, jak i użytkowników – czynnością konserwującą ciemny zlewozmywak jest olejowanie. Olejowanie granitowego zlewozmywaka „nawilża” powierzchnię, wzmacnia i wyrównuje kolor, dodaje blasku i wygładza drobne zarysowania. 

Jak olejować granitowy zlewozmywak? 

Tak samo jak w przypadku impregnowania, najpierw starannie usuwamy resztki jedzenia i tłuszcze i dokładnie myjemy zlewozmywak płynem do mycia naczyń i miękką ściereczką. Wycieramy zlew do sucha czystką ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Następnie sięgamy po dowolny olej jadalny. Wielu użytkowników poleca tu olej lniany ze względu na jego neutralny, dość przyjemny zapach. Silikonowym pędzelkiem do ciast lub ręcznikiem papierowym dokładnie wcieramy olej w komorę zlewozmywaka. Po minimum godzinie, a najlepiej po całej nocy (czynność tę warto więc wykonywać wieczorem, kiedy wiemy, że nie będziemy korzystać ze zlewu przez dłuższy czas) papierowym ręcznikiem ścieramy nadmiar oleju. Olejowanie zlewu warto powtarzać co 2-4 tygodnie. 

czarny zlewozmywak

Jak dbać o ciemny granitowy zlewozmywak?

Powierzchnia dobrej jakości granitowego zlewozmywaka jest trwała i odporna na temperaturę nawet do 280 °C. Żeby uszkodzić granitowy zlew, trzeba się naprawdę postarać. Ani stawianie na nim garnków, ani odcedzanie gorącej wody bezpośrednio do komory nie powinny mu w żaden sposób zaszkodzić.

Zwróćmy jednak uwagę, by:
  • Nie przesuwać po powierzchni zlewu ciężkich garnków lub patelni.
  • Nie wrzucać do zlewu (szczególnie z dużej wysokości) sztućców i naczyń. 
  • Nie zostawić na dnie komory zlewozmywaka rozlanego alkoholu, np. czerwonego wina. 
  • Nie zostawiać na dnie komory zlewu plasterków cytryny (np. z herbaty )lub innych kwaśnych produktów. 
  • Nie zostawić na dnie zlewu mocno barwiących substancji: soku z buraków, kurkumy, kawy itp. 

Jak czyścić ciemny granitowy zlewozmywak?

Ciemny zlewozmywak nie brudzi się bardziej niż inne. Po prostu jasne osady z kamienia lub mydła będą na nim bardziej widoczne. Codzienne, rutynowe  czyszczenie ciemnego zlewozmywaka daje jednak gwarancję, że takie zabrudzenie nie popsują wyglądu zlewu, a nam dobrego humoru. 

Czym czyścić granitowy zlewozmywak?

Do czyszczenia ciemnego grantowego zlewozmywaka nie powinniśmy wykorzystywać drucianych myjek czy ostrych szczotek. Najlepsza będzie delikatna ściereczka lub gąbka. Zrezygnujmy też z silnej chemii – zwłaszcza proszków ze ścierającymi drobinkami. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów specjalnych past do czyszczenia granitowych zlewozmywaków.

Zwykle stosuje się je w ten sposób: 

Na zabrudzoną powierzchnię nanosimy za pomocą zwilżonej wodą gąbki niewielką ilość pasty. Powierzchnię czyścimy wykonując koliste ruchy. A następnie pozostawiamy pastę czyszczącą na maksymalnie 20 minut. Po upływie tego czasu dokładnie i obficie spłukujemy zlew ciepłą wodą i wycieramy do sucha. 

Opis jednego z producentów past do czyszczenia granitowych zlewozmywaków

Ale równie dobrze sprawdzą się domowe sposoby czyszczenia granitowego zlewozmywaka. Oprócz zwykłego płynu do mycia nauczyć i wody, możemy spróbować także:

Czyszczenie ciemnego zlewu roztworem octu

Ocet i wodę w równych proporcjach (1:1) mieszamy w butelce ze spryskiwaczem. Tak przygotowanym roztworem dokładnie spryskujemy zlew i myjemy przy pomocy czystej, miękkiej szmatki. Odczekujemy około 10 minut, aby ocet miała szansę zadziałać, i powtarzamy tę samą czynność. Następnie obficie spłukujemy zlew ciepłą wodą. 

Czyszczenie ciemnego zlewu sodą 

Przygotowujemy pastę na bazie sody i odrobiny wody. Do naczynia z sodą wlewamy stopniowo wodę, aż uzyskamy konsystencję miękkiej papki. Pastę nakładamy na gąbkę lub miękką ściereczkę i wycieramy całą powierzchnię zlewu. Na koniec obficie spłukujemy zlew ciepłą wodą. Czyszczenie zlewu sodą jest szczególnie skuteczne do pozbycia się osadów z kamienia. 

szary zlewozmywak

Szukacie wysokiej jakości ciemnego zlewozmywaka? Zobaczcie kompozytowe zlewozmywaki GRHOE. Zasubsrybujcie kanał, by zyskać dostęp do inspirujących materiałów i praktycznych poradników.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: