Jak ukryć otwartą kuchnię w salonie?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Otwarta kuchnia w salonie to bardzo lubiane i popularne rozwiązanie zarówno w małych, jak i dużych wnętrzach. W kawalerce lub w mieszkaniu dwupokojowym zwykle łączymy kuchnię z salonem, aby w pomieszczeniu pierwotnie zarezerwowanym na kuchnię urządzić niewielką sypialnię lub pokój dla dziecka. W domach jednorodzinnych lub mieszkaniach kilkupokojowych, gdzie nie mamy potrzeby wydzielania dodatkowego miejsca dla któregokolwiek z domowników, otwarcie kuchni na salon skraca szlaki komunikacyjne i tworzy nowoczesną, jasną i wielofunkcyjną przestrzeń. Przestronne centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Kiedy jedno pomieszczenie spełnia jednocześnie wiele funkcji – kuchni, salonu, jadalni, pokoju gościnnego, a nierzadko też sypialni i pracowni – widok blatu roboczego, kuchennych akcesoriów i pozostawionego po gotowaniu nieporządku nie zawsze jest miły dla oka i niekoniecznie sprzyja odpoczynkowi. Jak cieszyć się zaletami otwartej kuchni w salonie i zniwelować jej potencjalne mankamenty? Zobaczcie, jak sprytnie zakamuflować to, czego pokazywać innym lub samemu oglądać nie chcemy…

1. Otwarta kuchnia w salonie – sztuczki optyczne

Najprostszym sposobem, aby połączenie kuchnie z salonem było atrakcyjne wizualnie jest upodobnienie zabudowy kuchennej do mebli stojących w salonie. Ujednolicenie może zachodzić na wielu różnych poziomach. Zwróćmy uwagę nie tylko na kolor frontów, ale także na fakturę i detale: ramki, frezowania, klasyczne zagłębienia, szklane wstawki itp. Nie mniej ważny będzie wybór odpowiedniej armatury kuchennej. Zamiast nachalnego chromu w stylu lat 90. możemy postawić np. na matową czerń, subtelną szarość, miedź lub złoto. Współczesne baterie kuchenne i zlewozmywaki bez trudu możemy połączyć wizualnie z ozdobami w salonie: uchwytami szuflad i szafek, ramkami obrazów, bibelotami. Czarna armatura będzie się znakomicie komponowała z salonem w stylu minimalistycznym i skandynawskim. Złoto z wnętrzami w stylu klasycznym lub glamour. A odważna zabawa kolorem, co umożliwiają np. baterie z elastyczną wylewką (zielone, żółte, różowe itp. ) dopełnią wnętrze w stylu shabby chic czy ubrań jungle. 

Otwarta kuchnia w salonie

2. Jak ukryć kuchnię – realne i symboliczne przegrody 

Bardzo popularnym i naturalnym rozwiązaniem jest przysłanianie części otwartej kuchni lekką ścianką działową, kuchenną wyspą, barkiem lub stołem. Zamiast budować ściankę z karton gipsu możemy także poeksperymentować z układem mebli w salonie. Dobrze jako przegroda sprawdzi się np. wysoki otwarty regał, na którym trzymamy dekoracyjne przedmioty: wazony, ceramikę itp. Nasza piękna kolekcja będzie widoczna zarówno z kuchni, jak i salonu, a część kuchennych szafek zostanie elegancko zasłoniona. 

3. Otwarta kuchnia w salonie – zabudowa kuchenna typu ściana 

Jeśli nie interesują Was żadne kompromisy i zależy Wam na całkowitym zasłonięciu zabudowy kuchennej, gdy z niej nie korzystacie, możecie postawić na zabudowę typu ściana. Zabudowa kuchenna typu ściana sprawia, że po zamknięciu wszystkich drzwiczek zamiast typowego układu szafki dolne-blat-szafki górne uzyskujemy jedną, płaską pionową powierzchnię. Efekt wizualny można porównać do wnękowej szafy lub ściany wykończonej ozdobnymi panelami. Zabudowa kuchenna typu ściana całkowicie ukrywa blat kuchenny i gdy pojawią się niespodziewani gości, tylko Wy wiecie, co na nim zostawiliście. W kwestii kolorystyki zabudowy kuchennej typu ściana szkoły są dwie. Niektórzy preferują jednolite fronty w kolorze przyległych ścian lub mebli w salonie. Inni wolą tu zagrać „na kontrast”. I wyeksponować zabudowę kuchenną typu ściana mocnym akcentem kolorystycznym i/lub efektownym wzorem. 

4. Otwarta kuchnia w salonie za drzwiami

  • Drzwi skrzydłowe. Zasłonięcie otwartej kuchni drzwiami skrzydłowymi sprawdzi się tylko w przypadku bardzo niewielkie zabudowy. A i wówczas musimy liczyć się z tym, że po obu stronach przestrzeni roboczej pojawią się przeszkody. Niemniej nie jest to rozwiązanie niemożliwe do wprowadzenia i przy ograniczonym budżecie można wziąć je pod uwagę. 
  • Drzwi przesuwne ma dwóch lub trzech szynach. Drzwi przesuwne będą znacznie praktyczniejsze, ale w wariancie standardowym po rozsunięciu nie odsłonią one zabudowy kuchennej całkowicie. Dlatego warto pomyśleć nad oferowanym przez niektórych producentów rozwiązaniem, gdzie panele drzwiowe po rozsunięciu można obrócić o 90 stopniu i wsunąć w specjalne nisze w bokach zabudowy. Taki „patent” nazywa się czasami także systemem składanych frontów. Wedle życzenie możemy mieć wówczas otwartą kuchnię całkowicie odsłoniętą lub całkowicie zamaskowaną i wygodnie relaksować się w salonie. 
  • Drzwi harmonijkowe. Działają podobnie do drzwi skrzydłowych, ale połączone zawiasami skrzydła składają się w harmonijkę, która tworzy przeszkodę tylko z jednej strony. 

Drzwi zasłaniające otwartą kuchnię w salonie możemy zrobić z płyty meblowej (wiórowej, MDF lub HDF). Mogą być lakierowane, laminowane lub foliowane. Możemy także postawić na drewno lub szkło – koniecznie hartowane, a do wyboru przejrzyste, matowe lub pokryte ciekawą grafiką. Budżetową, ale wcale niebrzydką alternatywa może być również tekstylna zasłona. Zasłona osłaniającą kuchnię dobrana do zasłon okiennych na przeciwległej ścianie pozwoli nam uzyskać ciekawy, przytulny efekt klubowego pokoju w salonie. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-06-07 12:04:30
Tekstylia domowe. Trendy 2021/2022 - Domolubni.pl
[…] scalają i uspójniają przestrzeń. Wyobraźmy sobie salon połączony z kuchnią – dużą przestrzeń, która pełni jednocześnie wiele funkcji. Jest miejscem, gdzie […]