Kuchenne baterie z elastyczną wylewką. Kolorowy zawrót głowy

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Kuchenne baterie z elastyczną wylewką (giętką, gumową, silikonową itp.) pojawiały się na polskim rynku już kilka lat temu. Ale prawdziwą popularność osiągnęły dopiero niedawno wraz z intensywnym, ale pozytywnym rozkwitem mody na kuchnie w żywych kolorach: żółtym, pomarańczowym, granatowym czy zielonym. Bo to właśnie bogata paleta kolorystyczne jest tym, co szczególnie wyróżnia baterie z wyginającą się wylewką na sklepowych półkach. Jakie są rodzaje baterii kuchennych z elastyczną wylewką? Czym, oprócz estetyki, kierować się przy zakupie? Spieszymy z wyjaśnieniami. 

Dla kogo są kuchenne baterie z elastyczną wylewką? 

Odpowiedź dla wszystkich, którzy cenią sobie higienę i wygodę pracy w kuchni, będzie tyleż prawdziwa, co na pewno Was niesatysfakcjonującą. Spróbujmy więc nieco to uściślić:

  • Dla miłośników designu i zabawy kolorem. Baterie z elastyczną wylewką wpisują się – jak nazywa do specjalistka w tym temacie Dagmara Jakubczak – w gorący obecnie trend „mebli i akcesoriów zabawek”. Nie chodzi tu bynajmniej o kiczowatość, niepraktyczność czy niską trwałość. Z bateriami z gumową wylewką często jest zgoła przeciwnie. Meble i akcesoria zabawki, zachowując pełnię funkcjonalności lub nawet przewyższając pod tym względem tradycyjne rozwiązania, cechują się bezpretensjonalnością, lekkością formy, humorem, pozytywną energią i oczywiście bogactwem intensywnych – zabawkowych właśnie – kolorów. Zastosowanie tworzywa sztucznego jako materiału, z którego zrobiona jest wylewka, daje pod tym względem nieskończone niemal możliwości. Producenci prześcigają się w ofercie oszałamiających wizualnie wariantów kolorystycznych baterii z giętą wylewką. Marka GROHE oferuje ich obecnie aż 11, dzięki czemu każdy z łatwością dopasuję taką baterię do aranżacji swojej kuchni.
  • Dla miłośników gotowania. Elastyczna wylewka zapewnia nieporównywalny ze standardowymi bateriami komfort podczas napełniania lub zmywania dużych garnków czy naczyń, płukania owoców i warzyw oraz dokładnego mycia zlewozmywaka. Dzięki giętkiej szyjce bez trudu ustawimy strumień wody tak, aby trafiał dokładnie tam, gdzie chcemy. Z góry (niżej lub wyżej) z boku, pod kątem, a nawet od spodu. Liczy się pełna swoboda ruchów!
bateria z giętką wylewką

Rodzaje elastycznych kranów

Na sklepowych półkach baterie kuchenne z elastyczną wylewką wyglądają dość podobnie, ale nie wszystkie są takie same. Tak jak w przypadku klasycznych baterii czy baterii z wyciąganą wylewką spotkamy się tu z dużą rozpiętością cenową. Najtańsze model można kupić już za mniej niż 200 złotych, a górny pułap przekracza 2000 złotych.

Oto lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie:

Materiał, z którego wykonana jest giętka wylewka

Krany z elastyczną wylewką możemy podzielić na dwa zasadnicze rodzaje. W pierwszej grupie będą baterie, w których wąż wylewki wykonany jest z materiału na tyle elastycznego, by swobodnie nim manewrować; a jednocześnie na tyle sztywnego, by samoistnie zachowywał on nadany mu kształt. Do utrzymania klasycznego, wyjściowego łuku nie są potrzebne żadne dodatkowe elementy. Do drugiej grupy zaliczmy baterie, których wąż jest znacznie bardziej giętki, a pozycję wyjściową utrzymuje się przy pomocy elementu dokującego. Element dokujący może być plastikowy lub metalowy. W tańszych modelach „zadokowanie” wymaga wciśnięcia węża wylewki we właściwe miejsce. W droższych otrzymamy sytem dokujący (taki jak GROHE Easy Dock) wyposażony w magnes. Dzięki temu metalowa głowica wylewki praktycznie sama wskakuje na swoje miejsce. 

Elastyczne węże najczęściej wykonane są z silikonu. Ale spotkamy też modele zrobione z santoprenu (GROHE FLEX)). Santopren to termoplastyczny elastomer o bardzo dużej sprężystości i wysokiej odporności na związki chemiczne. Przez co jest materiałem o najlepszych właściwościach higienicznych. 

Szczególnym rodzajem elastycznych wylewek – trochę poza opisywaną tu kategorią, ale zdecydowanie wartym wspomnienia – są krany wyposażone w  ramię sprężynowe (GROHE K7). To rozwiązanie przenosi do naszych domów standard użytkownika znany wcześniej tylko z profesjonalnych kuchni. 

Głowica wylewki 

Głowica wyginającej się wylewki również może być plastikowa lub metalowa. Dla większego komfortu powinna być wyposażone w przełącznik lżejszego i intensywniejszego strumienia: perlator – strumień prysznicowy. 

Zasięg węża, wysokość i promień obrotu wylewki

Największą wygodę zapewnia wylewka obracająca się w zakresie 360°. Gdy zlew znajduje się pod szafką lub oknem, upewnijmy się, że wybieramy model, który w pozycji wyjściowej spokojnie tam się mieści.

Wymienny wąż elastycznej wylewki

Piękne, intensywne kolory mają to do siebie, że podobają nam się do momentu, aż podobać nam się przestaną. Gdy kolor giętej wylewki nam się znudzi lub nie będzie pasować do nowego wystroju naszej kuchni, dobrze mieć możliwość zastąpienia go innym. Bez konieczności wymieniania całej baterii!

Pozostałe kryteria

Skuszeni idealnym dla nas kolorem, nie możemy zapomnieć o innych, typowych dla baterii kuchennych elementach, które decydują o jakości i codziennych wrażeniach z użytkowania. Postawmy na ceramiczną głowicę (np. SilkMove), dzięki której obsługa dźwigni regulującej temperaturę i siłę strumienia jest płynna, lekka i przyjemna; łatwy system montażu oraz trwałą, odporną na zarysowania i odciski palców stalową powłokę innych niż gumowe elementów. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: